Umesto uobičajenog uvoda koji pišem uz svaki recept, želim da vas podsetim na neke od prethodnih recepata sa sočivom…
Ima dosta novih pratilaca, a neki su manje vremena provali na blogu – pa nisu ni znali za ove recepte. Skoro svi su rađeni za dmBio organski program – a tu sam se trudila da jela budu pretežno veganska (posna).
Dakle u ovom tekstu ćete dobiti puno ideja za nove posne recepte. Mislim da su oni jako korisni i kada nije post, jer će leto i vrućine zahtevati laganije obroke – često i bez mesa.
Kao što znate, u dmBio organskom programu možete naći 3 vrste sočiva:
- Crveno sočivo – nežnog ukusa i teksture, tako da se lako raspada tokom kuvanja. Osobina je prilično poželjna kada se prave pite, ćufte ili prilozi jelu – kao i razni gulaši ili guste čorbe.
- Planinsko sočivo – kod većine drugih brendova, zeleno/braon sočivo se raspada – ali to nije slučaj sa dmBio planiskim sočivom. Upravo zato, ono je moj favorit već dugi niz godina i kad je ova boja sočiva u pitanju, ne koristim drugo. Manje je u prečniku, zadržava oblik i divno je u većini jela sa sočivom.
- Beluga (crno) sočivo – ima najtvrđe i najsitnije zrno, a oblik u potpunosti zadržava. Mada sam ga koristila i za druga jela, meni je definitivni favorit za obrok-salate i priloge. Izgleda izuzetno dekorativno kada se iskombinuje s drugim, šarenim sastojcima.
Ja sam sigurna da ste već probali sva tri, ali ako niste – super je što ste ovo pročitali 😊 I naravno, evo primera nekih jela, koja će vam pomoći da dođete do novih ideja za upotrebu sočiva.
A odaću vam još jednu tajnu 😉 Kad ste lenji da kuvate sočivo – smeđe sočivo jednostavno kupite već skuvano!
CRVENO SOČIVO:
PLANININSKO SOČIVO:
BELUGA SOČIVO:
Punjene paprike bez mesa – sa sočivom, kinoom i fetom
I konačno, evo i današnjeg novog recepta. Iskreno, ne mogu još uvek da odlučim da li mi se jelo više dopada kada je toplo i tek spremljeno – ili kada sam ga sutradan izvadila iz frižidera i jela hladno. Upravo zato i mislim da je sjajno za tople prolećne i letnje dane! Spremite ga uveče kada je hladovina, a jedite sutradan uz neko dobro ohlađeno piće 😊
Ja sam pripremala 3 paprike, ali fila ima dovoljno za 4. Ipak, kako je fil izuzetno ukusan, dok sam završila s receptom – pojela sam kašikom sav fil za 4. papriku 😀
I naravno, recept može biti i veganski (posni) – samo izbacite feta sir s liste sastojaka.
Sastojci za paprike:
- 3-4 veće paprike
- 2 kašike maslinovog ulja
- so i biber
Sastojci za fil:
- 100 g planinskog sočiva dmBio
- 100 g kinoe dmBio
- kocka za supu dmBio
- 1-2 lovorova lista
- kašika maslinovog ulja dmBio
- 2 mlada crna luka bez pera (ili 1 crni luk)
- mladi beli luk (ili 2-3 čena)
- ljuta papričica po ukusu
- veći paradajz (ili ista količina cherry paradajza)
- oko 150 g feta sira
- još 1 kašika maslinovog ulja
- kašika soka limuna
- kašika naseckanog bosiljka + za ukrašavanje
Priprema:
U šerpu stavite sočivo, lovorov list, malo soli i kocku za supu. Nalijte vodom i od momenta kad provri merite 15 minuta. Zatim dodajte u istu šerpu u kinou, pa kuvajte još 20 minuta.
Dok se ovo kuva, naseckajte sitno crni luk, beli luk, ljutu papričicu i paradajz. Ispržite na maslinovom ulju prvo crni luk, pa dodajte bali i pred kraj – kad omekšaju – dodajte ljutu papričicu i paradajz. Propržite još malo da višak vode ispari – a zatim sjedinite povrće sa skuvanim sočivom i kinoom (izvadite lovorov list). Ovaj fil začinite s još malo maslinovog ulja, sokom limuna i naseckanim bosiljkom – a na kraju izmrvite i 100 g feta sira. Sve dobro promešajte.
Presecite paprike na pola, začinite s malo soli, bibera i maslinovog ulja – pa ubacite u rernu već zagrejanu na 180 stepeni i pecite oko 20-25 minuta, dok ne omekšaju. Omekšale paprike izvadite iz rerne, napunite filom i namrvite ostatak fete. Vratite na kratko u rernu, tak da sir malo dobije boju i svi sastojci dođu na istu temperaturu.
Malo prohladite, dekorišite bosiljkom i komadima limuna, pa servirajte.