Posne proteinske ćufte u kari sosu (bez glutena)

Odmah ću vam reći da su ove ćufte odlična zdrava grickalica bez ikavih priloga. Ipak, najukusnije s dobro odabranim sosom, a to  ne može da bude bilo koji…

Imala sam ih u kući nekoliko: ljut sos na bazi šljiva, #dmBio barbecue sos & novitet iz dm-a, kari umak s egzotičnim voćem. Mada i sos sa šljivama i barbecue obožavam, nisu uopšte išli uz ove ćufte. Zato je kari sos bio savršena kombinacija!

Jesam isprobala nebrojeno dobrih ukusa u #dmBio programu, ali sam spremna da ovaj novi kari sos uvrstim među favorite. Predobro je izbalansiran, gust, pikantan, karakterističan… I on je posan, što je bitna stavka ako ste na Božićnom postu koji je počeo juče, ili kuvate za nekoga ko posti.

Proteini u biljnoj hrani

Koliko god jela meso i jaja, nisam od onih koji tvrde da u biljnoj hrani nema dovoljno proteina, jer to asplutno nije tačno. Ipak, esencijalne amino-kiseline ne mogu da se nađu u paketu u jednoj biljnoj namirnici, kao što mogu u mesu. Zato je kombinovanje biljne hrane različitog porekla jako važno.

Nekih esencijalnih amino-kiselina ima u žitaricama i pseudo-žitaricama, poput kinoe. Drugih ima u mahunarkama. Upravo zato je sjajno spajati ih u istom jelu.

Već sam imala takve recepte kada sam radila predobar biljni burger od crvenog pasulja i integralnog pirinča – ili biljne ćufte od kus-kusa.

Biljni sirevi – da ili ne?

Što se tiče tofua, projela sam ga opet nakon mnogo godina apstinencije od sojinih proizvoda. Ranije ga nisam koristila ne samo zato što je soja kontroverzna namirnica – već i zato što mi tofu koji sam do tada probala nije bio ukusan. Prvi ukusan tofu koji sam gricnula nekon mnogo godina bio je upravo #dmBio i to onaj s orašastim plodovima – a dopada mi se i ovaj dimljeni, koji upotrebila u današnjem receptu.

Pošto je recept bez glutena, tofu je tu da veže masu. Upotrebljen je umesto jaja i brašna, kako bi još nešto sem skroba iz sočiva “zalepilo” ćuftice. Dakle, tofu je dobar, ako je soja organska i zna se da je poreklo soje OK.

Drugi biljni sirevi i kačkavalji koji mogu da se pronađu kod nas, obično su napravljeni od palmine masti ili drugih biljnih ulja (dakle slični su margarinima) i to baš nikada ne bih jela.

Ja bih preporučila da izbegavate ovakve biljne sireve napravljene od biljnih masti i ulja tokom posta, pa i generalno.  Kada je post u pitanju, pazite na ishranu u tom periodu, jer to što je nešto biljno i bez holesterola – ne znači da je i zdravo.

I na kraju, ako se uželite nekog ukusnog sira kakav je kamember, probajte sami da napravite svoju biljnu verziju. Recept je već na blogu 🙂

Recept za posne proteinske ćufte

Od količine iz recepta ispada baš puno, a kako se jelo lako pravi – OK je da se radi pola mere.

Sastojci:

  • 250 g beluga sočiva (crno sočivo) #dmBio
  • 125 g kinoe #dmBio
  • 1 kašičica začina za jela u teglici #dmBio
  • 100 g dimljenog tofua #dmBio
  • 2 čena belog luka
  • 1/2 malog crvenog luka
  • čili po ukusu
  • sveže mleveni crni biber
  • 1 kašika maslinovog ulja #dmBio
  • kari sos #dmBio za serviranje – ili domaći kari sos (recept)

Priprema:

Ako ćete pravilno i da dežurate pored šporeta, kinoa se kuva u duplo više vode oko 15 minuta – a beluga sočivo oko 25 minuta u 3 puta više vode. Ja jednostavno nalijem puno vode u šerpu, pa povremeno samo proverim da li je kuvano i procedim. Uglavnom – skuvajte sočivo i kinou odvojeno. Uključite rernu na 200 stpeni, da se ugreje i stavite papir za pečenje na pleh.

Jako sitno iseckajte beli i crni luk. Ubacite tofu u blender ili secka i sameljite ga. Dodjate skuvanu kinou, pola skuvanog sočiva, luk, beli luk i sve začine. Izblendajte u gustu masu. Dodajte preostalo sočivo i izmešajte varjačom. Ova zrna izgledaju cakano i vredi ih sačuvati 🙂

Sada nauljite ruke i vadite ćuftice. Masa je meka ali bez brige, nije preterano lepljiva i lako se radi s njom. Ćuftice se peku oko 20 minuta.  Tokom pečenja takođe umeju da omekšaju ali se to sredi čim se malčice prohlade, pa ih ne vadite iz pleha baš odmah – već nakon nekoliko minuta. Servirajte ih uz kari sos i ako želite možete da dodate pirinač i proprženu crvenu ili žutu papriku, to bi se lepo slagalo. Ja sam ovaj put napravila sendvič 🙂

I da podsetim: možete da ih grickate kao snack, ubacite u tortilju ili lepinjicu – ili servirate uz pirinač, pečeni krompir, povrće kuvano na pari, i svakako uz sos.

Javite utiske ako probate – a moje ostale biljne recepte, među kojima ima i jako lepih slatkiša – možete pogledati na ovom linku 🙂

U saradnji s dm drogerie markt

 

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро