Organsko i pristupačno: obrok salata od spelte, sočiva i povrća

Pominjanje salate kao zdravog obroka kod mene je u kategoriji: “može biti, a ne mora da znači” 😀 Stvarno iz više uglova, pažljivo razmišljam o tome kakvu kombinaciju sastojaka mogu da napravim…

Najveći broj obrok-salata iz restorana za osnovu ima neke zeleniše, pa zavaraju da su niskokalorični. Zapravo, zbog preliva i dodataka ovakve salatice mogu da budu kalorijske bombe.

Druge obrok salate imaju testeninu, a često i masniji preliv kako se testenina ne bi lepila. Testenine nisu prve na listi sastojaka za koje bih se ja odlučila i pre sam za to da startujem sa nečim što je još manje prerađeno.

Kako sastojke treba skuvati, dajem prednost onima koje mogu da spremim u većoj količini, pa korstim sutra ili prekosutra, u izmenjenim kombinacijama. Stalno pričamo o tome da je najbolji način da se koriste žitarice taj da se one jednostavno skuvaju – cele, baš onakve kakve su. A ljudi često zaborave kako mogu tako skuvane da ih drže u frižideru i nekoliko dana 🙂

Druga stvar je mogućnost transporta i trajnost. Dobra obrok salata se lako nosi na posao ili u školu. Zato što zeleniši brzo izgube svežinu, nisam bila ljubitelj salata “za poneti” zasnovanih na zelnišima – mada sam ranije praktikovala da preliv nosim u odvojenoj posudici. Danas ipak zeleniše uglavnom ostavim za večeru, a za doručak ili ručak “za poneti” dam prednost sastojcima koji su “otporniji”. Kako bi me drže držala sitom, volim da napravim obrok salatu koja istovremeno ima dosta vlakana i proteina.

Idealno je kad mogu da ispunim sve ove želje – a da povrh svega to ne bude skup poduhvat 🙂

Ko je pomislio da je nemoguće da jede organsku i zdravu hranu “na budžetu”, pa još da ovako naređa čitav spisak želja vezan za taj obrok – biće razuveren još jednom!

Današnja obrok salatica, napravljena od organskih #dmBio sastojaka iz “dm drogerija”, ispunjava baš sve moje gore pomenute uslove. Zapravo, prevazilazi očekivanja jer kao obrok od organskih sastojaka, po porciji ne košta više od 150 dinara 😉

I da li je moguće da sam zaboravila da kažem koliko se lako priprema i da vam nije potrebno neko specijalno kulinarsko znanje da pripremite ovaj ukusan obrok? 😉

Sastav (za 4 osobe):

  • 200 g spelte #dmBio
  • 150 g beluga (crnog) sočiva #dmBio
  • 1 kocka za supu #dmBio (bez glutena i aditiva)
  • 120 g dimljenog tofua #dmBio
  • veza svežeg vlašca ili peršuna
  • po ½ paprike u 3 boje (ili samo 1 velika crvena)
  • po 1 kašika maslinovog ulja #dmBio za svako serviranje
  • so i biber
  • po želji malo čilija

Priprema:

Izmerite sočivo i speltu, pa ih odvojeno operite. Stavite svako u posebnu šerpicu i svaku nalijte s trostruko više vode. U svaku šerpicu stavite po pola kocke za supu. Kad voda provri, speltu kuvajte još 15 minuta na srednjoj temperaturi i ostavite u vrućoj vodi još 15 minuta, s isključenom ringlom. Spelti je potrebno jako malo vremena da se skuva, za razliku od tvrđe pšenice – pa nemojte da je zaboravite na ringli 🙂

Što se sočiva tiče, pazite da se ne raspadne na prejakoj vatri. Kad voda provri, smanjite temperaturu i kad vidite da je omekšalo, nakon oko 15 minuta, samo isključite ringlu i probajte još par puta. Videćete da je gotovo i tada ocedite višak vode (iz obe šerpice). Ostavite sastojke da se prohlade. Ne zaboravite – dobra stvar kod sočiva i spelte je što, kao i integralni pirinač, mogu nezačinjeni da stoje u frižideru u poklopljenoj posudi, nekolko dana. Znači da uvek može da se skuva više i koristi u drugim jelima.

Iseckajte paprike na sitne kockice i odvojite u jedan tanjirić. Iseckajte peršun ili vlašac, pa i njih odvojite. Zatim na kraju isecite tofu na manje kockice. Ovaj tofu je toliko ukusan da ga ja ne diram – ne obrađuem ga termički, niti mu dodajem začine.

Na dno svake teglice sipajte malo maslinovog ulja, soli i bibera (ako želite i čilija). Dresing se uvek stavlja na dno teglice kako se ne bi mešao s drugim sastojcima – tako salata ostane sveža dobar deo dana.

Sada raspodelite sastojke u 4 teglice: prvo speltu, pa sočivo, zatim povrće i tofu. Na tofu stvite začinsko bilje. Zatvorite i stavite u frižideru do obroka, koji ne mora da bude danas.

Napomenula bih da nije baš napravilnije jesti iz teglice. Ona je samo posuda za transport, dok je preporučljivije slatu presuti u tanjir i dobro izmešati pre konzumacije. Tako ćete dobiti odličnu kombinaciju ukusa i bolje uživati u svom kvalitetnom, organskom obroku – spremljenom za izuzetno razuman iznos novca 🙂

U saradnji s dm drogerie markt

5 Komentara

  • Баш добра комбинација, а тај тофу је стварно одличан и преукусан😊

      • Prosledila sam ideje putem vaseg linka. Svidelo mi se jer nema brasna i šećera što je u skladu s mojim standardima. Pozdrav.

  • Pozdrav Majo, secam se da si pisala o tome kako je soja namirnica koju treba izbegavati. U kojoj meri je dobro jesti tofu sireve i slicne preradjevine od soje? Nikada ga nisam probala do sada, a trudim se da izbegavam soju upravo zbog toga sto sam procitala na tvom blogu.
    Inace, moram da pohvalim tvoje sjajne tekstove o nutricionizmu, zbog kojih sam izbacila mnogo losih stvari iz ishrane, uspela da izgubim 8 kilograma za dva meseca i sada se polako priblizavam zeljenoj tezini.

    • Hvala, Kristina 🙂
      Soja koju jedem je organska i fermentisana. Dakle, tofu ponekad i tamari sos. I jedem #dmBio proteinski hleb koji sadrži soju, zato što je predobar i ima samo 14 g UH.
      Ono što izbegavam su ljuspice, proteini i ulje. A još više izbegavam ako nije organsko jer postoji šansa da je GMO.

      Generalno, ranije dok nije bilo ukusnih i ‘organic’ proizvoda – uopšte nisam koristila soju. Sada sam to izmenila a ovih nekoliko proizvoda koje koristim su predobri. Ipak, ne jedem ih svaki dan 🙂

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро