Svi dobro znamo kako nas je COVID-19 izolacija podstakla da ponovo pročešljamo ponudu malih proizvođača hrane i pored onih za koje već znamo, otkrijemo nove – koji apsolutno zaslužuju našu pažnju.
Jedno od top-otkrića u mojoj izolaciji bila je “Mlekara Petrov”. Ako ste zaboravili kako izgleda kad maslac miriše na mleko i ima rok trajanja primeren maslacu – sada možete da se podsetite 🙂 A njihov jogurt i kiselo mleko ni najmanje ne liče na ono što kupujemo u prodavnicama. Fantastično kremast ukus kisele pavlake ne mogu da opišem…
Zapravo, sve je toliko preukusno da sam se odlučila da sledeći put naručim i mleko. A ja, veliki obožavalac jogurta i kiselog mleka, obično mleko uopšte ne pijem. Ni kao dete nisam volela ukus, pa je jedini napitak u kome ga koristim u maloj količini – topli kakao zaslađen PrevijomPlus. I naravno, kad kuvam.
Imate moje najtoplije preporuke da ove proizvode isprobate i sami, a važno je da znate da se isporučuju na kućnu adresu i možete da ih naručite ovde.
Proizvodnja mleka na farmi Zorana Petrova je biodinamička, a mleko koje se koristi u proizvodnji mlečnih proizvoda potiče s ove farme, kao i sa farmi nekoliko koperanata iz okruženja. Obrađeno je na poseban način, pa ćete teško pronaći mlečne proizvode s ovakvim posebnim, punim ukusom 🙂
Dok ne budem isprobala sve sireve, kao i dimljeni kačkavalj – delim sa vama recept spremljen s onim što sam imala od prethodne narudžbine: makedonsku lisnatu pitu.
RECEPT: Makedonska pita sa sirom
Svi recepti za ovu pitu, uključujući tu i recept moje mame, koji imam zapisan u prastaroj svesci započetoj krajem osnovne škole – bili su sa brzo naraslim testom i puno kvasca. Kako takva testa jedem samo kad sam baš primorana, originalni recept za “kokmišku” sam prepravila i uradila zdraviju, fermentisanu verziju sa “lažnim” starterom.
Ako želite da ovu pitu pripremite za doručak, pripremite starter ujutru prvog dana, a testo zamesite uveče i ostavite ga preko noći da fermentiše (napolju). Sledećeg jutra – što ranije ujutru, spakujte pitu, ostavite da naraste i ispecite. Objašnjeno je kako da natempirate i drugačije vreme za pečenje…
Sastojci za starter:
- 50 g belog brašna
- 50 g vode
- suvi kvasac na vrh noža
Stavite sve sastojke za starter u širu i providnu čašu, umutite kašičicom i prekrijte providnom folijom na kojoj ste oštrim nožem izbušili par sitnih rupica. Ostavite starter oko 12 sati da se udvostruči i da se naprave “balončići”.
Sastojci za testo:
- sav starter
- 600 g brašna za testo + još malo za rad
- 2 jaja
- 1 ravna kašika soli (sir koji sam koristila je blag)
- 250 g vode
Zamesite testo od navedenih sastojaka i ostavite ga u većoj plastičnoj posudi, prekrivenoj providnom folijom. Ako u sobi nije pretoplo, testo će narastati napolju oko 10-12 sati. Nije nikakav problem da ga ostavite da fermentiše i u frižideru minimum 24 sata, pa i duže. Testo u frižideru koje fermentiše duže ima bolji ukus – ali i jedna i druga opcija su OK. Uklopite vreme fermentacije s terminom kada želite da pečete pitu – pa u skladu s tim fermentišite na sobnoj temperaturi ili u frižideru.

Pita pre narastanja i pečenja.
Ostali sastojci:
- 450 g “Pekarskog sira” Mlekare Petrov
- 80 g svinjske masti
- 80 g maslaca Mlekara Petrov
- malo maslaca ili masti za podmazivanje
- 1 žumance
- susam ili kim (po izboru)
Ako ste testo fermentisali u frižideru, izvadite ga sat vremena ranije da dođe na sobnu temperaturu. Podmažite okruglu posudu za pečenje prečnika oko 28-30 cm. Podelite testo na 6 jednakih delova i oblikujte loptice. Radite ovo nežno, jer testo ne treba da se premesi. Stavite u činijicu maslac i mast, pa ih zajedno rastopite u mikrotalasnoj (ili na drugi način koji vam odgovara).
Oklagijom razvijte prvu lopticu na blago pobrašnjenoj površini, tako da odgovara veličini posude za pačenje. Prebacite testo u posudu za pečenje, premažite 1/5 mešavine maslaca i masti – a zatim rasporedite 90 g sira. “Pekarski sir” Mlekare Petrov je mlad, kremast i blag, pa sam ga rasporedila viljuškom (ako želite nešto intenzivniji ukus, odlučite se za njihov “Pastirski sir”). Ovo isto ponovite s još 4 kore.
Poslednju 6. koru premazujete žumancem rastvorenim s malo vode i posipate susamom. Za ovu pitu se koristi svetli susam – ali sam ja mešala crni susam i kim, koji obožavam. Prekrijte posudu krpom i ostavite da testo naraste, oko 1 sat. Kada je naraslo, ubacite ga u rernu zagrejanu na 200 stepeni i odmah smanjite na 180 stepeni. Pecite 40-45 minuta, tj. dok kora gore ne postane zlatna. Poslužite s kiselim mlekom ili jogurtom iz “Mlekare Petrov”.
Ovaj tekst je deo akcije “Podrška malim proizvođačima hrane u Srbiji”
BONUS: 3 jela koja ne mogu bez maslaca

Sjajan doručak: domaći hleb, maslac, kuvana jaja, cherry paradajz i kiselo mleko. Recept za hleb sa slike, spremljen s mrvicom kvasca, pogledajte na ovom linku.

Ako volite Brioche, preukusno francusko testo s maslacem – pogledajte moj recept na Instagram profilu Mlekare Petrov 😉

Originalne francuske princes-krofne se prave s maslacem, a ne s rafinisanim uljem! Na blogu imate recept za savršeno testo – kao i recept za luksuzne princes-krofne, “Paris Brest”