Ovo je moja omiljena marinada za piletinu!
Izmešati u činiji:
- ljuti senf (ili običan senf i malo wasabi senfa)
- susamovo ulje (ključni sastojak!!!)
- tamari sos (ili so i trunka balsamiko sirćeta)
- đumbir u prahu
- beli biber
- sitno seckani beli luk
Izlupane šnicle od pilećeg filea premazati marinadom, naslagati gusto u neku “tesniju” posudu (na taj način su sve potopljene u marinat, a ne mora da se pravi veća i nepotrebna količina). Ako su šnicle bile malo deblje, idealne su za roštilj. I posle grilovanja ostaju neverovatno meke i sočne! Zapravo doživela sam da jedan zakleti “jagnjeći brigadir”, koji ne podnosi piletinu, izjavi za ovu da je odlična.
Varijacije koje sam unela ovaj put u marinat, da bi dobio ukus kineske hrane, su:
- Izbacivanje senfa, uz ostavljanje wasabi-ja
- Izmena u začinima: ubačena je minimalna količina karija, povećana količina đumbira, dodato je mleveno seme korijandera i vrlo malo anisa (ovo bi trebalo da “stvori” utisak Five Spice začina, koje sam potrošila)
- Bila sam jako štedljiva na tamari sosu, jer planiram Balsamic Glaze preko jela
- Šnicle su manje i tanje od gril varijante, posto je spremano u tiganju
- Ostavljene su takođe preko noći u marinatu (malo napolju, pa u frižideru… onda opet na sobnoj temperaturi pre prženja…
Šnicle se prže kratko na srednjoj temperaturi, da začini ne izgore i da ostanu meke i sočne. Za ovako nešto sam koristila palmino ulje (ubacujem ga povremeno, kada mi je bitno da začini ostanu neoštećeni u tiganju) sa malo susamovog ulja (nikako samo susamovo da ne bi dominiralo jelom). Da ne bih napravila gužvu u tiganju i da meso ne bi počelo da se “kuva” od ispuštene vode, pržila sam po pola, a onda sve vratila u tiganj da se još malo “upiju začini” 🙂
Balsamic glaze
Prokuvati dok se tečnost ne prepolovi (visoka temperatura dok provri, a posle još oko 30min niska): 100ml balsamic sirćeta i 50ml tamari sosa. Masa će postati gusta i blago lepljiva, kada je dovoljno kuvano. Može da stoji u frižideru i nekoliko nedelja. Super je preko povrća ako niste solili.
- NAPOMENA 1: U početnoj masi za Balsamic Glaze od 150ml ima 21g UH. Kada se redukovalo nakon kuvanja, potrošila sam na svoj tanjir oko četvrtine, dakle 5g UH. Takođe sam stavila i oko 20g kikirikija, što je još 5-6g UH. Dakle, nekome ko je na najstrožem mogućem LowCarbu bih savetovala da preskoči dodatke. Bolje da tih 10g (koliko god malo izgledali) iskoristi na neku svežu salatu.
- NAPOMENA 2: Koristite samo Tamari iz boljih prodavnica zdrave hrane, japanskog porekla. Svi oni sosvi iz samoposluge su veštački, imaju karame da bi dobili boju, potpuno pogrešan ukus… Dakle, odvratni su i samo će pokvatiti jelo. Vodite računa da proizvod bude sa oznakom da je uvoz bio do katastrofe u Japanu (dakle do marta 2011.). Još jedna prednost je što je pravi tamari zapravo tečni “ostatak” pri pravljenju miso paste, koja je opet mešavina ječma i soje. Ta masa stoji u vodi u burićima mesecima, pa i godinama. Natapanje soje ne pomaže mnogo, ali je ovde u svom najpodnošljivijem stanju za povremenu upotrebu. Ubacite pečeni, neslani kikiriki u jaču kesu za zamrzivač i raspalite par puta čekićem za meso ili jačom šoljom za čaj 🙂 Lakše od seckanja! Pospite kikiriki preko mesa i prelite Balsamic Glaze-om.
Prilog:
- Klasična kineska varijanta brzo isprženog povrća (crni luk, kupus, šargarepa, šampinjoni) seckanog na “Julienne” i kockice
- Moj izbor za ovaj put je bila kratko blanširana blitva. Zbog preliva nije začinjena. Na slici u jednom tanjiru su 2 veze blitve.
Blitvu, očišćenu i krupno sečenu, potpopite u ključalu vodu na kratko. Dovoljno je samo da listovi “padnu” i izgube volumen. Zatim je odmah prelite hladnom vodom. Na ovaj način zadržava lepu zelenu boju. Ipak, pre serviranja je ponovo operite toplom vodom, jer nije ukusno da se uz tople šnicle servira ledena blitva. Dobro je ocedite (pritisnite rukom u poluloptastoj rešetki za ceđenje, pa će taman zadržati taj oblik, koji je lep za serviranje).
U slučaju da ste rešili da izbacite kikiriki i balsamic glaze, samo malo posolite “poluloptu” od blitve, i prelite sa maslinovim uljem.