Prošlo je tačno 11 meseci od kada sam na blogu prenela vest iz “dm drogerija” o novom projektu koji su pokrenuli. Radilo se o “dm inkubatoru“. Poziv je bio za sve one koji imaju jedinstvenu ideju za novi, inovativni, kvalitetni (poželjno organski) domaći proizvod.
Šansa kakva se ne propušta, jer su odabrane firme dobile priliku da unaprede svoj proizvode, ambalažu, marketing i da ih plasiraju na policama više od 90 “dm drogerija” širom Srbije. Ni malo ne iznenađuje podatak da je na konkurs prijavljeno čak 704 proizvoda. Od toga, 18 domaćih proizvođača sa 57 proizvoda iz segmenta hrane i kozmetike, postali su “dm inkubator” pobednički tim.
Nekoliko firmi je iz segmenta prehrane i tu su:
- “Tvoja domaćica” salate, tačnije tri vitaminska miksa
- “Nectar” organska jabukova sirća, sa začinima i narom, organski voćni namaz od kupine i chia semenki
- ’’PRIRODNo1” – organski voćni namazi od crne zove, borovnice i šumskih jagoda
- “Dolovac” organski matični sokovi od maline i kruške – kao i kombinacije višnje, maline i kupine s jabukom
- “Veverko” medeni namazi s malinom i višnjom
- I naravno – Moj Favorit 🙂
Ko je redovno pratio blog ovih godina sigurno zna dve stvari o meni. Prva je da više volim slanu hranu, a druga je da sam potpuno luda za divljim pečurkama. Toliko da već dugi niz godina uvek – ali bukvalno uvek – u frižideru imam sve tri najkorišćenije, u sušenoj verziji: vrganj, lisičarku i crnu trubu. Čak i male količine ovih pečuraka u jelu, ume da ga od običnog pretvori u spektakularno. Da me pitate koja mi je omiljena, odgovor bi bio da doslovce nemam pojma. Sreća te mi niko ne brani da to budu sve!
Dopali su mi se svi prehrambeni proizvodi iz inkubatora, ali mala pristrasnost je bila i više nego očekivana. Kad je ova tema u pitanju, tu za mene jednostavno nema pomoći 🙂
Naravno, firma se ne zove “Moj favorit” već “Taste of the West”, ili za one koji ne pričaju egleski “Ukus zapada”. Dolaze iz Arilja i proizvodi su:
- Sušeni organski vrganj, lisičarke i crne truba. Postoji i mix organskih suvih šumskih pečuraka.
- Tu su i dve mešavine za rižoto – koje su urađene potpuno po protokolu, jer rižoto nije rižoto ako u njega ne ide “arborio” pirinač.
- Ono što je zanimljivo su prahovi od vrganja i lisičarki. Ja već godinama imam aparat koji može da mi napravi ovaj prah i budite sigurni da sam to redovno pravila. Samo pola kašičice pretvore u čudo bilo koji potaž, rolovano meso, gulaše i slična jela.
Radujem se što ne moram više da zujim po pijacama u potrazi za suvim pečurkama, pitajući se kakav im je kvalitet – već znam gde mogu da odem i ne postavljam to pitanje.
U to ime, danas imamo jedan stvarno izuzetan specijalitet. Cela kuća mi je mirisala dok sam kuvala i jedva sam čekala da završim fotografisanje da mogu da ga smažem za ručak 🙂
Napomenuću da ovaj pâté od divljih pečuraka možete da spremite i samostalno, bez kompletnog recepta – a naravno da možete da ga koristite i ako rešite na isti način da spremite meso. Ili bundevu – ispecite veći komad bundeve pa uradite sve isto kao što piše u receptu, mada ipak bez pršute 🙂 Još važnija stvar je da veći deo posla može da se završi dan ranije. Sem da volim slano i obožavam pečurke, znate i da ne volim da ginem od posla u kuhinji – već da sve pripremim unapred, na brzinu finiširam jelo i onda se lepo opustim…
Karfiol velington – ili, karfiol u pršuti s namazom od divljih pečuraka
Sastojci:
- srednji karfiol
- so i biber
- malo maslinovog ulja #dmBio
- sveže lisnato testo (domaće s maslacem ili kupovni s paliminom mašću)
- 100 g kačkavalja (idealno čedar ili gauda)
- žumance
- pakovanje pršute (što duži listovi, to lakše za rad)
Za pâté od divljih pečuraka:
- 2 kašike maslinovog ulja #dmBio
- kockica maslaca
- manji crni luk
- 2 čena belog luka
- majčina dušica
- ruzmarin
- pakovanje “Taste of the West” mešavine pečuraka vrgaj, lisičarke i crna truba
- čaša belog vina
- so i biber
- 100 g gustog i punomasnog krem sira
Priprema:
Rernu zagrejte na 200 stepeni. Karfiol očistite od lišća, operite, ako treba, malo ga recnite nožem pri korenu da može da stoji ravno. Posolite ga i pobiberite sa svih strana. Posudu za pečenje (ja sam koristila kalup za torte zbog visokih ivica) obložite folijom ili papirom za pečenje, spustite karfiol, prelijte ga s malo maslinovog ulja i prekrijte folijom. Pecite ovako oko 40 minuta dok ne omekša (bocnite ga ražnjićem). Kad je omekšao, pecite bez folije još 15-20 minuta, dok ne dobije blagu zlatnu boju na vrhu. Ohladite ga.
Dok se karfiol peče spremite pâté. Potopite “trio” divljih pečuraka u vodu, ali sipajte samo da voda prelije pečurke, jer ćete je koristiti kasnije i bolje je da je nema previše. Kad su natopljene izvadite ih malo po malo i isperite pod mlazom tekuće vode. Vodu u kojoj su se natapale ostavite u činijici.
Naseckajte sitno crni i beli luk, pa prvo ispržite na maslacu i maslinovom ulju crni da potpuno omekša, zatim dodajte beli luk. Dodajte majčinu dušicu i ruzmarin, kao i pečurke. Malo propržite, pa nalijte vodom iz činijice, u kojoj su bile pečurke. Ovo uradite kroz cediljku i ne sipajte do kraja, zbog možda zaostalih trunčica zemlje i peska. Ja sam ovako navikla da radim s divljim pečurkama – a uvek se potrudim da upotrebim i vodu.
Kad voda malo ispari, nalijte i vino, posolite, pobiberite, pa kuvajte dok skoro sva voda ne izvri – ipak treba da je ostane malo. Prebacite sve u secka ili blender, pa samo malo izblendajte da se pečurke usitne. Ne treba da pravite glatku paštetu, ali je važno da masa postane kompaktnija. Vratite u šerpicu i na nižoj temperaturi, oslobodite se preostale tečnosti. Prebacite u činijicu i ohladite, a zatim u hladno umešajte i krem sir.
Hladan pečeni karfiol premažite ovom “paštetom”, a zatim umotajte u listove pršute. Možete ovo da radite na neki svoj način, ali ću vam reći kako sam ja:
- Prvo sam premazala gornji deo karfiola i boćne stranice sa oko 2/3 fila. Zatim sam “u lepezu” poređala pršutu, tako da listovi pršute od centra karfiola, padaju na dole. Stavila sam komad providne folije na vrh da se ništa ne pomeri, a onda preklopila to poluloptastom činijicom, nešto malo većom od karfiola. Zatim sam karfiol prevrnula i sve je ostalo na svom mestu.
- Namazala sam pâté i na donji deo karfiola, a onda zatvorila listove pršute, tako da je bio ceo umotan. Obezbedila sam providnom folijom dno i prevrnula karfiol tako da koren ponovo bude dole. Zatim sam ga, veoma čvrsto umotala u providnu foliju i dobila skoro savršenu loptu. Kao što sam i htela 🙂
Lopta od karfiola može da se ostavi u frižideru samo nekoliko sati da se učvrsti, ali sam je ja ostavila preko noći. Ovo jelo spada u ona moja omiljena, rađena po sistemu “pripremi dan ranije – uživaj sutra“.
Kada dođe vreme za pečenje, ugrejte rernu na 200 stepeni. Razvijte testo i narendajte kačkavalj na njega. Karfiol prebacite tačno na sredinu testa, tako da mu vrh bude dole na testu – a koren gore. Lepo složite testo i umotajte karfiol – pa ga prevrnite i stavite u posudu za pečenje, prekrivenu papirom. Umutite žumance s kašikom vode i premažite testo četkicom. Pecite oko 20 minuta dok testo ne porumeni, sačekajte da se prohladi i servirajte uz salatu po izboru.
Kako vrganji i lisicarke mogu biti organske??
Postoji poljoprivreda organizovana prema principima organske proizvodnje – ali takođe postoji sertifikacija područja s kojih se sakuplja saminiklo bilje i pečurke. Kod nas je do sada uglavnom bila aktuelnija sertifikacija područja zbog lekovitog bilja.