Ako su kiflice sa sirom bile prvo pecivo koje sam naučila da dobro pravim kad sam bila klinka – onda je pita s mesom svakako bila moja prva pita.
Nešto sam se u poslednje vreme zagrejala da radim svoje retro-recpete, ali uz određene izmene koje je donelo iskustvo – pa i odbijanje da upotrebljavam proizvode, koji se foliraju da su namirnice. Iz istih razloga iz kojih u kiflicama nije bilo ni trunke margarina i rafinisanog ulja – nema ga ni u ovoj piti s mesom.
Napravljena je samo sa svinjskom mašću. Rezultat je sjajan, čak i kada se ohladi sutradan. Nema onog “uljanog masnog” sloja, karakterističnog za pite spremane sa rafinisanim uljem. I ni najmanje se ne lepi za posudu za pečenje. Naravno, jako je važno da se nabavi lepa, bela mast, ugodnog mirisa.
Osnovna razlika koju ćete primetiti u ovom receptu i većini drugih za “zalivenu” pitu s mesom, jeste ta što stavljam mnogo više fila – a odbacujem deo kora. Ne bacam ih, jer ih koristim za drugo jelo (objasniću posle). Ne vidim neku posebnu poentu da smanjujem količinu proteina, a ostavim previše testa.
Takođe, ne volim pite s mesom koje su suve. Volim da bude jako sočna, da nema ni jednog jedinog komadića kore koji je suv. Pogotovo ne volim pite s mesom gde je pita neujednačeno prelivena, pa su donje kore kao karton. Ovde treba naći dobar balans, jer nije ni poenta da se pita zalije toliko da pliva u prelivu – onda ne bi bi mogla lepo da se ispeče.
Šta radim s korama?
Već sam u receptu za Arabija tortu pomenula da obožavam okrugle plehove i izbegavam četvrtaste. Ne samo da to važi za torte i kolače, već su se lične preferencije odrazile i na pite. Nekada sam pitu s mesom, kao sav normalan svet, pravila u četvrtastom plehu srednje veličine. Danas, niti želim da utrošim sve kore, niti mi se seku kockice iz četvrtastog pleha – volim trougliće iz okruglog 😀
Zato prvo moram malo da intervenišem na korama… Za početak ih izbrojim, u nadi da u pakovanju ima 18 komada. Onda odvojim 6 gomilica po 3 kore. Svaku gomilicu savijem na pola, pa na četvrtinu i makazama koje koristim u kuhinji, odsečem krajeve. Tako dobijem okrugle kore koje odgovaraju veličini moje posude za pečenje. Ostatak kora iscepkam i stavim u kesu. Od njih za koji dan napravim mini “gužvaru” sa sirom i spanaćem. Drugim rečima – od 500 g kora, upotrebim oko 350 g za pitu s mesom.
Možda izgleda kao dodatni posao, ali meni nije. Kod one uobičajene pite, jednostavno ima previše kora i nisu ravnomerno raspoređene. Jednom zagrizete – puno mesa. Drugi put zagrizete – previše kora. Eliminisala sam taj problem. Baš me je mučio 😀
Naravno, ako vam se ne radi ovako i za razliku od mene želite da upotrebite sve kore – uvek možete da koristite četvrtasti pleh, srednje veličine i problem rešen 🙂 Samo tada, u preliv za pitu, stavite oko 50 ml jogurta i 20-30 g masti više.
Pita s mesom – od sastojaka nabavljenim kod malih domaćih proizvođača
Kao što znate, u sred smo akcije podrške malim proizvođačima hrane u Srbiji.
U ovom trenutku 54 konsultanta za društvene mreže pomaže 67 srpskih proizvođača hrane da unaprede svoj predstavljanje na društvenim mrežama, kako bi lakše došli do novih kupaca. Pridružili su nam se, pored konsultanata, i dizajneri, fotografi, kao i moje drage koleginice gastro-blogerke koje će se pobrinuti i za promociju omiljenih proizvoda ovih proizvođača 🙂 Kad sve privedemo kraju, biće i detaljni izveštaj šta smo zajedno uradili.
Pre nego što pređem na recept, želim da vam skrenem pažnju na proizvode malih domaćih proizvođača koje sam koristila u jelu – a ne znam koga od njih bih više nahvalila:
- Organska junetina “Organsko meso buša”, Dimitrovgrad
- Svinjska mast “Bibli”, Pružatovac
- Suvi vrganj “Taste of the West”
- Dimljena paprika “Domaća dimljena”
Recept za pitu s mesom:
Sastojci:
- 500 g mlevenog junećeg mesa
- oko 350 kora za pitu (pogledajte napomene u uvodu)
- 2 prepune kašike masti
- 1 velika šargarepa
- 3 crna luka
- 4-5 čenova belog luka
- 30 g suvih vrganja
- 1 kašika dimljene paprike
- 1 puna kašičica suve majčine dušice
- so i sveže mleveni biber
- 3 jaja
- 1 ravna kašičica praška za pecivo
- 150 g kisele vode
- 250 g jogurta
- 6o g otopljene masti + još malo za podmazivanje
Priprema:
Potopite vrganje u mlaku vodu da se rehidriraju, pa procedite vodu u kojoj su se natapale – trebaće vam 1 čaša te tečnosti. Narendajte šargarepu krupnije. Sitno nasecite crni i beli luk. Podmažite s malo masti okruglu tepsiju od oko 30 cm prečnika.
U srednjoj šerpi rastopite 2 kašike masti i na njoj pržite crni luk, uz povremeno dolivanje tečnosti od natapanja vrganja. Kad luk potpuno omekša, dodajte beli luk, naseckane vrganje i rendanu šargarepu, pa još malo propržite. Malo posolite i pobiberite, začinite majčinom dušicom i dimljenom paprikom. Kada se i ovo sjedini, dodajte mleveno meso i uz mešanje ga upržite, tako da se komadići ne slepe. Probajte i po potrebi korigujte so i biber. Ako neko voli, može da doda i trunku čilija. Označite u šerpi petine fila.
Ako nemate tačno 18 isečenih krugova od kora, neke koje idu u sredinu možete da “pokrpite” od odsečenih komadića. Spustite tri okgrugle kore jednu na drugu, pa ravnomerno nanesite 1/5 fila. Ovako naređajte 5 “spratova” – a poslednje tri kore samo spustite na vrh, za njih više nemate fil.
Sada uzmite jako oštar nož sa šiljatim vrhom i pažljivo isecite pitu na kockice, idealno oko 5 x 5 cm. Malo je pipav posao i meni je ovaj deo najomraženiji kod pravljenja pite s mesom. Ipak, s dobrim nožem nije teško. Ono što je jako važno jeste da sečete do dna, ondnosno da i donje kore budu recnute. Tako neće ostati suve.
Sledeći korak je pravljenje preliva. Umutite jaja i postepeno, kako se ne bi zgrudvao, dodajte prašak za pecivo. Malo ih posolite ako ste napravili umereno slan fil od mesa. Sipajte kiselu vodu, jogut i otopljenu mast. Sve još malo sjedinite žicom, a zatim pospite preko pite. Možete ovo da radite i kutlačom. Na početku, tečnost će “plivati na vrhu”. Viljuškom, uz blago naginjanje posude s pitom, ušuškajte ivice pite koje su uz posudu za pečenje, tako da se i one natope. I sada ostavite pitu da “popije” preliv – kojih 10 minuta – a pre nego što počnete da merite tih 10 minuta, uključite rernu na 190 stepeni.
Ovu pitu ne ubacujem u dobro zagrejenu rernu, već u poluzagrejanu, onoliko kolio uspe da se zagreje za tih 10 minuta. Ovo radim da bi kore još malo upile preliv i omekšale. Pošto rerna nije ugrejana, potrebno je oko 60 minuta pečenja, a vidi se kada je gotova, jer naraste i dobije lepu boju. Zapravo, i cela kuća zamiriše 🙂
I najcakanija stvar za kraj! Kad je pita ispečena i prodrmate posudu – ona nije zalepljena 😉 Malo prohladite, prekrijte jednim velikim tanjirom pa pitu naopako istresite na tanjir. Zatim dok je na tom tanjiru, prekrijte većom daskom za sečenje, super ako je okrugla – i opet prevrnite. Pitu poslužite na toj dasci uz ajvar, sir, paradajz i slično.
Kad se malo prohladi, komad može da se drži u ruci i ne raspada se – a sutran je preukusna i iz frižidera.
BONUS: Recept za mini-gužvaru od ostatka kora
Sastojci:
- ostatak kora (150-200g)
- 3 jaja (manja)
- oko 200 g sitnog sira
- manja čaša jogurta
- manja čaša vode
- so
- ravna kašičica praška za pecivo
- 2 pune kašike otopljene masti
- susam po želji
Priprema:
Umutiti jaja s malo soli, dodati sir i umešati – a onda jogurt, vodu, prašak za pecivo i mast. Naseckane kore (ostatke) razdvojite ako su se slepili i dodatno iscepkajte na komade, ako su veći. Umešajte u masu od sira i jaja (najlakše s 2 viljuške ili rukom) – tako da se kore lepo oblože filom. Prebacite u manju posudu za pečnje i peći oko 45 minuta na 180 stepeni. .
Ovaj tekst je deo akcije “Podrška malim proizvođačima hrane u Srbiji”
divnooo! isprobano veceras, hvala na receptu 🙂 moze li recept i za Guzvaru za ostatke?
Baš mi je drago da je bilo dobro 🙂
A evo, kao da mi čitaš misli! Upravo sam obradila fotku i spremala se da okačim mini-gužvaru od ostatka kora na Instagram.
Dopunila sam i tekst – sada imate i taj recept 🙂
Majo, you’re the best!!! Koristila sam heljdine kore zbog insulinske rezistecije i super je ispalo. Takodje, hvala na svim savetima i post-ovima, koristim ih redovno u svojoj ishrani i mogu reci da su mi pomogli u zdravstvenim rezultatima 🙂
Pita je divna, danas sam je pravila sa par mini izmena (bez soli i u nedostatku vrganja koristila šampinjone). Samo ako može savet ili sugestija, kora je bila jako tamna, nije izgorela, ukus je bio dobar. Da li može to nekako da se izbegne? Više mi se dopada kako Vaša izgleda 😊
Verovatno su jači gornji grejači… Spusti je malo niže kad pečeš, a trećinu pečenja (vreme u samoj sredini pečenja) – lagano spusti alu-foliju na pitu.
Hvala puno😊