Zdravija lazanja s ćuretinom, bundevom i rikotom

Ako volite klasične lazanje, ali tražite lakšu i zdraviju verziju, ova lazanja s ćuretinom, bundevom i rikotom će vas oduševiti!

Osim što je laganija za stomak, njena priprema je mnogo brža i jednostavnija.

  1. Zaboravite na prethodno kuvanje kora– jer uz postupak pripreme iz recepta, to nije potrebno.
  2. Nema ni pravljenja bešamela! Ova verzija dolazi bez maslaca u bešamelu i bez previše kačkavalja, pa se tu mnogo štedi na kalorijama – a zato nudi bogatstvo ukusa uz laganije sireve, lepo začinjenu ćuretinu i dodatna vlakna iz bundeve.

Za ukusnu i hranljivu lazanju s ćuretinom koristila sam najnovije dmBio organske proizvode, kao što su tanke kore za lazanju i mek, začinjen sušeni paradajz. Takođe, u pripremi su učestvovali i dobro poznati dmBio pelat u konzervi i pire od paradajza.

Tankoća dmBio kora omogućava slaganje više slojeva – jer šta su lazanje bez raskošnih spratova? Oni su praktično obavezni i ovo su najtanje suve kore koje koje ćete pronaći u bilo kojoj radnji. Jedino sam sama uspevala da razvučem tanje kod kuće, na mašinici za testeninu 😊

Za ljubitelje različitih kombinacija ukusa, ovaj recept nudi fleksibilnost. Ako niste fan gorgonzole, dimljeni kačkavalj je odlična zamena. Takođe, lako možete pripremiti vegetarijansku verziju bez mesa – zamenite ćuretinu sa 400 g seckanih šampinjona i dodajte 200 g baby spanaća.

Savršeni spojevi bundeve s gorgonzolom, kao i ćuretine s gorgonzolom – oduvek su garantovali sjajan ukus hrane. Ova lazanja, koja spaja sva tri, pravi je dokaz da zdrava hrana može biti jednako ukusna i zadovoljavajuća kao i klasične (jako kalorične) verzije.

NAPOMENE:

  1. Količina je veća, pa je ova lazanja idealna za neka okupljanja i veće društvo, Takođe, odlična je i hladna iz frižidera, pa se ne brinite ako preostane.
  2. Za svaki red korišćeno je po 5 kora ili 4.5 kore – samo za poslednji, šesti, 4 kore. Tako su za pleh veličine 30×25 cm, na kraju sve kore bile utrošene. Ovo nije preterano važno, ali ako se držite tog pravila, imaćete lepši presek.

SASTOJCI:

  • 500 g rikote ili sličnog sitnog sira
  • 100 g gorgonzole
  • 1/3 kašičice muskatnog oraščića
  • 1 ravna kašika supe u teglici dmBio
  • 2 kašike maslinovog ulja dmBio
  • srednji crni luk
  • 500 g mlevene ćuretine
  • 350 g narendane (ili jako sitno seckane) bundeve
  • 50 g sušenog paradajza dmBio
  • so
  • beli biber
  • ½ kašičice belog luka u prahu
  • majčina dušica
  • 2 kašike pirea od paradajza dmBio
  • konzerva pelata dmBio
  • 2 pakovanja (500g) kora za lazanju dmBio
  • 20 g parmezana (opciono)

PRIPREMA:

Iseckajte sušeni paradajz. Crni luk sitno nasecite. Rastvorite supu u oko 200 g vruće vode. Izmešajte rikotu, mrvljenu gorgonzolu i muskatni oraščić.

Propržite crni luk na ulju dok ne omekša, a zatim dodajte ćuretinu. Posolite i pobiberite, stavite beli luk u prahu i majčinu dušicu – a zatim dodajte bundevu, pire od paradajza i 2/3 pelata iz konzerve u fil. Nalijte supom i dinstajte kratko – dok ćuretina i bundeva ne omekšaju i jedan deo tečnosti ispari.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maja Petrović (@vitkigurman)

Uključite rernu da se greje na 180 stepeni. Posudu za pečenje dimenzija oko 30×25 cm podmažite s malo maslinovog ulja i 2 kašike fila od ćuretine.

  1. U nju spustite (nekuvane) kore za lazanje da dobijete prvi sloj kora, pa stavite trećinu fila od ćuretine.
  2. Poređajte drugi red kora, pa na njega pospite pola fila od sira.
  3. Preko toga rasporedite još jedan red kora. Nanesite drugu trećinu fila od ćuretine.
  4. Na naredni četvrti red kora za lazanju ide ostatak sira.
  5. Na peti red kora stavljate preostalu ćuretinu.
  6. Šesti red su samo kore koje premažete preostalim pelatom iz konzerve, rastvorenim sa šoljicom vode.

Proverite da li lazanja ima dovoljno tečnosti (dovoljno je da se malo vidi kada pritisnete poslednji sloj kora).  Pospite parmezanom i prekrijte lazanju aluminijumskom folijom, pa tako pecite oko 30 minuta, dok kore ne omekšaju (obavezno ovo proverite nožem). Zatim nastavite pečenje bez folije, dok višak tečnosti ne ispari, a gornja kora dobije boju – što je ukupno oko 50-60 minuta pečenja. Servirajte prohlađeno uz salatu od matovilca ili rukole.

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро