Da li znate da skuvate čaj kako treba?

Da li ste znali da pogrešna temperatura vode može potpuno uništiti ukus vašeg omiljenog čaja (pa i kafe)?

Danas ću vam pokazati kako da ga pripremite savršeno – a možda otkrijete zašto vam neki čajevi do sada nisu bili tako ukusni!

Postoje 3 stvari na koje moramo da pazimo kada su čajevi u pitanju.

  1. Neki sadrže kofein pa nisu za decu – a i odrasli treba da ih ograniče. Dok drugi ne sadrže kofein i pogodni su i za decu, i za češću upotrebu.
  2. Ne kuvaju se svi čajevi na istim temperaturama i danas ćemo naučiti kako da napravimo bolji čaj upravo koristeći ispravnu temperaturu vode! A na kraju videa pomenuću i temperaturu za kafu.
  3. Na kraju, vreme infuzije (odležavanja) za različite vrste čajeva – takođe je različito.

KETLER S PODEŠAVANJEM TEMPERATURE

Na bazzar.rs možete nabaviti ketlere za vodu:

  • one obične, bez regulacije temperature
  • ali i ovakav kao moj koji ima 5 podešavanja temperature: 60, 70, 80, 90 i 100 stepeni.

S tom opcijom, kuvanje čajeva i kafe nikada nije bilo preciznije i ukusnije 😊 Moj ketler je FG Elecrtonics i ima jačinu od 2200 W – drugim rečima – jak je i voda se začas ugreje.  A dole imate informacije i kako da ga pravilno koristite 🙂

ČAJEVI S KOFEINOM

Čajevi s kofeinom se kuvaju na nižim temperaturama što sprečava gorčinu i omogućava delikatniju aromu. Previše vruća voda može uništiti karakteristične note ovih čajeva – a takođe tanini u njima, kod previsoke temperature mogu izazvati gorčinu.

  1. Mate čaj (meni je omiljeni) i zeleni čaj – imaju istu temperaturu kuvanja, 70–80 °C – a razlikuju se po vremenu infuzije koja je za Mate 3–5 minuta – dok je za zeleni čaj 2–3 minuta.
  2. Matcha čaj se spaja s vodom na istoj temperaturi kao za zeleni čaj – ali se meša ručno metlicom.
  3. Crni čaj se kuva na nešto većoj temperaturi od 90–95 °C i vreme infuzije je 3–5 minuta. Nešto više temeprature izvlače pun ukus i karakterističnu jačinu.

ČAJEVI BEZ KOFEINA

Čajevi bez kofeina su oni koje najviše smemo da pijemo i koje dajemo deci. Samim tim su veoma popularni, pogotovo biljni čajevi kao što su nana, kamilica, hibiskus, lipa…

  1. Kuvaju se na temperaturama od 90–100 °C i vreme infuzije je duže – oko 5–7 minuta. Viša temperatura je dozvoljena jer nema tanina koji bi izazvali gorčinu.
  2. Na istoj temperaturi i s istim vremenom infuzije kuvaćete začinske čajeve – dakle one koji imaju chai, đumbir, cimet – a ovo vreme je dovoljno da začini oslobode intenzivne arome.
  3. Nešto više temperature od 95–100 °C dobre su za crveni afrički žbun – Rooibos – koji je moj omiljeni bezkofeinski čaj, pogotovo verzija s vanilom 😊 Infuzija traje 5–7 minuta, ali ovom čaju ne smeta ako ga ostavite i duže, jer vam prija intenzivniji ukus.
  4. Na istoj temperaturi kao Rooibos kuvaćete i voćne čajeve, samo je vreme infuzije duže od 5 do 10 minuta, jer voće zahteva duže vreme za oslobađanje ukusa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maja Petrović (@vitkigurman)

KAFE

I naravno, ne dolazi u obzir da zaboravimo na kafu! Pomenuću one koje najčešće pijemo…

  1. Turska kafa se kuva na 90–95 °C i ne sme da provri, jer prevruća voda uništava aromu. Kuva se polako dok se ne formira pena. Ja sam ranije kuvala vodu u mikrotalasnoj dok baš ozbiljno ne proključa (ovo je obavezno) – a zatim prelivala domaću/tursku kafu u drugoj, hladnoj šoljici. Ovako spremljenu kafu volim više od one iz džezve (pogotovo ako neko pusti da proključa pa izgubi penu). Dakle, ako vodu u ketleru zagrejete na maksimalnih 100 stepeni i samo prelijete kafu u šoljici – dobićete prilično dobru tursku/domaću kafu.
  2. Instant kafe poput nes kafe ili neskafe kreme – kuvaju se s vodom zagrejanom na 80–85 °C – baš ne sme da se koristi ključala voda, kako bi kafa ostala nežna i bez gorčine. Instant kafa pripremljena s ključalom vodom često ima gorak ukus, a s vodom na 80 °C, dobijate glatku i savršenu teksturu – baš onako kako treba da bude.
  3. Ista temperatura vode će biti korićena ako pravite kapućino iz kesice ili kutijice, dakle 80–85 °C.

Javite da li ste i vi do sada vodili računa o ovim “sitnicama za vrhunske rezlutate” – a ako niste, svratite na bazzar.rs sajt i proverite da li je neki od ketlera s podesivom temperaturom vaš favorit, koji će pomoći da pravite još bolje tople napitke 🙂

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро