Moguće je da će vam biti potrebno malo vremena da se osmelite i probate ovaj recept. Većini onih koji nisu nikada otkoštavali batake, poduhvat će delovao teško i zahtevno – ali bez brige!
Prava istina je da ćete probati prvi put i onda nećete prestati 🙂 Kad vidite koliko je lako, sami ćete izmišljati nova punjenja za batak, kao i nove kombinacije priloga i sosa 😉
Popularne su verzije punjenih bataka s mesom iz kobasice, ili one s mešavinom spanaća i sira. Nekome će više prijati punjenja koja sadrže voće – poput jabuka i suvog grožđa. Kad jednom isprobate postupak, jednostavno sledeći put pustite mašti na volju…
I ne zaboravite! Najbolji alat koji možete imati u kuhinji za skidanje kože, a kasnije otkoštavanje su mali i jako oštar nožić – ili makazice sa špicatim vrhom, s kojim se izuzetno lako radi otkoštavanje pilećeg batka ili karabatka.
Sastojci:
- 4 pileća batka s kožom
- 3 šnite mesnate dimljene slanine
- kockica maslaca na sobnoj temperaturi
- šaka brazilskih oraha, sitno seckanih
- 1/4 vezice peršuna, sitno iseckana
- so i biber
- 2 kašike meda
- 4 kašike maslinovog ulja
- grančice majčine dušice
Postupak:
Pripremite batake za punjenje. Povucite pažljivo kožu sa svakog batka na dole, ka zglobu noge i pazite da ostane u komadu. Ogolićete tako deo batka na kome je kost s mesom. Tik uz zglob odsecite kost s mesom teškim nožem. Radite ovo tako što prislonite nož uz kost i udarite ga čekićem za meso.
Deo sa zglobom i kožom koji ste uklonili na ovaj način – operite. Pileća kost je šuplja i mogu da zaostanu sitni komadići. Zatim kože na zglobu prosušite kuhinjski ubrusom i složite na tanjir do upotrebe. Ovaj zglob na kome je koža služiće kao “omotač” kasnije.
ALTERNATIVA: U slučaju da niste najveštiji s nožem, to nije razlog da odustanete od recepta. Kad ste povukli kožu s batka, malo ga posolite – pa zatim jednostavno zasecite oštrim nožićem meso, na mestu gde je batak najdeblji, tako da napravite „džep“. Ovaj džep napunite filom, pa vratite kožu na mesto i osigurajte čačkalicom. Staće manje fila, ali je postupak mnogo lakši. Postoji i ona baš početnička varijanta gde se fil ubacuje pod kožu batka i jednostavno tako ispeče, ali imajte u vidu da je batacima koji imaju (celu) kosku, potrebno nešto više vremena u rerni.
S dela kosti, gde je ostalo meso, uklonite meso nožićem ili makazicama – pa takođe dobro proverite da nema zaostalih komadića koske ili isperite šniclu. Sve šnicle poređajte i prosušite, a zatim malo posolite. Stavite kašiku fila u posoljeno meso, preklopite ga i vratite na mesto gde je bilo – u kožu. Prevucite kožu preko mesa da dobijete oblik kao da je batak netaknut. Pričvrstite kožu i meso s 2-3 čačkalice, kako se u toku pečenja ne bi otvorilo.
Napunjene batake poređajte u nauljenu keramičku ili staklenu posudu. U činijici izmešajte med, majčinu dušicu i preostalo maslinovo ulje, posolite i pobiberite – i sipajte preko piletine. Ostavite da se pokriveno marinira u frižideru oko 3 sata ili preko noći.
Ugrejte rernu na 200 stepeni i piletinu prebacite u posudu za pečenje, zajedno s marinadom. Prekrijte aluminijumskom folijom i oko 25 minuta pecite pod folijom. Poslednjih 10 minuta ostavite meso bez folije da se zapeče. Posužite uz pire od šargarepe i kuvani kukuruz.
Pire od šargerepe
Skuvajte 3 srednje šargerepe i 1 krompir u vodi ili još bolje, na pari. Ubacite skuvano povrće u blender, dodajte 1 kocku maslaca, so, biber i oko ½ šoljice neutralne pavlake. Izblendajte u pire.
Zdravo Majo.
Odlična klopa!
Sjajan recept i moram priznati iznenađenje po pitanju ukusa.
Dodato na naš standardni repertoar☺
U našoj varijanti, sem što je sve urađeno po receptu, neposredno pre rerne dodali smo listiće kiselkaste jabuke…Super!
Jao, ljudi, svaka čast!
Kad ste pre stigli?! 🙂 BRAVO!
I baš, baš mi se dopada ideja za jabuku 🙂