U slučaju da ste na pomen reči “pahuljice” pomislili na ovsene – povucite ručnu 🙂 U dm drogerie markt stigao je novitet: pahuljice od pirinča s oznakom “bez glutena”.
Drugačije su od ovsenih ne samo po tome što nemaju gluten, već i po tome što su jako suve i krckave. Naravno, takve su dok se ne potope u mleko ili kokosovo mleko, i tada im je potrebno samo 5 minuta da omekšaju.
Prvo jelo koje sam spremila s njima bio je ovaj zanimljiv, jednostavan i jako ukusan doručak. Sladak, ali baš umereno – a ako ste jeli svežu aroniju, znate i sami da ona uopšte nije slatka. Naravno, za recept možete koristiti i smrznute borovnice, ili bilo koje seckano voće po želji.
Ukus? Pa… nešto kao jako zanimljiv i nikada brže pripremljen (suvlji) sutlijaš. Baš bih ga tako opisala, jer me je prvi zalogaj asocirao na sutlijaš 🙂
Ja sam imala svežu aroniju iz tatine i mamine bašte – s “hacijende”, kako volim da kažem 🙂 Nikad prskana, rasla na zemlji koja nije bila tretirana decenijama. S obzirom da je sve iz #dmBio programa organsko – moja aronija, dobijena od roditelja nema sertifikat – ali se odlično uklopila u ovakvo društvo 🙂
Ako ste neko ko inače voli da doručkuje pahuljice, mislim da će ova hranljivija varijanta pečenih pahuljica u formi pite, u koju idu jaje, rikota, kokosovo mleko i dosta fenomenalih pekan-oraha, biti pun pogodak.
S ovakvom strukturom i neutralnim ukusom, pirinčane pahuljice mogu da postanu omiljeni sastojak za raznorazne slatke bombice i deserte. Mislim da će biti sjajne i u mešavinama s jačim sirom i povrćem (npr. spanaćem), gde ovaj recept može da vam bude “šablon” kako da uradite i sličan slan obrok.
Sastojci:
- 2 pune kašike kokosovog ulja #dmBio (na sobnoj temperaturi)
- 1 veće jaje
- 3 pune kašike javorovog sirupa #dmBio
- ravna kašičica zrna vanile #dmBio
- 100 g rikote
- 250 ml kokosovog mleka iz konzerve #dmBio
- 1 kašičica praška za pecivo
- 170 g pirinčanih pahuljica #dmBio
- 100 g pekan oraha #dmBio
- 100 g aronije (borovnica, ili seckanog suvog voća po izboru)
Priprema:
Uključite rernu na 180 stepeni. Mikserom umutite kokosovo ulje i jaje. Dodajte javorov sirup i vanilu, zatim rikotu i kokosovo mleko.
Na dalje se meša varjačom: dodaju se pahuljice i prašak za pecivo, a zatim i deo pekan-oraha. Deo koji ide u masu iseckajte, a deo koji ostaje za ukrašavanje bolje da ostane ceo. Nema nekog pravila koliko biste ubacili unutra, a koliko ostavili za ukras. Uradite ovo kako je vama lepše 🙂
Kada je sve umućeno, izlijte masu na tiganj koji može u rernu ili u vatrostalnu posudu, ukrasite orasima i aronijom – pa pecite oko 25-30 minuta.
Svakako recept, možete isprobati i sa ovsenim pahuljicama i kravljim mlekom – a ako želite organske sastojke, i jedno i drugo možete pronaći na policama u dm-u.

U saradnji s dm drogerie markt
Super ideja za aroniju
Hvala! I ja sam se pitala šta s njom, kada su mi je roditelji doneli… I našla rešenje 😀
Odličan post, jako mi se dopada tvoj blog 🙂