Vodič za održavanje garderobe od viskoze, vune i pamuka

Pre nekog vremena, došla mi je drugarica i sedela pored mene dok sam prostirala veš. Rekla je kako mi garderoba izgleda kao nova i pitala kako je perem?

Ja sam rekla da:

  1. Uglavnom sve perem na 30 stepeni, a retko šta na 40.
  2. Za osetljive stvari koristim zaštitne vrećice.
  3. Ne puštam centrifugu jako (obično 800)
  4. A za donji veš – nakon sušenja upotrebim peglu s vrelom parom. Besmisleno mi je da ga uništavam visokim temperaturama, kad će pegla (zapravo vrela para) uraditi još bolji posao.

Ona mi je rekla kako je najčešće koristila temperaturu od 60 stepeni, a za donji veš i više… Pitala sam je zašto kad i ona ima peglu, a s odeće skida samo mirse od malo nošenja, parfema i (na žalost) duvanskog dima ako je ulazila u kafić.

I stvarno – ništa ne može da upropasti odeću kao loše održavanje.

EDI – bluza od viskoze(veličina S)

Zato sam pitala stručnjake iz modne kuće EDI iz Niša – šta oni preporučuju?

Pre nego što nastavite s čitanjem, ako niste znali – modna kuća EDI postoji od 1993. godine, a zapravo je nastavljena porodična tradicija proizvodnje trikotaže, započeta davne 1965. godine.

Ono što je meni najvažnije, jeste što se vode kvalitetom materijala.  Uglavnom koriste prirodne materijale u izradi svojih proizvoda, s ciljem da istaknu žensku lepotu. Nakon njihovih trikotažnih bluza i džempera – rećiću da je moj privatni utisak da više čuvaju žensku lepotu time što našu kožu dovode u kontakt s izuzetno mekim, nežnim i prijatnim materijalima. Rekla sam da mi njihova odeća “miluje kožu” 😊 Takođe, primetan je i “slow fashion” koncept s 2 godišnje kolekcije i dosta bezvremenske klasike – a klasika je uvek u modi.

EDI pelerina (veličina S) – uz EDI trikotažnu polurolku od viskoze s kraćim rukavima

  • Zašto su često kod odeće od viskoze, pamuka i vune u sastavu i sintetički materijali? Da ovakvi blendovi treba da nam smetaju ili ima razloga za njih?

Blendovi prirodnih materijala sa kvalitetnim akrilom/poliesterom su vrlo često potrebni i neophodni. S tim što se vodi računa da prirodni materijali dominiraju ili da razmera bude makar 50/50. Poenta je da se ne gubi na kvalitetu i na prijatnosti koji prirodni materijal pruža, već da se njegove performanse pojačaju i da odevni predmet bude još bolji.

Na koji način? Tako što je viskoza sklona razvlačenju, a u kombinaciji sa drugim materijalom zadržaće čvrstinu, bolje će se oblikovati prilikom proizvodnje i neće biti kruta.

Što se tiče vune, najveći procenat koji kod nas možete naći je 80% upravo zbog oblika samog proizvoda, finoće pletenja i zbog prijatnosti prilikom nošenja kako ne bi bilo pretoplo i samim tim neprijatno.

EDI džemper 100% viskoza (veličina S)

  • Šta je viskoza i kako se održava?   

Viskoza je jedan od najpopularnijih materijala u modnoj industriji. Poznat je po svojoj svestranosti, mekoći i sličnosti sa prirodnim tkaninama kao što su svila i pamuk. Viskoza je materijal koji se dobija veštačkim putem, ali od sirovina prirodnog porekla– nastaje od celuloze drveta. Viskoza je poznata po svojoj svilenkastoj teksturi koja je izuzetno prijatna na koži. Omogućava koži da diše i sprečava nakupljanje vlage. Zbog svoje sposobnosti da se lako farba i oblikuje, viskoza se koristi u različitim stilovima odeće, od ležernih haljina do elegantnih košulja.   

Takođe, može se naći u kombinaciji sa drugim vlaknima kao što su pamuk ili poliester, čime se poboljšavaju njene funkcionalne osobine. Viskoza ima prirodan pad i lepo se oblikuje oko tela, što je čini idealnim materijalom za odeću koja naglašava figuru. Glavni nedostatak viskoze, koji bi se mogao izdvojiti iz ugla korisnika, jeste gužvanje. 

Preporučljivo je odevne predmete od viskoze prati na 30° C kako bi što duže bili kao novi. Korišćenje blagih deterdženata takođe može pomoći u očuvanju boje i teksture tkanine.  Viskoza se ne sme sušiti u sušilici jer visoke temperature mogu uzrokovati skupljanje i deformaciju tkanine. Najbolje je sušiti odeću na ravnoj površini. Peglanje je obavezno na niskim temperaturama. 

 

EDI bluza od viskoze/trikotaža (veličina S) – posetite radnju u Svetogorskoj br. 6

 

  • Recite mi nešto više o pranju i održavanju odevnih predmeta od vune?   

Vuna je prirodan materijal koji se dobija od ovaca (najpoznatija merino vuna), kašmirske koze ili angorskih kunića. Ovaj materijal je odličan termoregulator – zimi greje, leti hladi i ima brojna blagotvorna svojstva.

Što se tiče pranja, odeću od vune najbolje je prati na blagom ili ručnom ciklusu za veš na što manjoj temperaturi kako se ne bi skupila. Ako odeću perete ručno, blago je istisnite od vode i položite na ravnu površinu kako se ne bi deformisala. Ako je peglanje neophodno, neka bude na što nižoj temperaturi. Koristite blage deterdžente i redovno provetravajte odeću jer to vuni prija.

POGLEDAJTE 1. REEL – više kombinacija za EDI trikotažni komplet:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maja Petrović (@vitkigurman)

  • Da li je zabluda da pamučnu odeću treba prati na višim temperaturama?

Jeste. Ako nema razloga za visoke temperature (fleke na dečijoj odeći, na primer, ili dezinfekcija odeće za bebe) – i naravno dako želite da odeća izgleda kao nova – smanjite temepraturu.

Pamuk nosi titulu najpopularnijeg materijala na svetu već decenijama i izdvaja se po svojoj prirodnoj udobnosti. Pamučna vlakna su mekana na dodir, bez grubih ili iritantnih elemenata, što ih čini najboljim izborom za nošenje direktno uz kožu. Odeća od pamuka je idealna za osobe sa osetljivom kožom ili one koji pate od alergija, jer retko izaziva iritacije.

Za pravilno pranje i održavanje pamučne odeće, pridržavajte se nekoliko ključnih koraka. Prvo, odeću od pamuka perite na temperaturi do 30 stepeni. Zatim, koristite blag deterdžent, što slabiju centrifugu – a peglajte na temperaturi srednje jačine

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maja Petrović (@vitkigurman)

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро