Danas ćete verovatno opet doći s posla u 18:00h, propustivši najsunčaniji deo dana. Kada ste stigli, laptop se ispraznio, a moblini bio na 7% baterije. Nije ni čudo kada je zazvonio nekoliko desetina puta…
Otvarate vrata frižidera gde vas čekaju “kinezi”, ostaci narudžbine od juče, kada ste se, isto kao i danas – srušili na kauč od umora i imali snage samo da preko online servisa naručite hranu. Srećom, za nekoliko dana opet počinje vikend i konačno, možete da uradite nešto drugačije i priuštite sebi kvalitetan beg iz moderne online i munjevite svakodnevnice, ubrzane do svih granica izdržljivosti…
Mislim da većina nas zna šta nam nedostaje…
Prvo mir… Zatim tišina… Onda i vazduh… Onaj čist, mirišljavi i planinski, koji nam govori da smo u prirodi i da smo ponovo u skladu sa njom. Puni nam baterije u tako rekordnom roku da obriše u momentu svaku uspomenu na neuravnoteženost i gužvu.
A zna se šta se radi nakon šetnje na takvom vazduhu: umesto da kopamo po frižideru tražeći juče naručenu hranu – odlazimo na sveže spremljena jela domaće kuhinja. Zalogaje kojima su se ponosili i naši preci, spremane od sastojaka zahvaljujući kojima smo generacijama prepoznatljivi. Kajmak. Ajvar. Turšija. Kačamak. Prebranac. Lepinja. Slanina. Jela ispod sača…
Ako je planinski vazduh o kome pričamo, upravo onaj sa Zlatibora – dodatno će popraviti raspoloženje i otvoriti apetit 🙂 Svako ko je makar jednom otišao na Zlatibor, uvek se rado vraća na ovu planinu. Da prošeta, da se odmori, da skija, da uživa u hrani. Na upravo ovom mestu, nastaje i meni omiljeni Zlatiborac proizvod: goveđa pršuta. Preukusna, zavodljive boje i sjajne strukture. Sušena na bukovom drvetu. I ono što je meni jako važno, sa samo 170 kalorija na 100 g i umerenom količinom soli – idealna za one periode kada pazim na liniju.
U ovoj goveđoj pršuti sa Zlatibora, nije zapisana samo tradicija i znanje svih onih generacija, koje su je sušile na isti način kako se radi i danas. U njoj je i ideja da gde god da sam, uz savršeno promišljene i odabrane zalogaje – mogu da pobegnem od modernog haosa.
Sve što mi je potrebno je nekoliko sastojaka tako tipičnih za našu nacionalnu kuhinju, par prijatelja i nekoliko sati posvećenih odmoru i hedonizmu. Jer ako ja nemam vremena da odem na Zlatibor – mogu Zlatibor da dovedem u svoju trpezariju i podelim trenutak mira s dragim ljudima 🙂
Recept za pohovane paprike s goveđom pršutom i kajmakom
Kod ovog jela posebno volim 4 stvari:
- Prvo je naravno to što sam dodala goveđu pršutu 🙂 Kad god sam probala tradicionalno predjelo – pohovane paprike s kajmakom – nedostajao mi je taj profinjeni momenat koji može da pruži samo kvalitetna, blago dimljena pršuta.
- Nisam koristila ni fritezu, ni duboko ulje. Kažu da nacionalna kuhinja nije najzdravija. Zato niko ne brani da je malo doteramo i prilagodimo potrebama modernog čoveka. Onog za kompjuterom koji ne želi bespotreban višak kalorija iz ulja. Sve je išlo u rernu i ispalo perfektno.
- Bila sam kreativna sa serviranjem. I grašak je tradicionalna namirnica, kao i ajvar. Upotrebiti pire od graška i bosiljka, uz emulziju od ajvara za serviranje ovog jela – bio je pun pogodak. Nije uobičajeno, ali je sjajno!
- I na kraju, metodom “idemo u rernu” – dobila sam šansu da sve pripremim unapred. Kad stigne društvo, koga se uželim tokom radne nedelje, samo u rernu ubacim već spakovane paprike – i sedim s gostima dok ne budu ispečene. Ne može jednostavnije 🙂
Sastojci za paprike:
Prilagodite mere iz recepta broju ljudi i tome kako služite paprike. Ako su predjelo, računajte jednu po osobi. Ako su glavno jelo, idite na dve po osobi.
Za 4 rolnice potrebno je:
- 60 g Zlatiborac tradicionalne goveđe pršute (tj. 2 isečena listića pršute po paprici)
- 4 veće paprika (pečena ili barena)
- 80 g mladog kajmaka
- 2 jaja
- Brašno i prezle
- Mlevena slatka paprika
- oko 30 ml maslinovog ulja
Papriku urolajte s pršutom i kajmakom. Pričvrstite providnom folijom i ostavite u zamrzivaču oko 30 minuta da se setuje. Na ovaj način dobićete lep ovalni oblik. Kada je paprika ohlađena, uvaljajte u brašno, jaja i prezle. Zatim još jednom u jaja i prezle. Prelijte s malo ulja pa ispecite u rerni na 200 stepeni, dok ne porumeni. Za precizniji postupak pripreme, pogledajte i VIDEO RECEPT:
Sastojci za rustični pire od graška:
- 400g graška, skuvanog ili iz konzerve
- 40 g otopljenog maslaca
- 40 ml neutralne pavlake
- 1 kašičica belog luka u granulama
- 2 kašike svežeg bosiljka
- so i biber
Skuvajte grašak. Ocedite ga i dodajte sve ostale sastojke. Izgnječite gnječilicom za pire. Može da se servira i na sobnoj temperaturi.
Sastojci za emulziju od ajvara:
- 100 g ajvara
- 80 g majoneza
Ajvar i majonez propasirajte kroz cediljku, tako da odstranite sve grube delove i dobijete finu emulziju. Prespite u dresir-kesu ili činijicu, pa dobro ohladite u frižideru. Servirajte pohovane paprike preko pirea i dekorišite emulzijom.
Sada možete da otvorite vrata vašeg doma dragim gostima i konačno se, zasluženo – opustite. Naravno, ne zaboravite da otvorite kasnije i svesku s repcetima, pa da svoje umeće zabeležite za neku narednu generaciju 🙂
Zlatiborac GIVEAWAY!
Jedan od vas može da osvoji vredan paket Zlatiborac proizvoda. Upravo onih iz premijum kolekcije, proizvedenih tradicionalnim metodama – Zlatiborac Traditional Selection.
- Nagradno pitanje glasi: šta je to što bi ste vi ostavili zapisano narednim generacijama?
Neka to bude savet. Neka to bude recept. Neka to bude bilo šta inspirativno i lepo. Običaj ili pesma. Bilo šta što biste vi želeli da neki novi klinci kojii su trenutno u pelenicama ili čekaju da budu rođeni, za 60-70 godina prepričaju svojim unucima 🙂
Slanje paketa samo Srbija. Vreme za ostavjanje odgovora je 12. jun 2019. u 23:59h. Pazite da ostavite tačan mail, jer ću dobitnika obavesititi u komentaru i putem maila.

U saradnji sa Zlatiborac doo
,,Deco potrudite se da posadite jedno drvo za zivota. To je velika stvar za buducnost nase planete” P.S. Palo mi na pamet dok sam sedela na terasi i gledala u tresnju koju je muz posadio ove godine kada nam se cerka rodila. U tom trenutku sam se setila da su posekli drvece na Kalemegdanu i u Aleksincu, taako da je ovo moj savet buducim generacijama.
Najveće bogatstvo je složna porodica.Čuvati i negovat porodicu i nikako ne zaboraviti svoje pretke.
Istoriju, tradiciju, selo, ponos, Slavu, Kosovo i Metohiju, mirise, ukuse, čist obraz, čistu reku i šumu, poštenje, njivu, slobodu, Oče naš, čojstvo i junaštvo, porodicu, čast! Tradiciju, što u ukusu ostaje zapisana.
Hleb vruc pecen u Smederevcu, naravno seosko okruzenje, mlad kajmak i prsuta….cist hedonizam. E takav osecaj keoz zivot nek vas vodi 😊
Može li pavlaka ili nešto treće za emulziju? Baš nisam ljubitelj majoneza 🙂
Neki je rade u blenderu uz dodavanje ulja. Onda ispada čvršće i nema cediljke – samo dobro blendovanje. Oko 100 g ajvara i oko 30 ml ulja je mera.
“Zena se pazi, a sunka se vole”
Sloga,ljubav,postovanje su baza svakog srecnog coveka i neka nas takvih sto vise bude!
volela bih da cuvaju i neguju porodicu i porodicne vrednosti,ne postoji neka odredjena stvar ,niti savet koji bi im prenela vec celokupan utisak i osecaj porodice,kao sto ja mojoj deci danas pricam kako je moja baba u prednjoj sobi uvek drzala kolace,kako je teglila naj bolju pitu…a druga pravi jos uvek naj bolje palacinke,deda je bio majstor za sve i vodio nas na pecanje…tako da i one pricaju o nama i da nastave tradiciju da smo zajedno za velike praznike bez obzira na sve
Nešto što mislim da je vredno zapisivanja i prenošenja nekim novim genaracijama je recept za pogaču pripremljenu na stari tradicionalni način, baš onako kao su je nekada spremale i mesile bake. Kod nas na jugu se to zove Strugana pogača. Ukus je fantastičan, toliko da pored ove pogače nijedna dijeta ne opstaje. Ko god bio na dijeti, ako ostalim đakonijama uspe da odoli, struganu pogaču sigurno ne odbija.
Ovaj recept predstavlja moj kraj, malo planinsko selo podno obronaka Malog Jastrepca, gde sam odrasla i provela najbezbrižnije dane, podseća me na detinjstvo, a ukusima iz detinjstva se svi rado vraćamo ma koliko ozbiljni, uspešni i ostvareni bili; vraća sećanja na baku i njeno umeće mešenja testa, kome svaka iole ozbiljna domaćica teži; na kraju krajeva, jer je recept jako jednostavan i pristupačan svakom džepu. Pa, evo i recepta.
Bakina strugana pogača
Sastojci:
– 600 gr pšeničnog brašna
– 25 g svežeg kvasca
– 1 dl ulja
– 1 kašičica šećera
– 2 kašičice soli
– 200 ml mlake vode.
Vreme pripreme: 20 minuta
Vreme mirovanja: 30 minuta
Vreme pečenja: 30 minuta
Priprema:
Kvasac izmrviti u malo mlake vode, dodati mu šećer i ostaviti da nadođe. U dubljem sudu za mešenje prosejati brašno. U sredini napraviti udubljenje u koje treba dodati nadošli kvasac. Sa strane dodati so, ulje i mlaku vodu. Umesiti glatko testo, prekriti ga kuhinjskom krpom i ostaviti da nadođe. Nadošlo testo premesiti i rastanjiti na veličinu malo manju od tepsije u kojoj će se peći. Premazati ga po celoj površini uljem i izbockati viljuškom. Peći u rerni zagrejanoj na 220 stepeni oko pola sata. Izvući iz rerne i pažljivo celu pogaču istrugati reckavim nožićem odmah nakon vađenja( kako bi se lepše strugala). Uviti u čistu kuhinjsku krpu, zatim u najlon kesu, malo prohladiti, pa služiti.
Sve sto bih sada i rekla -izgleda da se vec primilo kod moje dece.Cerka mi je otisla u Skotsku i njen prvi rucak muzu je bio sarma 🙂 dok smo svekrva i ja debatovale sta bi bio dobar savet,hoce li se setiti ovoga ili onoga-kod nje se slatko mljackalo 🙂
Svoj drugoj deci bih savetovala da se prihvate porodicnih vrednosti,knjige i da vole ljude oko sebe…sve ostalo dodje samo.
Kasno sam video post i kasnim sa komentarom za nagradnu igru ali nije bitno. U svakom slucaju podelio bih jedan savet kroz pricu koja se desila pre desetak dana…
“Piše moj sin domaći dok žena pegla a ja sedim za kompom.
Kaže on, mama meni je omiljeni dan petak.
Žena mu objašnjava kako je petak svima omiljeni dan, jer dolazi vikend i svi koji idu u školu i na posao jedva čekaju petak da bi mogli za vikend da odmore.
Pa mu onda kaže, svi imaju omiljeni dan samo tvoj tata nema jer on ne radi…
Uključujem se u razgovor i kažem da to nije tačno i da i ja kao i svi imam omiljeni dan.
Pita me ona, dobro koji ke onda tvoj omiljeni dan?
A meni, meni je svaki dan omiljeni dan!”
Pa bih voleo da prenesem to da “ne treba živeti za jedan dan, već živeti svakog dana!”
A ovaj tvoj recept me je vratio u detinjstvo kada je keva redovno spremala pohovane paprike.
Hvala
Hvala svima na inspirativnim i prelepim odgovorima 🙂
Četiri koja su mi se najviše dopala ubacila sam “u bubanj” na random.org i izvukla dobitnika. Ovaj put to je Jelena Krstić 🙂
Jelena od srca čestitam – a poslaću i mail obaveštenje.
HVALA <3
Čestitam dobitnici! A baš sam se bila nameračila na Zlatiborac 😛