Šta ako vam kažem da ovaj desert može da napravi i neko ko je tek juče naučio da kuva? A to što je prejednostavan nije jedina stvar koja mi se dopada kod njega…
Sviđa mi se i što organski kokosov šećer korišćen u njemu prirodno ima aromu karamela, pa nije potrebno predugo karamelizovati dosadni beli šećer. Pogodan je za serviranje porcija različitih veličina – a u slučaju da stavite u činijicu više jabuka i manje slatkog preliva, nećete pojesti neku zastrašujuću količinu dodatog šećera.
Još jedna stvar koja mi se sviđa što je napravljen od lako dostupnog voća i sastojaka koji se ne kvare, pa mogu duže da stoje u kući.
Palenta – nekada i sada
Bilo mi je jako zanimljivo da uradim atraktivno serviranje… Naime, palenta je nekada bila “sirotinjska hrana“, posebno zastupljena u severnoj Italiji. Nije se ni pravila od kukuruza dok nije stigao u Evropu u 16. veku. Zbog lakog gajenja i velikih prinosa, kukuruz postaje široko zastupljen usev – pa logično, i palenta kasnije počinje da se pravi od njega.
Fore i fazone za kuvanje i serviranje palente, moreplovci su doneli zajedno s kukuruzom. Danas radimo isto što su američki indijanci nekada: serviramo palentu sa raznim dodacima kao što su voće, sir, meso, povrće, sosovi… Sirotinjska hrana vremenom postaje osnova za gastronomske užitke.
Mi smo naviknuti na italijansku testeninu, ali kod njih – normalno je da naprave palentu “a la carbonara” ili “bolognese“. Kod nas ipak, odomaćila se palenta sa sirom i slaninicom, kao i s čvarcima. U finim restranima, palenta – posebno grilovana – postaje čest sastojak uz najfinije komade mesa. Niste ni prvi niti poslednji koji će bez oklevanja iz jelovnika odabrati “biftek na grilovanoj palenti” ili “pačije grudi na kremastoj palenti” 😉
Ipak, njen neutralan ukus, uvek me je vukao da je upotrebim u slatkišima. Već sam jednom imala palentu kao deo testa u “rolnicama s malinama i crvenim biberom” – ali ovaj put, palenta je bila glavna zvezda 🙂
Serviranje i recept
Koliko god ovo serviranje delovalo složeno, sam recept je – baš kao i glavni sastojak – oličenje jednostavnosti. Svakako da sve može da se servira brzopotezno, u staklenim činijicama, poput onih za sladoled.
Ovaj izgled sa slike dobila sam tako što sam skuvanu palentu ostavila u poluloptastom kalupu da se setuje, a zatim slatkim prelivom spojila dve polovine i tako servirala. Možete i ne morate to da radite.
Pre samog recepta imam 2 napomene:
- Desert je posan i veganski. Ipak, ako vam to nije važno – a želite klasičniji ukus, umesto kokosovog mleka, možete da koristite organsko kravlje mleko dmBio (punomasno).
- Ne morate da koristite jabuke. I kruške idu sjajno, kao i mango ili ananas. Čak i banane! Možete da koristite i pečenu bundevu – ali onda skuvajte samo sos, a bundevu naseckajte preko palente i prelijte sosom.
Sastojci za slatku palentu:
- 250 ml kokosovog mleka dmBio
- 150 ml vode
- 100 g palente dmBio
- 1 puna kašika kokosovog ulja dmBio
- 1-2 kašike javorovog sirupa dmBio
- 1/4 kašičice zrna vanile dmBio
- prstohvat šafrana (opcono)
Sve sastojke sipajte u šerpicu i kuvajte uz redovnije mešanje, na srednjoj temperaturi oko 10 minuta nakon što provri. Masa će postati gusta, poput gušćeg pudinga. Možete da je rasporedite u činijice ili prespete u neki kalup da se prohladi. Servira se mlako ili na sobnoj temperaturi.
Sastojci za jabuke u slatkom sosu:
- 1 krupna ili 2 manje jabuke
- 60 g kokosovog šećera dmBio
- 50 ml kokosovog mleka dmBio
- prstohvat soli
- 1/4 kašičice zrna vanile dmBio
- 2 kašike kokosovog ulja dmBio
- 1 ravna kašika kakao praha
Jabuke oljuštite, presecite na pola, pa na četvrtine. Sada ćete lakše iseći lepe “polumesece”, koji ne treba da budu ni pretanki ni predebeli. Sve ostale sastojke stavite u tignj i zagrejte uz mešanje da se lepo sjedine. Kada sos provri, dodajte jabuke i pržite ih s obe strane oko 5 minuta. Dovoljno je da malo omekšaju, a sos se zgusne. Sos se servira blago prohlađen, ali i dalje topao, preko palente.
Moj savet ako vam dolaze gosti i želite ovo da poslužite brzo, jeste da već iseckate jabuke, stavite u jednu šerpicu sve sastojke za palentu, a u tiganj sve za sos. Nećete imati neki poseban posao sem da upalite ringle, sve skuvate i servirate kad gosti dođu. A može da ih čeka i već servirano, jer ne smeta ako se desert malo proladi.
Sastojci za ukras:
Što se neobavezne, ali veoma zanimljive “paučinaste” strukture tiče, ona se pravi izuzetno jednostavno: 10 g brašna, 40 g neutralnog ulja, 90 g vode, kap-dve prehrambene boje (po želji) – sve se izmeša i sipa malo na srednje zagrejan nelepljiv tiganj. Peče se kao palačinka uz oprez da ne izgori, jer je tanka i osetljiva.
Javite mi da li vi jedete isključivo slanu palentu i kako je spremate?
Ili ste od onih koji imaju avanturistički duh i već imate svoj omiljeni sladak recept?
Samo slanu do sada. Nisam previse zahtevan ali uz nju volim neki jaaak sir poput sjenickog ili neki dobar ovcji. Onda je to sape da polizes 😍