Skandinavske zemlje, tačnije Švedska, bile su kolevka moderne LCHF ishrane.
Radi se o ishrani s manje ugljenih hidrata – bez šećera i bez žitarica. Koliko god bilo pokušaja da se nazove “pomodarstvom” – prava istina je da se ishrana s manje ugljenih hidrata samo vratila na svoje odavno zasluženo mesto.
Pre nego što su određene prirodne masnoće demonizovane, davne 1977. godine – Low Carb dijete su bile najnormalnije korišćene za gubitak telesne težine. William Banting je zvanično postao prvi pisac na tu temu, kada je 1863. godine objavio letak koji je nazvao “Letter on Corpulence”.
I pre Bantinga, LCHF kao način ishrane je bio prirodan Masai pelemenima i Eskimima – ali korišćen i u “civilizovanom” svetu kao lek za gojaznost.
- Što se modernije istorije tiče, još 1953. je dr Richard Mackaness objavio knjigu “Jedi masti i smršaj” – a 1959. godine dr John Yudkin objavljuje knjigu “Čist, beo i smrtonosan” u kojoj šećer optužuje za gojaznost.
- I Robert Atkins je objavljivao tekstove o Low Carb ishrani mnogo pre pojave knjige o njegovoj poznatoj dijeti. Tekstove je pisao od 1963. godine, prvo izdanje knjige se pojavilo 1972. – mada Atkinsova dijeta postaje poznata tek 2002. godine.
Istina je da je Low Carb prethodio mnogim današnjim popularnim dijetama. Pa čak i niskomasnim zvaničnim smernicama iz 1977. godine.
Ono što će prvo pomisliti osoba koja se odluči da smrša uz ovakvu ishranu jeste: “Sada ću neko vreme biti bez sendviča” – ali kao što vidite na fotografijama, to nije tačno 🙂
Postoje alternative u hlebovima od orašastih plodova i semenki. A jedan od najpoznatijih paleo/keto/LCHF hlebova svakako je “Nordijski hleb”. Nazivaju ga i „STONE AGE BREAD“ (hleb iz kamenog doba) jer se pravi od namirnica koje su bile na raspolaganju pre nego što su naši preci počeli da se bave poljoprivredom.
SASTOJCI:
- 150 g indijskih oraha dmBio
- 150 g oraha dmBio
- 125 g lana dmBio
- 120 g semenki bundeve dmBio
- 120 g semenki suncokreta dmBio
- 120 g susama
- 1 kašika kurkume dmBio
- 1 kašičica praška za pecivo
- 1 kašika jabukovog sirćeta
- 1 kašičica soli
- 65 g tahinija
- 70 g kokosovog ulja dmBio
- 5 jaja
PRIPREMA:
View this post on Instagram
Zagrejte rernu na 170 stepeni, a manji kalup za hleb obložite pek papirom. Izmešajte sve suve sastojke i u njih dodajte tahini, kokosovo ulje, sirće i jaja. Prespite testo u kalup za hleb i dobro poravnajte – jer ovaj hleb ne narasta. Pecite oko 60 minuta, pa izvadite na rešetku i ohladite.
Hleb je izuzetno zasitan i kaloričan, pa se seče na tanje parčiće i dugo traje. Držite ga u frižideru.