Kraljevska šarlota sa crnom čokoladom, vanilom i kremom od lešnika

Imam utisak ponekad da za slatkiše – baš zato što nemam nikavu potrebu da ih jedem – pažljivije biram sastojke nego za slana jela.

Sa slanim je lako: daj mi slaninu ili meso i ja pevam od sreće 🙂 Za slatkiš sam zato u stanju da izvoljevam i gledam svaku sitnicu.  Čim čoveku nešto nije “slaba tačka” – automatski se “prag oduševljenja” postavlja jako visoko.

Zato, kad bi mi neko rekao da za Novu Godinu pravi Šarlotu s kremom od lešnika i čokoladom, ispalila bih listu pitanja, a među prvima o kom se kremu radi i o kojoj čokoladi?

  • Većina kremova za mazanje, koje mnogi ljudi rado mackaju na palačinke – kao glavni sastojak imaju šećer, a kao drugi sastojak imaju hidrogenizovana ulja, dok lešnika ima samo oko 6-10%. Meni već nije jasno zašto se ovo macka bilo gde, a još mi je manje jasno da neko gubi vreme da s tim pravi desert – posebno ne onaj s kojim bi trebalo da dočeka novu godinu.
  • S druge strane, #dmBio krem od lešnika ima kao glavni sastojak – lešnik 😀 Čak 50% lešnika i to organskog. Onda idu šečeri i organska ulja. Drugim rečima: dobro za na kašičicu, dobro za mackanje, a još bolje za ubacivanje u svečani kolač!

Isto tako imate i čokoladni pakao gde se neko dosetio da napravi tzv. “čokoladu” s palminom mašću umesto s kakao maslacem. Jao! Mada ovo ne može da se desi s #dmBio čokoladama 😉

Poenta priče? Nije fora da nikad ne jedemo slatko, nego kad ga jedemo da bar znamo da je bilo istinski dobro. Posebno kad je to “praznično slatko”.

Ne kažem da će u “prazničnom slatkom” biti manje šećera ili kalorija. Ali uvek može da bude više kvaliteta, bogatsktva ukusa i namirnica zbog kojih nam nije žao što smo ručnuli malo šećera 🙂

U tom smislu, ja sam pirinčani sirup odabrala ne zato što neki šećer ima više, a neki manje kalorija – već zato što su neki šećeri blažeg ukusa, neki imaju jake arome, a neki su bezbojni i ne menjaju boju jela. Kod ove tortice, bilo mi je važno da se napravi razlika između tamnog i svetlog sloja, pa sam eliminisala kokosov sirup iz razmatranja, mada njegov duboki, karamelasti ukus više volim. Pirinčani sirup je pogodan za kremiće, a ne menja im boju jer je skoro transparentan.

“Šarlota” – za i protiv

Tvrdm da nema ničega lepšeg za praznike od “kraljevke šarlote”! Torte su malo dosadne jer su uvek okrugle ili četvrtaste. Obične šarlote su još dosadnije s onim piškoticama naređanim oko krema kao tarabe. To nisam pravila još od srednje škole 😀

Kraljevska poluloptasta šarlota je neka druga priča… Ona je totalno otmena – a i prilično tajanstvena, jer nikada ne znate šta krije u sebi 😉

Da ne bude sve idealno – ima jedna stvar koja mi kod šarlotice ide na živce, i to ozbljno. Radi se o rolatu. Većina “kraljavksih šarlota” koje viđamo je napravljena od rolata. Hirovit biskvit u koji, da bi ostao elastičan i savitiljiv, ne smete da ubacite ništa što istinski ima dobar ukus: topljenu čokoladu, seckano suvo voće, seckane ili mlevene orašaste plodove…

Sve ono što biste stavili u neku koru za tortu koja je bogata i ukusna, ne možete u rolat. Nesrećnik od toga uglavnom pukne 🙁 A kad pukne, što ne možete da znate unapred, cela vaša Šarlotistička avantura je osuđena na propast.

Ipak, svaki problem na ovom svetu mora da ima neko rešenje! U ovom slučaju to rešnje je da od kore koja se peče ne pravite rolat. Jednostavno umesto rolata, napravite malu i tanku torticu koja je dugačka koliko i najduža strana pleha. Zatim je isecite na komade i te komade koristite umesto rolata.

S obzirom da svi prave kraljevsku šarlotu od rolatića, ova će biti i unikatnija 😉

Kora:

  • 6 većih jaja (veličina S) – belanca i žumanca razdvojeni
  • 2 kašike belog šećera (opciono)
  • 50 ml pirinčanog sirupa #dmBio
  • 50 g otopljene i prohlađene crne čokolade #dmBio
  • so na vrh noža
  • vanila u zrnu #dmBio, na vrh noža
  • 6 kašika brašna tip 550 #dmBio

Zagrejte rernu na 190 stepeni i obložite veći pleh papirom za pečenje, pa ga namažite puterom kako se ni malo ne bi zalepio za koru. Umutite u jednoj posudi žumanca, pirinačani sirup, čokoladu, so, vanilu i brašno. U drugoj posudi mutiti belanca da postanu čvrsta uz postepeno dodavanje šećera. U žumanca malo po malo dodajte belanca i mešajte kašikom, dok ih potpuno ne spojite. Izlijte u pleh i pecite oko 12 minuta. Proverite testo jer može da bude gotvo i pre, što zavisi od vaše rerne.

Tamni fil za koru:

  • 200-250 g lešnik krema #dmBio
  • 100 g crne čokolade #dmBio
  • 150 g neutralne pavlake
  • 100 g maslaca
  • 1/2 ravne kašičice zrna vanile #dmBio

U šerpicu stavite puter i pavlaku pa zagrejte, tek da se sve otopi i postane toplo. Sklonite s ringle i umešajte usitnjenu čokoladu, vanilu i krem od lešnika. Oko 1/3 krema ostavite sa strane u činijici – a ostatkom premažite koru u debelom sloju.

Sada isecite koru po dužini na 4 ili 5 jednakih delova (trakica), pa nafilovane trakice naređajte jednu na drugu. Izgledaće kao jako predugačka i jako tanka torta, sa 4 ili 5 kora. Kad “tortu” pogledate sa strane (bočno), treba da vam izgleda kao da je svako “parče” koje ćete kasnije iseći od nje oblika kvadrata: široko koliko i dugačko. Ovo će vam olakšati ređanje.

Stavite “dugačku tortu” u frižider da se dobro ohladi, a za to vreme skuvajte puding. Kad je “tortica” ohlađena (a ne treba joj puno vremena), ona će se stegnuti i lako se seče.

Ako vam sada, kad pogledate sa strane, deluje da parče koje ćete seckati nije kvadratno, jednostavno isecite malo sa strane i poravnajte tu svoju “dugačku tortu”. Što je “dugačka torta” pravilnija – ravnija i kvadratnija, to ćete lakše ređati formu sa slike. Ako i ne uspete prvi put da doijete perfektan “dezen”, ništa strašno, jer time ne možete da pokvarite tortu 🙂

Delove koje ste isekli da bi “dugačka torta” bila pravilnog oblika, sačuvajte sa strane ako vam zafali materijala za dno šarlote. Sada pravilno oblikovanu torticu isecite na parčiće debele oko 1 cm. Ovo su komadi koje ćete uredno ređati da dobijete “poluloptu” šarlote.

Svetli fil za šarlotu:

  • 500 ml alpskog mleka sa 3.5% masti #dmBio
  • 2 burbon-vanila pudinga #dmBio
  • 100 g miksa orašastih plodova #dmBio – krupnije ili sitnije samleveni (po želji)
  • 4 kašike pirinčanog sirupa #dmBio
  • 250 g maslaca, na sobnoj temperaturi

Stavite mleko da se greje i dodajte mu pirinčani sirup. Malo mleka odvojite iz šerpice i s njim rastvorite puding u činiji. Kad mleko u šerpici provri, polako ga dodajte u puding, malo po malo, dok ih potpuno ne sjedinite – a onda sve vratite u šerpicu. Na ovaj način nikada nećete dobiti ni jednu grumuljicu u pudingu 🙂 Skuvajte puding da se zgusne, a onda ga prespite u neku posudu kako bi se brže ohladio. Umutite maslac, pa malo po malo dodajte prohlađen puding uz stalno mešanje. Dobićete lep i gust krem. U krem umešajte i orašaste plodove. Neka stoji napolju dok seckate koru za šarotu, ali ga povremeno promešajte, kako se ne bi hvatala kora na vrhu.

Slaganje šarlote:

  1. Ja sam šarlotu ređala u najobičniju plastičnu posudu poluloptastog oblika, koja nije preterano velika. Prečnik joj je 20 cm, a zatim se sve sužava u poluloptu. Važno je da se unutra obloži providnom folijom. Na samo dno posude se stavi jedan komad “tortice” a onda oko njega ređaju ostali, kao da je šahovska tabla u pitanju. Što više okrećite šare u suprotnom smeru, kako bi se dobila zabavnija tekstura.
  2. Ipak, ako ste nevešti i ne uspete iz prve – jaka stvar! Ukus će biti isti, a vi vežbajte sledeći put 🙂 U svakom slučaju ćete dobiti vašu polupopticu napunjenu kremom – samo ređajte 🙂
  3. Poslednji komadići koje stavite treba da budu do same ivice posude ili da malo štrče iz nje. Krojite i secite pred kraj!
  4. Kada ste napravili poluloptu od komada “tortice” – uzmite onaj čokoladni krem koji vam je ostao u činijici i premažite unutrašnjost. Radite polako, kako se naređeni komadići ne bi poremetili. Ako se krem stegao, samo ga malo otopite u mikrotalasnoj.
  5. U premazan krem sipajte prohlađen fil od pudinga. On treba da dođe skoro do ivice posude, ili bar tu negde.
  6. Na kraju, uzmite ostatke “tortice” pa naređajte na vrh. Upotrebite i one delove koje ste iskrojili kako biste dobili pravilan kvadratni oblik (ako treba). Kada ste formirali i taj sloj, prekrijte sve providnom folijom, blago pritisnite, stegnite – i stavite u frižider.
  7. Idealno je da se šarlota hladi preko noći i servira tek sutradan. Ohlađenu šarlotu samo izvadite sa sve folijom, pa je pažljivo skinite. Dobićete pravilnu poluloptu i oko toga nema frke 🙂 A da li će šara biti pravilna zavisi od vašeg umeća.

Vežbajte ako nije pravilna šara, jer ćete u svakom slučaju imati ukusnu i dekorativnu tortu za predstojeće praznike 😀

U saradnji s dm drogerie markt

 

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро