Pre nekoliko meseci objavla sam na Instagramu kako mi više ne pada na pamet da spremam falafel.
Naravno, ne bih se odrekla toga da ga jedem – ali je super ako ne moram sama da ga spremam 🙂
Naime, dm drogerije su u već izuzetan organski #dmBio program ubacili i falafel masu u prahu. Dodate vodu, zamesite, oblikujete i gotov posao. Perfektno začinjeno i preukusno – što je bilo dovoljno da donesem odluku: proglasila sam potpunu obustavu rada na pravljenju falafela 🙂
Javilo mi se kasnije više ljudi na Instagramu, kažu da su i oni probali, pa su došli na sličnu ideju: od sada falafel samo iz kesice 😀 Naravno, sastojci su organskog porekla i sve u toj kesici je 100% prirodno. U takvim situacijama, nema potrebe da se mučimo. I kamo lepe sreće da su sve kesice baš ovakve…
A da i je organsko skupo?
Pa, već znate i videli ste, da ne mora da bude! Ovo je već 6. u nizu #dmBio obroka koji koštaju samo 150 dinara po porciji – a nutritivno su bogati i zdraviji izbor 🙂 Ili da kažem drugačije, potrebno vam je 600 dinara da spremite obrok sa organskim sastojcima za 4 osobe!
Zbog popularnosti bliskoističnih sastojaka i jela, kakvi su falafel i humus – a i zato što sam veliki ljubitelj leblebije – napravila sam jelo koje je fantastičan miks falafela & sosa na bazi humusa. Sve sam servirala s organskom integralnom testeninom iz dm-a. Svakako, ako ste neko ko je na dijeti s manje ugljenih hidrata, možete falafel uz sos da servirate preko karfiola skuvanog na pari. Probala sam i to, verujte mi da je super kombinacija 🙂
Ako ste ljubitelj ljutog, ne oklevajte da sos pošteno zaljutite. Mislim da leblebija i kremasti sos tek uz nešto ljutine stvarno dolaze do izražaja…
Sastojci:
- Falafel masa #dmBio
- 350 g testenine #dmBio
- 100 g humusa #dmBio
- 3 kašike maslinovog ulja #dmBio
- 2 sitno seckana čena belog luka
- 100 ml neutralne pavlaka od ovsa #dmBio
- malo limunovog soka
- biber i so
- čili
- kumin
- malo aleve paprike ili dimljene paprike
- 2 pune šake spanaća ili veza blitve (po izboru)
Priprema:
Masa za falafel (cela kesica) se preliva sa 260 ml ključale vode i treba da odstoji 15 minuta. Nakon toga, napravite od ove mase 20 manjih kuglica. Na pakovanju piše da je masa za 12-15 falafela, ali su za ovu pastu pogodnije još manje loptice.
Originalno, falafel se prži u ulju, ali sam se ja odlučila da ga ispečem u rerni i tako “prištedim koju kaloriju” 🙂 Nisam se pokajala. Pecite 15 minuta u rerni zagrejanoj na 200 stepeni prekriveno folijom da se ne isuši – a zatim premažite s malo ulja i pecite još nekoliko minuta da dobiju boju (ako vaša rerna ima ventilator, uključite ga u ovoj fazi) .
Za sos: propržiti beli luk na ulju, pa dodati humus i začine (so, biber, čili , kumin). Dobro sjedinite i malo po malo, dodajte pavlaku. Kad se kratko prokuva, začiniti s 1-2 kašike limunovog soka. Sos je prilično gust kad se prohladi, a kako ima dosta masti – pri zagrevanju postaje tečan.
Za serviranje: propržiti spanać ili naseckanu blitvu na preostalom ulju, dodajte skuvanu testeninu – a zatim i sos. Dobro izmešajte pa servirajte ukrašeno pečenim falafelom.

U saradnji s dm drogerie markt