dmBio prolećno kuvanje “po bojama” nastavljamo još jednom bojom – a ostaje nam još jedna za sledeću nedelju.
Nakon recepta u roze boji koja simbolizuje saosećajnost, pozitivnost, ljubav, ljubaznost, brigu; kao i zelene boje, simbola svesti, sreće, slobode, prirode, vitalnosti i nade – dolazimo do narandžaste.
Narandžasta je jedna od mojih omiljenih boja, pored žute i crvene. Da ne bih baš bila proglašena za isključivog ljubitelja toplih boja, još jedna od mojih omiljenih je tzv. “petrolej” – ali na svu sreću, neću raditi recept u petrolej boji. Nemam ideju kako bih postigla tu nijansu 🙂
Učenje o čakrama, koje jednostavno volim da pomenem, kaže da je narandžasta boja 2. čakre – sakralne. Ovo je čakra kreativnosti, snage, određuje naš odnos prema telu i nagonskom biću. Uči nas da uživamo u životu, više se igramo i tražimo zadovoljstvo. Drugu čakru blokira osećaj krivice.
Neka druga učenja o bojama kažu da je narandžasta ona boja koja je životno-potvrđujuća i označava optimizam, radost, živost, aktivnost i energiju.
Kada nosimo narandžastu boju, možemo da očekujemo nalete optimizma i energije.
Pretpostaviću onda da isto može da se dogodi kada narandžastu imamo na svom tanjiru. Pogotovo ako je to slatka narandžasta – poput breskve, kajsije, pomorandže, mandarine, bundeve, šargarepe i manga. Ili krckave korice od maslaca i šećera kokosovog cveta, baš kao u ovom kolaču 🙂
KORE:
- 380 g brašna tip 550 dmBio
- 170 g maslaca
- 1 kašika kokosovog šećera dmBio
- ½ kašičice soli
- 130 g hladne vode
- malo ekstrakta vanile
- 50 g hladno ceđenog suncokretovog ulja dmBio
Iseckati maslac na kockice i dobro ga ohladiti. Ubaciti maslac, brašno, so i šećer u secka i usitniti. Dodati vanilu, ulje i deo vode, pa zamesiti. Po potrebi dodavati još vode dok se testo ne formira, ali samo delimično. Zameise ga rukama i podelite na dva dela. Prvi koji će ići dole treba da bude oko 60% mase, a drugi koji ide gore oko 40%.
Za pečenje će se koristiti okrugli kalup prečnika oko 20-22 cm. Stavite papir za pečenje na dno posude i oklagijom razvucite donju, veću koru. Uklopite je tako da malo štrči od ivica posude. Razvucite i gornju koru da bude malo veće od posude za pečenje. Obe kore prekrijte providnom folijom i ostavite u frižideru do upotrebe.
View this post on Instagram
FIL:
- 2 veće konzerve kompota od breskve
- ½ teglice mermelade od kajsija dmBio
- sok od ½ pomorandže
- 1 kašika soka od limuna dmBio
- 3 kašike kokosovog šećera
- 90 g gustina
- Za finiširanje: 1 žumance, kokosov šećer
Dobro ocedite breskve, pa ih iz cediljke prebacite na papirni ubrus, tako da se eliminiše sav višak tečnosti. Isecite polovine breskvi na 3-4 dela, pa još malo ocedite.
U šerpici izmešajte džem, šećer, gustin, cimet, muskatni oraščić i so – pa dodajte sok pomorandže. Sjedinite sve sastojke špatulom i onda nežno dodajte komade breskvi. Sve izmešajte kako bi se voće obložilo ovom mešavinom i šrespite je preko kore.
Prekrijte fil drugom korom i prstima spojite obe kore, tako da se napravi „šav“. Umutite žumance s kašikom vode i njim premažite preko gornje kore. Zatim lagano pospite pitu kokosovim šećerom. Oštrim i tankim nožem bocnite nekoliko rupica na gornjoj kori.
Pecite u rerni zagrejenoj na 175 stepeni oko 50 minuta. Nakon pečenja, potrebno je dobro ohladiti pitu, idealno oko 4 sata. Obično se služi mlaka ili na sobnoj temperaturi – mada je meni najbolja kada se baš dobro ohladi u frižideru 🙂