Kako nisam obožavalac “keksići-kremići” kolača, Cheesecake pravim jako retko i to prvenstveno zbog drugih. Većina ljudi ih doslovce obožva, pogotovo devojke vole ove roze i jagodičaste verzije 🙂
Obično smažem samo jedno malo parčence i to mi je dosta za celu godinu – a društvo se pobrine za ostatak. Priprema je ono u čemu stvarno uživam. Jako mi je zabavno da ređam sloj po sloj kolača, čekam da se svaki stegne, pa onda seckam i slažem voće… A najlepši deo je samo finale kad se skida obruč i mogu konačno da vidim kako je ispao 😀 Cheesecake jeste jedan od vizelno najlepših voćnih deserata.
Ukusi su mu već diskutabilni, jer od sastojaka može da se stavi bukvalno sve i svašta. Zato ću prvo reč, dve o izboru sastojaka – pošto razliku između dobrog Cheesecake i lošeg, pravi uravo to:
- Slatka pavlaka – ako boga znate, ne uzimajte biljnu pavlaku, tj. tečni šlag. Totalno upropasti ukus kolača. Pokušajte da nađete mlečnu slatku pavlaku, a imate “Moja kravica” i “President”.
- Mleko u kori? – neko voli prilikom pravljenja kore koristi samo keks i maslac – a neko voli da stavi mleko da kora bude mekša. Lično, više volim varijantu s mekšom korom, ali je uvek bolje staviti par kašika slatke pavlake nego mleka, koje je previše tečno.
- Izbor keksa – često se u Cheesecake koriste integralni keksići, ali i klasični. Znate da ja keks koristim jednom u 100 godina, a tada prednost dajem keksićima od spelte i maslaca iz “dm drogerija”. Većina će staviti “Plazmu” – što je danas OK jer je iz klasične Plazme izbačen margarin. Vodite računa da iz posne nije. Birajte isključivo keks bez margarina (delimično hidrogenizovanih masti), čiji ukus vam se dopada. Bolje ga usitnite sami, nego da kupite već samleven, jer rizikujete da bude previše sitan.
- Želatin – goveđi bolje radi posao od svinjskog. Pročitajte na kesici sastav i ne hvatajte se za jeftiniji želatin. Moj favorit “Dr Oetker”.
- Maskarpone – jedno veliko DA za “Galbani”. Ako ne nađete, slobodno se poslužite “A la kajmakom”.
- Voće – ako je jagoda ona “plastikanerka”, kolač je dobar za slikanje, ali ne i za jelo. Obavezno probajte jagode pre kupovine. Iskusne kuvarice znaju, ove novije treba podsetiti. I naravno, malo smarajte prodavca da vam izabere jagode iste veličine koje će ići u završni sloj 😉 Za ovaj kolač, s 1 kg jagoda imaćete i za pire, i za ukras – a ostaće koja da gricnete.
Svakako, bez alata nema ni zanata. Za Cheesecake je više nego fenomenalno da imate 2 stvari:
- Podesivi obruč – ova igračkica je samo obruč bez dna i može najčešće da se podesi na prečnik od 16 do 30 cm. Ima je kod nas za oko 1100 dinara, a može i da se naruči s Aliexpresa. Kucajte u pretraživač “cake ring“.
- Acetatna folija – ni podesivi, ni klasični obruči za torte nisu dovoljno visoki da nazidate ovakvu “ikebanu”, kakva je moj današnji kolač 🙂 Čak i da su obruči dovoljno visoki, možete da se mučite i oblažete obruč papirom za pečenje – ali je to komplikovano. Papir pada, kvasi se i savija. Acetatna folija je čvrsta, stabilna, ne lepi se za kolač – ali prijanja za metalni obruč. Pere se i koristi ponovo. Možete da je naručite preko Instagram profila ambalazanacetatnafolija . Folije za kolače su dugačke 90 cm i postoji niža, srednja i visoka. Ja sam za ovaj Cheesecake koristila srednje visoku. Postoje i male folije koje se koriste u “ringovima” prečnika od 8-12 cm, ako pravite individualna serviranja. Cene su povoljne i stigne vam za dan.
Evo kunem vam se da mi ni najmanje nije jasno zašto acetatnu foliju nisam nabavila ranije (?) Više neću ni da pokušavam da ređam kolače i torte bez nje. Ovako izgleda na kolaču pre nego što se skine:
Recept za Cheesecake od jagoda i limunade
Ideju za ovako dizajniran Cheesecake sam našla na YT, pravila ga je neka kineskinja. Super mi je bila fora za ređanje jagoda na kraju, ali mi se recept nije baš sviđao – netačne mere za pire, premale količine želatina, premalo maslaca da se veže keks… Zato sam recept prepravila i naravno, koristila sastojke dostupne na našem tržištu.
Za pire do jagoda:
- 250 g jagoda
- 30 g šećera
- kašika soka od limuna
Sve jagode koje ste nabavili za kolač očistite od listića i operite. Odvojite jagode koje će vam biti za ukras – lepog oblika i slične veličine. Ostale jagode će poslužiti za pire, koji se ubacuje u deo sa sirom i u žele od jagoda.
Odvojite 250 g jagoda za pire i naseckajte ih na četvrtine. Pospite šećerom i sokom od limuna, pa kuvajte dok ne omekšaju. Potrebno je samo nekoliko minuta. Ubacite jagode u blender i napravite pire. Sačekajte da se ohlade.
Za koru:
- 100 g keksa – najbolje #dmBio spelta i maslac, ili Plazma koja nije posna
- 45 g rastopljenog i rashlađenog maslaca
- nekoliko kašika slatke pavlake (može i mleko)
Keks stavite u secka i usitnite – a možete da stavite i u zip-lock kesu i izlupate oklagijom. Dodajte rastopljeni maslac i dobro izmešajte. Zatim dodajte i kašiku po kašiku slatke pavlake, dok ne dobijete finu, meku masu, koja se lako oblikuje.
Podesivi kalup namestite na najmanji prečnik, a to je 16 cm. Na ravan tanjir za serviranje stavite providnu foliju, pa na nju spustite kalup. Obložite kalup iznutra acetatnom folijom. Utapkajte keks u kalup, tako da dobijete ravnomeran i ujednačen sloj keksa. Pazite da sloj od keksa dobro legne uz ivice. Ostavite na sobnoj temperaturi dok pripremite sloj od sira.
Za sloj od sira:
- 50 g mleka ili vode
- 13 g goveđeg želatina
- 200 ml slatke pavlake
- 200 g maskarponea
- 100 g grčkog joguta ili kisele pavlake
- 40-60 g šećera u prahu (zavisi koliko slatko volite)
- 80 g prethodno pripremljenog pirea od jagoda
U šerpici pomešajte meleko/vodu i želatin, pa zagrejte na srednjoj temperaturi i mešajte, dok se želatin potpuno ne rastvori. Sklonie s ringle i dodajte malo po malo, uz stalno mešanje, pire od jagoda. Zatim ubacite samo blago umućenu slatku pavlaku (treba da ostane skoro tečna).
U drugoj posudi sjedinite maskarpone, šećer u prahu i grčki jogurt. Dodajte masu sa želatinom i jagodama u sir, pa sve dobro umutite (može mikserom). Prespite ovaj sloj preko kore od keksa – ali sipajte polako i pažljivo, kao se ne bi uprskale ivice acetatne folije – i kako se ne bi napravili “vazdušni džepovi” u sredini kolača. Stavite u frižider da se sloj stegne.
Žele od jagoda:
- 150 g prethodno naprvljenog pirea od jagoda
- 35 g vode
- 7 g goveđeg želatina
Rastvorite želatin u vodi i zagrajte ga da se potpuno rastvori. Umešajte u njega pire od jagoda i sve izručite u činijicu gde treba da se ohladi dovoljno da bez problema možete da držite prst u njemu. U suprotonom će rastopiti sloj od sira. Naravno, nikako ga ne stavljajte u frižider jer se želatin steže u frižideru. Ohlađen žele od jagoda prespite preko stegnutog sloja od sira i vratite kolač u frižider.
Za jagode u limunadi:
- 250 g vode
- 10 g goveđeg želatina
- sok 1 limuna
- 40 g šećera u prahu
- lepe jagode odvojene za ukrašavanje
Izmešajte 50 g vode i želatin, pa kao i prethodna dva puta – zagrejte na ringli da se potpuno rastvori. Sklonite, pa malo po malo i uz mešanje dodajte preostalu vodu, šećer i limun. Promešajte ponovo i probajte. Trebalo bi da tečnost ima lep ukus limunade. Ako niste zadovoljni time koliko je slatko ili kiselo, malo korigujte ukus.
Sada saćekajte da se žele od jegoda poptuno stegne u frižideru i tek tada možete da nastavite s radom…
Nekoliko jagoda isecite na pola i poređajte ih preko želea od jagoda, tako da dodiruju acetatnu foliju. Kad popunite celu spoljašnju ivicu kruga jagodama isečenim na pola – prazan prostor u sredini popunite celim jagodama. Spuštajte ih tako da im vrh bude na gore. Zatim kutlačom, veoma pažljivo sipajte samo jedan tanak sloj limunade sa želatinom. Vodite računa da ovo radite polako i da sipate samo malo, maksimalno 1 cm tečnosti. U suprotnom, jagode će “zaplivati” 🙂 Stavite kolač u frižider, da se stegne ovaj sloj limunade, koji će služiti kao “lepak za jagode”.
Ponovo izvadite kolač i prespite preko njega ostatak limunade sa želatinom. Ostavite kolač u frižideru nekoliko sati, ili idealno preko noči.
Kad je vreme za serviranje, ravnom i širokom šlpatulom podignite kolač, skinite providnu foliju s dna i prebacite ga na tacnu u kojoj ćete ga poslužiti. Skinite metalni obruč, a zatim polako odmotajte acetatnu foliju. Ona se ne lepi i ne gužva – pa ćete imati pravilne lepe i ravne ivice kolača. Secite kolač jako oštrim i tankim nožem, kako se jagode na vrhu ne bi kidale.
Super informacija, da Plazma više nema margarin 🙂 Da li su to uvažili konstuktivne kritike sa ovoh bloga? 😉
Stvarno ne bih znala 🙂 Ali generalno jeste trend već duže vreme da se margarin zamenjuje palminom mašću. Pre su i sva lisnata testa bila s margarinom, a sada dosta brendova ima palminu mast.
Milsim da je stvar u tome što i potrošači kapiraju koliko su trans masti štetne (čak i u tragovima) i odbijaju da ih koriste. Čim postoji kritična masa takvih ljudi, desi se promena. Drago mi je što je tako 🙂
Jasno je da ni keksići, ni lisnata testa nisu stvari za svakodnevnu ishranu – ali postaju prihvatljivije za povremenu/retku. Mislim da je to dobro 🙂
Imali smo isti slučaj kada je Juhor napravio Delicata paštetu od čistog mesa. Dva od 7 originalnih ukusa nisu imali čak ni sojine proteine. Ni jedan aditiv, ni jedan konzervans. Ja stalno pričam da jedva čekam da neko izbaci 100% “čistu” paštetu od organskog mesa, po domaćoj recepturi. Otvaram šampanjac tog dana 😀
Radujem se svakom Vašem novom članku, jer uvek dosta naučim 🙂
Problem (za mene) sa Imlek slatkom pavlakom ,pa i sa pavlakom za kuvanje jeste zgušnjivač Karagenan. President nisam gledala,ali sigurno mora imati i ona,jer je industrijska. Tako da u moju korpu ne ide, čak ni ono čuveno “ponekad”. Kravu nemam 😀 da bih imala prirodnu “slatku pavlaku” ili gde bih nabavila/ kupila. Pre par godina (mislim prošle) istraživala sam na internetu baš o tome i našla sam neki forum (mislim da je “ana”) i tamo su neki članovi pisali da mogu na nekoj beogradskoj pijaci da kupe.
Ista fora/problem mi je sa čokoladom zbog soja lecitin, pa istražujem gde mogu naći kvalitetnu. Ima u Dm-u , ali niSAM pod nekim utiskom.
Plazma- nisam znala da su izbacili margarin. Kako god daleko joj lepa kuća 😀 zbog preostalog sastava. Nije mi teško,tako da sama napravim svoj keks. Jednostavno mi se gade sve te šarene grickalice. Sve je to na isti kalup. Na vašem sajtu sam i pre pročitala za speltin keks iz DM-a,ali nisam ga tražila. Ako sam dobro shvatila i palmina mast je štetna ili je to ono “od dva zla”…?
“Jagoda “plastikanerka” 😀 ovo Vam je odlično. Baš sam sinoć jela i imala sam isti komentar. Nisam upućena u kom periodu/ mesecu stižu “naše jagode”?
Hvala 🙂
Palmina mast siguno nije nešto što bih kupovala i koristila, ali za s vremena na vreme u testu ili keksu, ništa mi ne znači. I onako ne pojedem veći deo hrane koju pravim za fotkanje 🙂 Od kad sam smršala, prošlog marta, slabo mešam moje “foto modele” i redovne obroke.
DM keks je čist maslac – to može.
Neutralna pavlaka uvek može da menja slatku, ako nije za šlag. Samo moraš sama da zasladiš – a to se lako proveri kad nema sirovih jaja.
Za čokoladu ne znam da ima bez lecitina. Ja češće pijem kakako s previjom. Kupujem više crnih čokolada sa 85% i ne stresiram se zbog lecitina. Razlog? Eno moje čokolade već 10 dana u frižuderu. I dalje neotvorena 😀