Zdrava i slatka čokolešnik pica – bezglutenska, s malo ugljenih hidrata

Nakon puno godina na ishrani sa malo ugljenih hidrata, ne samo da mi nisu nedostajala jela od testa, već sam otkrila da su Low Carb „zamene“ neviđeno ukusnije. Ovo posebno važi za deserte…

U „običnom svetu“ čokolešnik pizza bi imala koru od testa, spremljenog od belog brašna i šećera. Bila bi premazana nekim crvenim džemom, a na nju bi nabacali eurokrem – proizvod koji sadrži margarin. Priprema bi se verovatno završila pudingom od vanile iz kesice, pošto je on jeftiniji od neslanog sira. Sve u svemu – bila bi to neka prilično gadna šećerna bomba, puna bednih sastojaka.

U svetu Low Carb ishrane je sve drugačije. Čokolešnik pizza je preukusno zadovoljstvo kreirano od sjajnih i probranih sastojaka, gde su neki noviteti o kojima vredi naučiti više 🙂

cokolesnik pica 5

Lešnikovo brašno i druga obezmašćena brašna

Ovo brašno (kao i brašno od susama, badema, glolice, lana, leblebije) proizvodi firma „Ecovital„.

Priznaću da sam brašno od lešnika dobila „preko veze“ jer ga najčešće nema u radnjama – a vi imate dve opcije: da ga direktno naručite, ili da pizzu spremate s brašnom od badema koje može da se kupi (probala recept i sa njim, odlično je).

cokolesnik pica 7

Razlika između ovog brašna i brašna koje sam ranije koristila u receptu za hleb od orašastih plodova, semenki i psilijuma je u tome što je lešnikovo brašno obezmašćeno. Kako ova firma radi i ulja od smenki i orašastih plodova – nakon tog procesa ceđenja ulja, pravi se i brašno. Proces ceđenja je hladan tako da se ulja i brašno ne oštećuju (što se svakako oseća pri jelu).

  • Obezmašćena brašna od orašastih plodova su proizvodi koji imaju veliku količinu vlakana i oko 40% proteina. Ovo su okvirni podaci, a nadam se da ću tačnije imati uskoro.
  • Razlika između hleba od psilijuma koji sam pravila ranije sa punomasnim brašnom je što se pri kuvanju sa sa obezmašćenim brašnom koristi nešto više vode ili dodaje neko ulje tokom pripreme. Ja sam probala sve varijante: dodala sam vodu, dodala lešnikovo ulje, dodala rastopljeno kokosovo ulje (može i maslac da sam imala vremena).  Imajte ovo u vidu ako rešite da malo eksperimentišete s receptom.

cokolesnik pica 6

Testo za slatku čokolešnik pizzu

Pripremite sve sastojke za testo, upalite rernu na oko 170-180 stepeni – a dno kalupa za torte od 28 cm, prekrijte papirom za pečenje.

  • 0.7 šolje za belu kafu lešnikovog obezmašćenog brašna (ili bademovo kao zamena)
  • 1/3 kašičice sode bikarbone
  • stevija po želji
  • 2 kašičice samlevenih psilijum ljuspica
  •  jaje
  • 2 kašike ulja od lešnika (kokosa, maslaca – kao zamene)
  • 1 nepuna kašika sirćeta od jabuke (ili maline)
  • 0.7 šolje ključale vode

Izmešajte mikserom brašno, sodu bikarbonu, steviju i psilijum. Zatim dodajte ulje, jaje i sirće, po ponovo izmešajte. Na kraju dodajte ključalu vodu. Zamesite testo mikserom. Struktura je takva da u pripremljenom kalupu može da se obikuje pizza vlažnim rukama.

cokolesnik pica

Fil za čokolešnik picu je nešto posebno jer u sebi sadrži puno antioksidanasa. Ako pravite desert prijateljicama, recite im da čokolešnik pizza usporava starenje i prolepšava 🙂

Prvo ide par kašika malina, koje će glumiti kečap! Van sezone su rešenje Frikom zamrznute maline. Odmrznite ih unapred ili u mikrotalasnoj – pa izgnječite viljuškom i nanesite na koru.

cokolesnik pica 1

Rikota je idealan sir za potrebe ovog deserta – ali tek kada se izmeša sa malo vanile i stevije ili eritiritola (po izboru). Začinjen sir namrvite preko „kečapa od malina“.

cokolesnik pica 2

Zatim sledi čokolada! Nasecite je na komadiće i poređajte preko rikote.

Izbor je pao na veoma zanimljiv novitet iz Galerije čokolade Premier – Acticoa crnu čokoladu sa visokim sadržajem flavonoida. Gorka taman koliko treba da izbalansira ukuse…

cokolesnik pica 3

Pošto smo navikli da prava pizza ima masline, zbog estetskog ugođaja tu su zrna grožđa 🙂

cokolesnik pica 4

Za finiš i još malo arome – otvorite kesicu čaja od mente. Nekoliko prstohvata suve mente je dovoljno…

cokolesnik pizza

Fotografije: Uroš Bogdanović

Za razliku od većine Low Carb testa od orašastih plodova i jaja – ne morate da žurite da ovo ubacite u rernu. Nema čak ni potrebe da se testo prvo peče, vadi iz rerne pa tek onda filuje. Polako je nafilujte, doterajte pa tek onda ubacite u rernu. Peče se oko 25-30 minuta.

Neka se malo prohladi pre služenja – parčići se lepo seku i mogu da se serviraju bez pribora za jelo, kao pravi pizza parčići. Hladna je još bolja, pa može da se ispeče i ranije.

Acticoa flavonoidi cokolada

Još od kad sam osmislila recept i krenula u kuhinju da ga pripremim prvi put, znala sam da mora da bude ukusno. Potcenila sam kombinaciju sastojaka – ukusno je preslaba reč.

Nezaboravno i „izuva iz cipela“ je istinitije – a još nema ni jedan jednini nezdravi sastojak!

Objavljujem recept na vreme umesto čestitke za praznik žena – taman ćete imati vremena za pripremu da bi dan zasladile na bolji način :*

A meni čokolešnik pizza može da bude nešto poput „rođendanske torte“, jer je 8. marta i ovom blogu 4. rođendan 🙂

baner za blog knjiga2 - smanjen

Jelo je pripremano sa proizvodima prijatelja knjige: Galerija čokolade Premier & Ecovital  & Frikom 

6 Komentara

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро