Ako se spremate da idete na izlet, a ozbiljno su vam dosadili sendviči – onda je upleteni hleb, ili hleb-pletenica savršena ideja 🙂
“Braided bread” (hleb pletenicu) možete da pronađete u slatkim i slanim verijantama. Od raznoraznih klasičnih pletenica bez fila, preko uskršnjih hlebova, pa do slanih varijanti – koje su meni, očekivano, i omiljene.
Upletena forma hleba, stvarno vam dopušta svu moguću kreativnost. Možete sami da odaberete vrstu testa – pa čak i da ga uradite sa zdravijim fementisanim. Možete da ga kombinujete s različitim slanim i slatkim namazima. A možete da uradite i potpuni “overkill” – tj. preterivanje – kada u upleteni hleb ubacite sve one najukusnije stvari koje su se zatekle u vašem frižideru i bukvalno ih obožavate.
Rekla sam vam da za viđanja s prijateljima, sedeljke, izlete, druženja – ne maltretiram ljude oko sebe pričom o glikemijskom indeksu, Low Carb filozofijom, strahotama preteranog unosa šećera i slično. Jednostavno uradim ono što i meni prija i zabavlja me: napravim pitu s mesom, lazanju, raviole, domaću pastu, rižoto – nekada se desi i koji slatkiš. I tada, naravno pazim na sastojke…
“Prazne kalorije”, uglavnom iz brašna me ni najmanje ne stresiraju jer znam da ih razlikujem od “smislenih kalorija” 🙂 Kako i tada izbegavam aditive, pogrešna ulja i masti, pa i šećer – moja svakodnevna “zdrava” hrana se ne razlikuje alarmantno od one povremene “manje zdrave”.
Sudbina ovog hleba bila je da ide na reku Savu, da se provoza čamcem & bude uparen uz Tron Matador IPA pivo 🙂 Zato nemam lepu sliku preseka, već samo jednu “rečnu” slikanu telefonom, nakon što smo hleb (logično) jeli rukama 😀
- 300 ml punomasnog mleka
- 100 ml vruće vode
- 1 kašičica smeđeg šećera
- 10 g suvog kvasca
- 1 veće jaje
- 150 g speltinog integralnog brašna
- 600 g belog brašna
- pola kašičice soli
- 40 ml maslinovog ulja + još malo za premazivanje
- malo maslaca za podmazivanje kalupa
Sastojci za fil:
- pesto – gotov ili domaći (ja sam koristila organski #dmBio, celu teglicu)
- 1 pakovanje pršute
- 1 pakovanje mocarele (125 g)
- masline – odabrala sam kalamata masline, ali mogu i druge
- sušeni paradajz iz teglice (opciono)
Priprema:
Umešajte vrelu vodu i mleko (da mešavina bude mlaka), zatim šećer i kvasac, pa ostavite da kvasac “odreaguje”. U kvasac, žicom za mešenje umutite so, jaje i maslinovo ulje. Dodajte speltino brašno i 1/2 belog, dobro umešajte – treba da se napravi glatka masa koju još uvek možete da mešate lako. Zatim dodajte i ostatak belog brašna, pa umesite testo (najbolje da ga zamesite na radnog površini ako ne koristite mikser). Trebalo bi da dobijete glatko, meko testo koje se ne lepi i fino je za rad. Stavite u činiju i pustite da naraste, oko sat vremena, a činiju prekrijte providnom folijom.
Dok testo narasta, pripremite fil. Sitno iseckajte masline i paradajz iz teglice (ako ga koristite). Iseckajte pršutu na sitnije kockice, razdvojite komadiće ako su se slepili. Mocerelu takođe iseckajte na sitne kockice. Sve u odvojenim činijicama stavite u frižider dok čekate testo.
Kad je testo naraslo, podelite ga na dva dela. Ja sam za jednu pletenicu koristila okrugli kalup prečnika 16 cm, a za drugu kalup za hleb 11 x 25 cm. Vi naravno, možete da koristite bilo šta sličnih dimenzija, pa čak i da uradite jedan veliki hleb. Ako se odlučite za jedan veliki, ipak radite 2 pletenice, pa ih složite u kalup – biće vam lakše.
Polovinu testa stavite na pobrašnjenu površinu i oklagijom razvucite u oblik pravougaonika. Kada sam ranije radila ovakve recete – slušala sam savet da ih razvučem manje, duža strana oko 40 cm. Meni to ne radi posao jer imam utisak da imam previše testa, premalo fila, da je testo debelo i da su manje uočljive “šare” na pletenici. Zato sam išla na oko 55 x 35. Znači tanji i veći pravougaonik – i više mi se sviđa takva verzija.
Kad razvučete prvu polovinu testa, premažite ga s 1/2 teglice pesta, stavite ravnomerno pola mocarele, paradajza, maslina i pršute. Sada smotajte rolat (biće dugačak kao njegova duža strana). Uzmite jako štar i tanak nož (idelano onaj za filetiranje) i rolat presecite na pola ali po dužini. Nož mora da bude stvarno oštar jer je važno da imate fin, gladak rez. Dobićete 2 dugačke trake, dužine 50-55 cm. Svaku traku zarotirajte rukama tako da rez bude na gore i napravite pletenicu, tako što ćete preklapati jedan kraj preko drugog.
Evo videa s Youtube kako se pletenje radi – znači pazite da vam isečeni deo uvek “gleda” ka plafonu 🙂
Kada ste ispleli platenicu, uzmite odabrani kalup. Na dno stavite papir za pečenje, a zidove je dovoljno da namažete maslacem. Spustite pletenicu u kalup – pa zatim sve ponovite s drugom polovinom testa. Testo premažite maslinovim uljem (četkicom). Ostavite testo ga prekriveno, da ponovo naraste, oko 40-60 minuta, zavisi koja je temperatura u stanu. U ovoj fazi, više volim da poklopim velikom plastičnom kutijom ili činijom, kako folija ne bi došla u kontakt s pletenicom, pošto koritim “knap” kalup.
Ubacite oba kalupa u rernu zagrejenu na 210 stepeni i odmah po ubacivanju smanjite na 190. U slučaju da gornja kora potamni previše u toku pečenja, samo lagano spustite komad folije na nju i nastavite da pečete ukupno oko 35-40 minuta. Gotov hleb izvadite iz kalupa i spustite na žicu da se ohladi.
I naravno, kada ga servirate – kidajte ga rukama 😉
Pravila u nedelju, testo po receptu, punjenje za dlaku drugačije. Super užina za školu.
Super 🙂 Drago mi je da je dobro ispalo 🙂