Verujem da su svakome od nas, veliki broj puta, prstići poleteli prema telefonu i ukucali narudžbinu za kinesku ili japansku hranu. Ima smisla, jer ko ne voli meso ili tofu, iskombinovan s povrćem, pirinčem i zanimljivim sosićem?
Druga priča je što je to uglavnom prilično nezdravo. Po pravilu, prženo je i sadrži nehumane količine soli i šećera. Kako dolikuje ovim kuhinjama, kombinuju se svi ukusi u jednom tanjiru: slano, ljuto, kiselo i slatko. Ali ipak, naručene verzije jesu previše slatkog, s previše masnog, s previše prostih ugljenih hidrata… Drugim rečima: vi to stvarno možete bolje kod svoje kuće 🙂
Koliko su hoisin i “slatko-ljuto-kiseli” sos zvezde kineske kuhinje – toliko je Teriyaki zvezda japanske. Znam da može da se nađe u teglicama i bočicama, ali se on toliko lako sprema da ga ja nikada nisam unela u kuću gotovog. Pravim ga sama u “klot” varijanti od bazičnih sastojaka: soja sos, vino, šećer, đumbir, beli luk. Ali i u ovo unapređenoj verziji, bogatijeg ukusa koju ću vam predstaviti danas…
Zapravo, terijaki nije sos već metoda mariniranja mesa ili tofua – koje se nakon toga griluje. Ali kad se već odomaćilo, ja kažem: go with the flow 🙂
A jeste mi bilo zabavno da spremam ovo jelo, jer sam po prvi put i sama probala neke dmBio organske sastojke – poput delimično skuvanog pirinča, začina za pirinač i belog vinskog sirćeta. Nežno dmBio jabukovo sirće mi jednostavno nije bilo za ovo jelo, a condimento bianco je ispunio očekivanja i dostojanstveno zamenio pirinčano sirće.
Pretkuvani pirinač dugog zrna je sjajan jer štedi vreme. Inače i njemu i basmatiju jeste potrebno više vremena da se skuvaju – pa je ovo bilo super. Drugog dana, probala sam ga s povrćem i piletinom u kuvalu na pari i konačno bila zadovoljna kako je ispao. Obično mi je pirinač iz kuvala na pari preterano al dente.
Najzanimljiviji mi je, ipak, bio začin za pirinač…
Japanska i kineska kuhinja potenciraju fermentisane proizvode, posebno u vidu začina i dodataka jelu. Ako to nije prirodno fermentisan soja sos ili tofu, onda će se na tanjiru naći ukiseljeni đumbir, miso pasta, umeboši ili natto. Očekivala sam da začin za pirinač bude sličan začinu za sushi, koji je pažljivo uklopljen miks slatkog, slanog i kiselog ukusa. Ali ovo nema veze s tim.
Začin nije slan, nije sladak, a nije ni kiseo. Kada ga stavite na pirinač daje mu ukus fermentisanosti. Kao da je spreman nekom specijalnom, starinskom metodom. Zanimljivo i OK, ali samo po sebi, kada se ubaci u nezačinjeni pirinač – ne desi se ništa posebno. Ali, kada sam ga spojila u tanjiru sa tofuom u Teriyaki sosu – desilo se čudo 😀 Dobila sam kompletan doživljaj, kao da je jelo – autentično. Kao da ga nisam pravila ja, već ima šmek nekog dobrog japanskog restorana.
Svidela mi se ova kombinatorika, jer je nešto u tanjiru bilo jače začinjeno, a nešto lagano – pa je svaki zalogaj mogao da bude drugačiji. Prilično mi je izazovno pa verujem da ću probati identičan recept, samo ću umesto tofua koristiti pileće belo meso. Čak mi pada na pamet verzija sa svinjskim fileom uz pečurke umesto brokolija. Uglavnom, nastaviću da kombinujem ovako začinjen, neslan pirinač sa jakim i karakterističnim sosićima kineske ili japanske kuhinje…
Kao što sam rekla na početku, poenta kuvanja kod kuće je da jelo bude zdravije. Upravo zato, ovaj tofu nije pržen već pečen u rerni.
Recept za krckavi tofu u Teriyaki sosu
Sastojci za tofu:
- 2 pakovanja natur tofua #dmBio
- malo soli
- 2 kašike maslinovog ulja #dmBio
- 3 kašike gustina
- malo belog bibera
Zagrejati rernu na 200 stepeni i obložii pleh papirom za pečenje. Svaki komad tofua izrezati na 16 jednakih delova (4×4). Preliti ih masinovim uljem, posoliti, pobiberiti pa nežno izmešati da se ne oštete kockice. Svaku kockicu uvaljati u gustin i poređati na papir za pečenje. Peći u rerni oko 20-25 minuta, dok ne dobiju zlatnu boju. Dok se peče, skuvati pirinač, brokoli na pari, naseći luk i spremiti sos.
Svakako, možete se odlučiti da brokoli začinite maslinovim uljem i posolite, pa ispečete s tofuom (bez gustina, naravno) – mada ja više volim brokoli skuvan na pari. Više posla, ali bolji ukus. U principu, brokoli i pirinač možete skuvati i nešto ranije.
Sastojci za Teriyaki sos:
- 60 ml vode
- 50 ml svetlog soja sosa (ili 45 ml tamnog + 15 ml vode)
- 3 kašike kokosovog šećera #dmBio
- 30 ml condimento bianco #dmBio (belo vinsko sirće)
- 30 ml suvog belog vina
- 1 puna kašika tahinija (susamove paste) #dmBio
- 2-3 kašike soka od đumbira #dmBio
- 2 čena belog luka (iseckana sitno)
- 1 ravna kašičica gustina
Sve sastojke sem gustina stavite u šerpicu i kuvajte dok ne izvri oko pola tečnosti. Povremeno promešajte. Zatim rastvorite gustin s 2 kašike vode pa sipajte u sos i kratko prokuvajte da se zgusne.
Za serviranje:
- delimično skiuvani pirinač dugog zrna #dmBio
- začin za pirinač #dmBio
- brokoli skuvan na pari
- perca mladog crnog luka
- susam (blago propržen na suvom tiganju)
Pirinač skuvajte prema uputstvu s kesice ili s više vode nego što piše, pa procedite višak kada je gotov. Začinite začinom za pirinač prema svom ukusu. Gotov tofu izmešajte sa terijaki sosom. Umesto mešanja stavite u poklopljenu posudu pa protresite, više volim ovu metodu da bi sve zadržalo oblik. Sipajte tofu i sos preko pirinča, dodajte preko brokoli, seckana perca luka i susam. Servirajte toplo.