Kakav je vaš stil kuvanja? Da li ste od onih što se baš nepokolebljivo drže recepta, ili vas zabavlja kad uradite nešto neplanirano? Igrate na sigurno ili ste apsolutni avanturista?
Na sajtu Great British Chefs našla sam ideju za tart s pistaćijem i malinama. Recept mi se jako dopao i htela sam da spremim nešto slično. Ipak, pomisao na čišćenje pistaćija kako bih dobila 250 g nije mi se činila privlačnom. Za lepu zelenu boju, mogla sam da dodam malo dmBio Matcha čaja u indijske orahe. Bila sam sigurna da tako mogu da dobijem i bolji ukus, i lepšu boju.
U stvari, ovu kombinaciju nikada nisam probala, ali sam verovala u sledeće: ako volim određene sastojke i imam utisak da bi mogli da se slože – oni će se svakako složiti. I naravno da sam, u slučaju ovog tarta, bila u pravu – kao i više puta ranije 🙂
To je bio eksperimantalni deo koji sam isplanirala. Kako sam imala sve potrebne #dmBio sastojke, uključujući i organski džem od malina – ostalo je još da kupim sveže maline. Ipak, sudbina je umešala svoje prste, pa ni u jednoj radnji u mom komšiluku nisam uspela da ih nađem. Zato su ribizle bile dostupne i još ih nisam probala ove godine. U poslednjem trenutku i neočekivano, imala sam još jednu izmenu.
Znam da bi neko seo u kola i potražio maline na još 3-4 mesta pre nego što odustane od njih, ali izmene u poslednjem trenutku jesu u mom fazonu. Odgovor na pitanje s početka teksta, bar kada sam ja u pitanju jeste da sam “kuvar avanturista” 🙂 Najviše volim da kuvam bez ikakvog recepta, ili štrpnem neki komadić recepta – samo koliko moram – a zatim nastavim da radim šta se meni radi.
Nekada poželim da se držim recepta koji mi se dopao i odštampam ga na papiru. Uđem u kuhinju i u nekom mometu, jednostavno prestanem da gledam u taj papir. Nejčešće ga okrenem na praznu stranu i pišem svoje izmene… Većina recepata na blogu nastaje upravo ovako. Da ih ne zapišem odmah, za pola sata ne bih imala pojma šta sam radila…
Kako i obično, par napomena pre recepta:
- Fil od indijskih oraha je ispao fenomenalno. Imajte u vidu da možete da spremite samo njega i ispečete u individualnim keramičkim posudicama za sufle.
- Za moj ukus, kora za tart je mogla da bude nešto tanja. Sledeći put ću siguno odvojiti malo testa i ispeći keksiće od viška – jer je to u principu ista masa.
Sastojci:
Fil od pistaćija i indijskog oraha
- 150 g maslaca
- 150 g šećera od šećerne trske #dmBio
- 4 jaja
- 250 g indijskih oraha #dmBio
- 1 ravna kašika Matcha čaja #dmBio
- 50 g brašna tipa 550 #dmBio
Za testo:
- 250 g hladnog maslaca
- 175 g šećera od šećerne trske #dmBio
- 2 manja jaja
- 50 g mlevenih badema #dmBio
- 400 g brašna tipa 550 #dmBio
Ostali sastojci:
- 1 kutijica ribizli
- 3 pune kašike voćnog namaza od maline #dmBio
Priprema:
Za testo: ubacite u secka maslac isečen na kockice i šećer. Izmiksujte u kremastu masu, pa zatim dodajte jaja, badem i brašno. Kad se naprave mrvice, istresite masu na radnu površinu i zamesite je rukama. Kad ste formirali testo, umotajte ga u providnu foliju i ostavite u frižideru najmanje 1 sat. Kalup za tortu ili tart s pokretnim obručem (prečnik 25 cm) podmažite maslacem, pa na njega razvucite testo. Izbockajte viljuškom, pa vratite u frižider na još sat vremena ili ostavite kratko u zamrzivaču.
Za fil: umutite maslac, koji je omekšao na sobnoj temperaturi i šećer, dok se dobro ne sjedine. Zatim umešajte i jaja. Dodajte sitno samleven indijski orah, Matcha čaj i jaja – pa mutite dok se sve ne sjedini u finu, glatku masu. Ostavite u frižideru dok čekate testo. Izvadite kad počnete da grejete rernu kako bi ponovo omekšalo i lakše se sipalo na tart.
Zagrejte rernu na 180 stepeni. Ohlađeno testo prekrijte papirom za pečenje i naređajte preko krupnija zrna pasulja. Ovo radimo da se testo u sredini ne bi podiglo i da ne bi bilo meko u gornjem delu. Želimo testo koje će biti krckavo i lepo pečeno i s donje, i s gornje strane. Pecite testo ovako oko 10 minuta, zatim sklonite papir za pečenje i pasulj – pa pecite još 6 minuta.
Izvadite testo i smanjite temperaturu u rerni na 170 stepeni. Namažite džem od malina preko pečenog testa, a zatim sipajte fil, pažljivo – kako bi džem ostao na svom mestu. Pecite 10 minuta, a zati izvadite i svuda ravnomerno utisnite ribizle. Vratite u rarnu i pecite još oko 30 minuta. Gotovo je kada su ivice tarta zlatne i krckave, a sredina čvrsta na dodir. Tek kada se dobro ohladi, skinite prsten i poslužite sa sladoledom ili svežim ribizlama.
Postovanje Majo. Odavno Vas pratim i uvek opsirno i detaljno dajete informacije. Moram da Vas pitam da li ste mozda gledali ili citali Dr. Steven Gundry-ja koji je napisao “The Plant Paradox: The Hidden Dangers in ‘Healthy’ Foods gde opisuje kako naprimer indijski orasi zajedno sa ostalim leguminozama su opasni po nase zdravlje zbog lektina unutar njih. Kako je Vase misljenje i ima li tu istine, mada je do duse vecini ljudi ovo kontraverzna tema. Hvala!