Ko je ikada išta pročitao o makrobiotici, dobro zna da u takvoj ishrani povremeno može da se nađe (bela) riba. Ali piletina & crveno meso – doslovno nikada!
Ipak, nemam grešku u naslovu. Spremila sam crvenom meso s 4 namirnice koje su među najvažnijim u makrobiotičkom kuvanju. I to s dobrim razlogom 😉 Oduvek sam mislila da treba da upoznamo različite kuhinje, a zatim od njih zadržimo ono najbolje. A makrobiotika kod men ima jako bitno mesto…
Uticaj makrobiotike na moj život
Prvo da bude jasno – nikada nisam bila makrobiotičar, niti sam to pokušala. Ali da nije bilo Mičija Kušija i njegove knjige “Ishranom protiv raka” – 100% je sigurno da nikada ne bi bilo ni ovog bloga. Niti bi postojalo znanje s kojim sam ga pisala.
Rano sam počela da kuvam i veoma brzo postajala sve bolja i bolja. Nisam razmišljala šta kuvam i zašto, već sam bila u fazonu: probati što više novih metoda, recepata i ukusa. I inače smo se kao porodica hranili prilično zdravo – a onda je mama nabavila tu knjigu.
Odjednom smo jeli više integralnog pirinča, mama je kupila tamari sos, u kuću su mi ušetale neke čudne alge, sočivo i sitan pasulj (azuki). A ja sam momentalno navalila na pravljenje neobičnih slatkiša s malteksom 🙂 Samo kuvanje je bilo zabavno – dok nisam uzela knjigu i zabava je prestala. Otkrila potpuno novi sistem vrednosti. Filozofiju ishrane koja je išla u dubinu, do najmanje sitnice. Prvo ništa nije bilo jasno – ali sam odlučila da želim da razumem. Učila sam Feng Shui da bih brže shvatila principe Jin & Jang. Bila sam detaljna i strpljiva. I uspela sam! Tako je počelo moje interesovanje za ishranu…
Mnogo godina & još više knjiga o ishrani kasnije – zadržala sam naviku da spremam integralni pirinač, miso supu, koristim alge, sitne mahunarke i naravno, neizostavne makrobiotičke dodatke jelima.
Makrobiotički proizvodi koje svi mogu da koriste
Upravo zato, želim da vas motivišem da probate nešto novo i uključite nove namirnice u svoje recepte. Zanimljive su, mogu da budu divna promena i ukusan eksperiment 🙂
Ovo su moji favoriti. Imajte u vidu da su miso i tamari proizvodi na bazi soje, kod koje je jako bitno da je prirodno dugo fermentisana i naravno, no-gmo.
Fermentisana pasta od soje i ječma, kojoj se prisuju mnoga lekovita svojstva, jedna je od najvažnijih namirncia u makrobiotičkoj kuhinji. Ne samo da se koristi za mariniranje, već i kao dressing za salate ili dodatak supama, pogotovo važan za pripremu Miso supe. I moderna istraživanja su pokazala da poboljšava varenje, jer sadrži probiotske mikroorganizme (konkretno A.oryzae) – a takođe, poboljšanjem crevne flore, ojačava imuni sistem. Dobra stvar je da se unosi u manjim količinama, obično kašičica na dak kroz supe, a pakovanje nakon otvaranja može da traje mesecima, ako se čuva u frižideru.
Osnovna razlika između tamarija i soja sosa je u tome što se tamari proizvodi s minimalnim dodavanjem žitarica u soju, ili bez njih. To rezultuje bogatijim ukusom. Takođe, soja sos je tipičan sastojak mnogih azijskih kuhinja, dok je tamari baš japanski. To je zapravo tečnost koja ostaje nakon proizvodnje miso paste. Intenzivnije je boje, gušći i manje slan od soja sosa.
Navikli smo da kažemo “japanska umeboši šljiva” – mada je umeboši zapravo kajsija 🙂 Na studijama na životinjama jeste dokazano da je umeboši jak antioksidans, da pruža zaštitu od raka i da jača imunitet – mada istraživanja na ljudima nisu rađena, pa možemo da se osnovano nadamo da je slično. Svakako, ukus je drugačiji i zanimljiv, bukvalno – voćni. Ne liči na sirće koje inače koristimo, što ga čini interesantnim. Top je kombinacija s pirinčem, ali i salatama. Može da vam bude neobičan ako ga do sada niste probali – ali hej! Zar nije isto tako bilo kada se pojavio, na primer, đumbir?
I ne zaboravite da su so i sirće pojačivači ukusa, dok je biber začin. Dakle slano i kiselo, u te svrhe, idu zajedno u većinu slanih jela. Ako pravite japanske specijalitete – svakako ima više smisla da dodate umeboši, nego jabukovo sirće.
Sećate se one priče kako je pametno smanjiti unos fruktoze? Ako je to cilj, malteks je idealan. Jedini ugljeni hidrat u njemu je maltoza, koji je disaharid izgrađen od 2 jedinice glukoze. Kako fruktoza ima slađi ukus, a ovde nema fruktoze – naravno, ukus malteksa u vašim ustima neće biti toliko sladak. Ima strukturu meda, lepljiv je i gust. Super je da se ubacuje u proteinski smoothie nakon treninga jer nam je upravo tada potrebna glukoza+protein, za izgradnju mišićne mase.
U online prodavnici Hema Keya Neye imate veliki broj makrobiotičkih proizvoda, pa se usudite da isprobate još nešto 😉 Recimo, za čuvemu Miso supu, biće vam pored miso paste postrebne i alge.
RECEPT: Umami biftek u marinadi od miso paste
Ovo je tekst o tome kako treba probati nove začine i ukuse, koji originalno pripadaju nekoj možda “čudnoj i neobičnoj” kuhinji – ali lako postaju deo prilično gurmanske kuhinje na kakvu smo navikli. Upravo zato spajam nespojivo 🙂 Spremam biftek u marinadi koju bi makrobiotičar upotrebio za ražnjiće od tofu sira.
Ovo meso, zbog umami sastojaka u marinadi – a miso i tamari to svakako jesu – prilično podseća na ukus Dry Aged mesa. Ko je probao, zna koliko je sjajno 😉
Ne zaboravite da isti recept možete isprobati na drugom mesu: pileća krilca, svinjski vrat, rib eye steak, ramstek… Uz napomenu da krilca treba marinirati 12-24 h.
Sastojci za marinadu:
- 2 kašikeg miso paste
- 3 kašike tamari sosa
- 1 kašika sitno rendanog đumbira
- 2 čena belog luka, sitno seckana
- 1 kašika umeboši sirćeta
- 1 puna kašika malteksa
Ostali sastojci:
- oko 900 g finijih komada junetine (idealno biftek)
- 2 kašike susamovog ulja za prženje
Priprema:
Isecite 4 komada mesa, svaki oko 220-250 g. Izmešajte sve sastojke za marinadu i premažite meso sa svih strana. Pokrijte providnom folijom i ostavite u frižideru bar oko 2 sata.
Uključite rernu na 200 stepeni. Svaki komad mesa obrišite ubrusom i ispržite (idealno na livenom tignju) s jedne i druge strane tek da dobiju boju – što je oko 2.5 minuta po strani. Najbolje je da pržite 2 po 2 komada. Zatim vratite meso u tiganj i zapecite u rerni još 3 minuta. Više detalja o pripremi bifteka vidite ovde.
Za prilog sam odabrala prokelj kuvan na pari, začinjen tamari sosom, umeboši sirćetom i susamovim uljem .
Jedva cekam da isprobam! Hvala! ❤️
Čekam utiske 🙂
Umeboši sirće, a pravi se i umeboši pasta sa kojom može da se začini npr. pirinač ili druga jela. Fantastičan kiselo slani ukus!