Padne mi kamen sa srca svakog 20. marta, tačno na ravnodnevnicu, jer tog dana svi moramo da izlađemo iz zimske depresije.
Znam da ćemo sada malo da se žalimo na prolećni umor ili uskoro na neku polensku alergiju, ali priznajte sve je bolje od dana koji prekratko traje 🙂 U ostalom, u svakoj sezoni ima nečega na šta se žalimo, ali ja više volim da kukam na suncu uz kaficu – nego s čizmama na nogama i šalom oko vrata.
Od ravnodnevnice, dan duže traje, sunca uglavnom ima – sem kad nam zasmeta neka prolećna kišica 😀 Ipak, kad je prolećna to je “kišica”, a kada je zimska to je “kišurna”. Od 20. marta iste meterološke (ne)prilike više ne zovem istim imenom…
Prolećna hrana je lagana, puna osvežavajućih ukusa i malo egzotike – tek da zagolica maštu i podseti nas da ćemo uskoro početi da mislimo o letnjim destinacijama… A kako bi se na tim letnjim destinacijama uglavili u omiljeni kupaći, zdrava hrana je neophodna!
Znate već od ranije: ona može da bude i veoma zanimljiva, dekorativna i izazovna. U dm drogerije stižu novi organski #dmBio proizvodi, ali ovaj put se držim bezglutenske ukusne klasike: kinoe i maslinovog ulja 🙂
Nisam imala neko posebno ime za ovu obrok-salatu, sve dok nisam skinula slike s foto-aparata. Kada sam videla kompoziciju boja, shvatila sam da je “Sunčana salata” potpuno savršena da se uz nju pozdravi dolazak proleća!
Sastojci:
- 120 g kinoe #dmBio
- 1 kocka za supu #dmBio
- 400 ml vode
- semenke 1/2 nara
- 2 kašike susama
- 2 kašike svežeg (francuskog) peršuna
- 4 kašike ekstra-devičanskog maslinovog ulja #dmBio
- 1 kašika jabukovog sirćeta #dmBio
- so i biber
- 1 srednji komorač
- sok od 1 pomorandže
- prstohvat šafrana
- sok od 1/2 limuna
- 2 kašike pinjola (suncokret kao zamena)
- komadići pomorandže (bez kože)
- opciono: jestivo cveće
Priprema:
Rastvorite kocku supe u vodi, pa u njoj skuvajte kinou, prethodno ispranu u cediljci. Kuvajte je prema uputstvu s kesice. To je oko 15 minuta, nakon što voda provri – ili dok ne vidite da se “prsten” od zrna kinoe razdvojio.
Na suvi tiganj sipajte susam, tostirajte ga dok ne dobije boju i prespite na tacnu. Isto uradite s pinjolima, pa i njh sklonite u drugu tacnu. Očistite nar. Iseckajte peršun.
Kad je kinoa skuvana, ocedite višak supe ako ga ima i kinou odmah začinite s malo soli i bibera, umešajte maslinovo ulje i sirće. Dodajte zatim susam i nar.
Komorač isecite na 8 jednakih delova, pazeći da koren na kome se “listovi” drže ostane netaknut, kako biste imali lepe komade. Sipajte u tiganj sok od pomorandže, šafran i malo vode, pa poređajte komade komorača i dinstajte dok ne omekšaju, oko 10 minuta. Povremeno pažljivo okrenite, kao biste dobili lepu zlatnu boju s obe strane. Kad je komorač omekšao i tečnost isparila, malo ga posolite, pobiberite i sklonite na stranu.
Rasporedite začinjenu kinou na tanjire ili u čninijice, preko poređajte komade komorača pa sve poprskajte limunovim sokom (ne mešajte). Naređajte komadiće pomorandže, pospite pinjolima i ukrasite jestivim cvećem, ako želite.
Servirajte i uživajte! 🙂
Izgleda čarobno i baš nekako srećno i prolećno! 🙂
p.s.
Kad budem došla da družimo Suki i Desu, ovo da mi spremiš! 😉