Recept za zdrav i slatki doručak sa bundevom

Ako ste navikli da ponekad imate sladak doručak on nikako ne bi trebalo da se sastoji od hleba, margarina i džema. Ima previše načina da se spremi stvarno zdrav slatki doručak, koji je i ukusniji, i nutritivno bogatiji.

Ovo je doručak sa psilijumskim lepinjicama (a psilijum sada može da se nađe u našim prodavnicama) i dva namaza: jednim od oraha i drugim od bundeve. U jelu je korišćena “butternut” bundeva, a na fotografijama je pozirala bundeva “anđelika” 🙂

Pročitajte više o vrstama, karakteristikama i upotrebi bundeva.

sladak dorucak sa bundevom

Crne lepinjice s makom i psilijumom

Tokom vremena sam zaključila da mi je mnogo lakše da pravim LCHF lepinjice od psilijuma nego hleb od istih sastojaka, čak i bilo koji ili drugi LCHF hleb.

Ovaj put sam želela da napravim tamne lepinjice da budu kontrast narandžastoj boji bundeve i upotrebila mak 🙂 Još jedna prednost ovih lepinjica je što se spreme vrlo brzo, a mogu da stoje par dana u frižideru i lepše su kad su hladne. I one uvek uspevaju bez greške.

glutenfree lepinjica

Potrebno je za oko 10 lepinjica:

  1. 1.5 šolje za belu kafu “brašna” (1/3 oraha, 1/3 susama, 1/3 maka – mleveni u mlinu za kafu)
  2. 1 kašičica sode bikarbone
  3. 5 ravnih kašičica psilijum ljuspica (prethodno samlevenih u mlinu za kafu)
  4. opcioni začini: stevija na vrh noža, vanila, mahlep, cimet… (ja sam koristila samo mahlep)
  5. 2.5 kašike sirćeta
  6. 2 cela jaja
  7. malo manje od pune čaše ključale vode 

Postupak:

  • Uključite rernu na oko 170-180 stepeni
  • Stavite sastojke od 1 do 4 u posudu za mešenje i izmešajte ih dobro mikserom.
  • Dodajte sirće i jaja, pa opet izmešajte
  • Dodajte vrelu vodu i mutite mikserom par minuta, dok masa ne dobije strukturu testa
  • Sipajte kašikom u kalup za mafine, maksimalno do ivice kalupa – pa ubacite u vruću rernu i ne otvarajte dok se ne ispeku.
    • Ako otvorite rernu dok je testo nepečeno može da splasne, pa je bolje da lepinjice proveravate kroz staklo u toku pečenja. Otvarate vrata rerne samo kratko kada već po igledu i mirisu mislite da su gotove. Pipnite ih brzo, pa zatvorite vrata rerne. Pečene izgledaju kao mafini i čvrste su na dodir. Izvadite iz rerne i pustite da se ohlade.

bundeva jesen

Čokoladni namaz od oraha i kakao praha

Namaz od oraha se sprema kao i bilo koji drugi puter od orašastih plodova ili semenki, a potrebno je:

  • “secko”
  • dve šake oraha
  • neko neutralno ulje (npr. rastopljeno kokosovo ili neko hladno ceđeno)
  • prepuna kašika kakao praha
  • opciono: kašika meda ili stevija na vrh noža (ja stavila trunku stevije)

Sve sastojke ubacite u secka i blendujte. Ako zapinje na početku, sipajte ulje u količini potrebnoj da secko počne da okreće sečiva (ne treba puno). Povremeno zaustavite secka, pa nožem odlepite masu sa dna posude. Bude mala gnjavaža, pogotovo ako stavite premalu količinu sastojaka. Kakao prah dodajte pred kraj, kao i med (nije potreban, ali ako pravite deci – lakše prođe kod one nenaviknute). Drži se u frižideru i lako maže i kad je ohlađeno.

zdrav sladak dorucak sa bundevom

Krema od bundeve i putera

Ova krema je ključni slatki sastojak zdravog slatkog doručka, jer mu ona daje slatkoću 🙂

  • “secko”
  • 2-3 kriške pečene bundeve
  • prava vanila ili cimet (ja stavila vanilu)
  • kockica rastopljenog maslaca, veličina po želji

Jednostavno izblendujte sve sastojke u “secku” i stavite u frižider. Činijicu prekrijte providnom folijom. Nikakvo dodavanje meda ni stevije nije potrebno – bundeva je dovoljno slatka.

IMG_6626

Svakako da sve ovo može da se spremi i uveče, a za serviranje ostavite pečenu bundevu i cele orahe.

Ohlađena krema od bundeve ima gustinu fila za tortu, pa možete da je servirate i uz pečenu bundevu, kuvane ili pečene jabuke ili kuvani/pečeni kesten i domaći pire od kestena.

krema od bundeve i putera

Tips and tricks

Kad imate sastojke spremne, uvek ćete moći da veoma brzo spremite lepinjice. I mene bi mrzelo da svaki čas meljem nešto u većim količinama, pa povremeno napravim zalihe i držim u frižideru. Zato kupite više psilijuma, sameljite i držite u tegli. Isto uradite i sa jeftinijim sastojcima za lepinjice, koji imaju neutralniji ukus (npr. susam i seme suncokreta).

Ako želite da pravite obične sendviče sa kiselom pavlakom, povrćem, turšijom, ajvarom, kuvanim jajima, čvarcima, slaninicom, mesom preostalim od ručka – ova dva sastojka su ne samo cenovno najpovoljnija, nego i najprikladnija za sendviče. Treba vam još samo prividna folija da ih spakujete deci za školu ili vama za posao. Susam/suncokret lepinjice su idelane i za domaće hamburgere.

Zdravija ishana ne mora da bude preskupa i ne mora sve da se pravi od kokosovog brašna i badema. Susam, bundevine smenke, lan, mak, semenke suncokreta – sve su to jeftiniji a opet zdravi i ukusni sastojci za lepinjice.

Ne uništava kućni budžet, kratka je priprema, nema mešenja, nema čekanja da naraste testo, kratko se peče, ukusno je. Šta više može da se poželi? 🙂

10 Komentara

    • Kakao se ne oseća puno, više orasi. Mada sam ja tanje mazala taj sloj a stavljala više bundeve (ne pričam za slikanje, nego za jedenje) 🙂

      Posle sam imala i “napad za slanim” pa sam stavila samo puter i so na lepinjice. Možeš da ih koristiš na bilo koji način i doziraš ono što više voliš 🙂

      • pa ja nisam znala da psilijum može (konačno!!!) da se kupi i kod nas! čim kupim ima da pravim ove lepinjice, jer muku mučim šta bezglutensko da nosim na put od puna dva dana, a da mi se ne raspadne na mrve. da li imaš ideju, mogu li da se nose na put, pod uslovom da prenoće u hotelskoj sobi? verujem da mogu. i još nešto, da li je testo onako malko rastresito, pa da može da mu se “ušprica” fil? 🙂

  • ja sam se potpuno navukla na kombinaciju bundeve, djumbira i soka od narandze. ako se ne posoli,slatko je, a ako se posoli, dobijes nestandardan ukus.

      • Naravno i konzistencija i ukus zavise od količine tečnog sastojka, tj. soka narandže. Probaj prvo konzeravativno, 300 g pirea od pečene bundeve, pola kaščice rendanog đumbira i 2 kašike soka koji si iscedila iz narandže. Dupliraj količine i biće to sasvim druga priča. Dodaj i 2 kašike gustog kokosovog mleka i – bang! ode priča na treću stranu. Teško mi je da se setim još nekog primera da sa takvim variranjem količine “začina” dobijaš tako različite rezultate. Od vrsti bundeve sam isprobavala hokaido, anđeliku, butternut i belu i sad sam sklonija prvoj i poslednjoj, možda zato što nekako stalno nalećem na te 2. Prošle godine me je “terala” butternut, pretprošle anđelika. Ja stvarno volim bundevu, mada uglavnom na slano. Ovde uobičajene varijante za slatku bundevu me nešto ne rade, prosto nisam neka slatka persona, gorka čokolada iz pakovanja je moj izbor. No, jednom prilikom sam probala kolač nad kolačima: Vinarterta, islandsku tradicionalnu prazničnu tortu, u srpkoj varijaciji sa pekmezom od šljiva, samo ukuvano, nešećereno. To je stvarno bilo ono “kad mislite ne, Vi stisnite da”. A to pominjem jer sam smislila da strpam kardamon u bundevu, pa ređam u čaši sa tim nezaslađenim pekmezom od šljiva i pospem odozgo sa dobro tostiranim pinjolima (bila na putu, pa se snabdela u Lidluza dž). Uh, brate, mislim, sestro…-)

  • Veliko hvala na ovom, kao i svakom drugom, receptu. Zvuci zanimljivo, probacu! 😀
    Imam pitanje koje je vezano za starije recepte, nije mi jasno koja je razlika izmedju kokosovog brasna i kokosovih ljuspica za kolace?
    Puno pozdrava

    • Ljuspice se dobijaju rendanjem osušenog kokosovog mesa, pa imaju intenzivan ukus i miris (ja ih baš ne volim). Treba da se pazi i da nisu zaslađene.

      Brašno se dobija tako što se prvo cedi ulje iz “mesa” kokosa (ili se pravi kokosovo mleko), pa se preostala pulpa suši i fino melje. Zato je ukus neutralniji.
      Brašno ima više vlakana i manje masti, pa dobro upija tečnost. Zbog toga se se u receptima ne zamenjuje 1:1, već se koristi tako što se na nekadašnju šolju brašna stavlja 1/4 ili 1/3 šolje kokosovog brašna.

      • Hvala na odgovoru.
        Imam jos jedno pitanje vezano za omega-3 masne kiseline. Pri kojim temperaturama oni menjaju svoju struktu. Npr. u jednom casopisu sam procitala da semenke lana prelijem kljucalom vodom i ostavim nekoliko sati. Zanima me da li ce se unistiti prvobitna struktura masti u njima?
        Pozdrav

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро