Rumunska verzija „Ruske salate“ s pilećim karabatacima

„Francuska salata“ ili „Ruska salata“? Zovite je kako hoćete, ali već znamo da bez nje nema praznične trpeze. Mada se mnogi odlučuju i da je spreme kad nije praznik – jednostavno zato što je jako ukusna.

„Francuska salata“ zapravo vodi poreklo iz Rusije (Salata Olivier) i kreirao je Lucien Olivier, kuvar belgijskog porekla, dok je bio šef u poznatom resotranu u Moskvi. Kakva zbrka! Nije ni čudo što ne znamo kako da je zovemo 😀

Nakon toga, širom sveta, desile su se mnoge adaptacije – kao recepta, tako i naziva. Osnovne razlike se odnose na vrstu mesa koje se koristi, pa neki tvrde da se „Ruska salata“ radi sa šunkom, a „Francuska salata“ bez mesa. Ovo mi se ne dopada 🙂 Moja mama je uvek pravila „Rusku salatu“ s belim pilećim mesom, pa ja veziju sa šunkom nikada nisam priznavala – a pogotovo nisam zainteresovana za veziju bez mesa.  Za mene, „ruska“ će uvek biti ona s belim mesom!

U Rumuniji imaju još jednu interesantnu verziju, a to je „Francuska salata s juntinom“.

Dobar drug koji se skoro preselio u Temišvar mi je rekao da je prave za Božić, Uskrs, svetkovine i imendane (koji oni slave onako kako mi slavio slavu). U ovoj veziji salate koriste još neke sastojke koje mi ne upotrebljavamo u (uvek sličnom i odomaćenom) receptu za rusku/francusku salatu. To su crvene paprike iz turšije, po mogućstvu babure, kao i celer. U nekim verzijama, pojavljuje se i boranija.

Kako sam kod sebe već imala otkoštane karabatake „Perutnina Ptuj, odlučila sam se da isprobam ovu rumunsku veziju salate – ali s karabatacima umesto junetine. S njima je salata bila laganija, a takođe, karabatake bez koske sam skuvala mnogo brže nego što bih junetinu 😉

Vi ovu salatu možete servirati u činiji, kao što se i obično radi s “ruskinjom”, a možete da masnoj salati dodate krckavi momenat uz koru kakva se pravi za Cheesecake (slana verzija kore, naravno). Ako se odlučite za pravljenje kore, imate opciju da napravite jednu veliku “rusku slanu tortu” ili individualna serviranja. Za veliku, možete da koristite kalup za tortu prečnika do 26 cm. Za individualna serviranja, bilo kakve metalne “ringove” za serviranje, koje imate.  

Sastojci za salatu:

  • 450 g otkoštanog pilećeg karabatka Perutnina Ptuj
  • 4 srednja/veća crvena krompira
  • 3 srednje šargarepe
  • 1/2 srednjeg celera
  • 150 g graška
  • 100 g zelene boranije
  • 150 g kiselih krastavčića
  • 150 g crvenih paprika iz turšije
  • 200-250 g majoneza
  • 1 srednji crni luk
  • so

Baza za salatu:

  • 120 g krckavih slanih krekera
  • 90 g hladnog maslaca

Za dekoraciju:

  • 150 g majoneza
  • 2-4 tvrdo kuvana jajeta
  • 2-3 kašike kečapa
  • Za ukrašavanje, po želji: peršun, masline ili kapar

PRIPREMA:

Krastavčiće i papriku stavite u cediljku, da odstranite višak vode. Stavite u šerpu opran i neoljušten krompir da se kuva u slanoj vodi.

U drugu šerpu sipajte oko 2-2.5 l vode, dodajte 2 kašičice soli, celer sečen na krupnije komade, šargarepu isečenu na komadice od oko 4 cm & ceo oljušteni crni luk. Kad je povrće već omekšalo, negde pred kraj kuvanja – dodajte i karabatake. Otkoštani su, pa im treba malo vremena da budu skuvani.

Ako ste kupili smrznuti grašak i boraniju, dok se povrće & meso kuvaju, skuvajte i njih. Mada, možete grašak & boraniju da pronađete u konzervi – pa ih u tom slučaju samo dobro ocedite.

Svo povrće i meso koje ste kuvali izvadite iz šerpi i ostavite da se prohladi. Jedino se crni luk ne koristi u salati, on je služio samo da aromatizuje vodu za kuvanje. Kad je prohlađeno, svo povrće i meso iseckajte na sitne kockice. Stavite ih u činiju i onda dodajte majonez, pa pažljivo promešajte. Količinu majoneza prilagodite svom ukusu. Probajte salatu, ali bi trebalo da je dovoljno slana, jer je sve kuvano u slanoj vodi. Prekrijte činiju sa salatom i odložite je u frižider.

Za bazu „torte“ izmešajte izmrvljen/samleven slani keks s maslacem iseckanim na kockice, dok se ne dobije masa slična pesku, isto kao za Cheesecake. Najlakše je da ovo radite rukom na koju ste navukli rukavicu. Obložite dno kalupa providnom folijom – a ako imate acetatnu foliju, možete da je koristite za ivice kalupa (nije obavezno). Utisnite keks u bazu kalupa da dobijete ravnu koru.

Preko kore sipajte salatu i ostavite da se “torta” hladi, prekriveno providnom folijom. Dobra ideja je ovo uradite dan ranije, kako bi se sve dobro ohladilo. Svakako i hlađenje od oko 1-2 sata radi posao. Uglavnom, kada je ohlađeno, pažljivo se skine obruč i dekoriše se.

Za dekoraciju – kuvana jaja iseckajte na sitne kockice ili narendajte preko salate. Zatim izmešajte majonez i kečap, pa za dekorisanje upotrebite špric za ukrašavanje torti & poređajte na kraju kapare ili masline, i naravno svež peršun.

Zapratite na Instagramu @perutninaptuj_srbija i učestvujte u novom nagradnom konkursu! Odgovor na nagradno pitanje sigurno znate 🙂

U saradnji sa “Perutnina Ptuj”

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро