Ne pamtim kada sam poslednji put otišla u riblji restoran, ali za to imam ozbiljno opravdanje!
Naime, jedan od mojih najboljih drugova je uvoznik sveže ribe i plodova mora. Dok obični smrtnici moraju da odjure u ribarnicu kako bi upecali svoj odrezak tune – ja se ponašam kao sve ostale razmažene “vezare” na ovom svetu: samo se javim i pitam šta ima? 😀
Ono najbolje u snabdevanju “preko drugarske veze” je činjenica da znam tačno kada je koja riba stigla i šta mogu da jedem živo. Jer i ja volim raw food 😀 U ostale benefite spada i dobijanje odličnih saveta vezanih za pripremu riba i plodova mora. U ovakvim okolnostima, gospođica Petrović se s vremenom razmazila: riba i morski plodovi su za mene savršeni, ali samo ako su super sveži i odlično spremljeni.
U stvari, ja smatram da svako ko ima pristup odličnim namirnicama treba da se raduje zbog toga i bude jako srećan. Bila to domaća jaja sa sela, prušuta ili voće iz sopstvene proizvodnje, ili ovakva “drugarska veze” za ribu, meso životinja koje su pasle, brašno mleveno na kamenu… Ma šta god! Dok možete da izvoljevate i budete razmaženi kad su kvalitetni sastojci u pitanju – budite! Uživajte u svakoj sekundi dok takva opcija postoji 🙂
Kad me je velemajstorica za društvne mreže & drugarica Nevena pozvala na klopu u restoran “Ahh Riba” i rekla da je to na Obilićevom vencu, ja sam bila u fazonu: “ahaaaa, Obilić, znači urbano, neka buka verovatno, izlog da se smestiš nasred stakla pa gledaš i budeš viđen, pasta i rižoto jelovnik – takozvani “nabrzinski”.
I pogreših! Milion puta sebi i drugima kažem: “Google je iz raja izašao” – ali ne pali mi se taj podsetnik u 100% situacija!
“Ahh Riba” nije riba nego ribetina – i to ona ćutljiva! Samo je recepcija dole gde je gužva i buka. Onda uđete u lift koji je oslikan morskim motivima i kada stignete na sprat gde je “Ahh Riba” – dođete u prostranu, mirnu i tihu prostoriju. Izolovanu i distanciranu od buke i gužve. Čak su i stolovi daleko jedni od drugih, što mi je osveženje nakon ambijenata gde su gosti preterano blizu i primorana sam da slušam razgovore za susednim stolom. Ja baš ne volim da se intimiziram s ljudima sa susednih stolova, posebno ako pri tome hoću da jedem i razgovaram.
Zato, ako me pitate da li je ovo mesto romantika ili biznis? Rećiću: oba! 😉 Ipak, pravi AHHHH ovde je “fish display”: akvarijum i najsvežija riba na ledu. Onaj “pokaži prstom šta da ti spremim” fazon za kojim čeznemo od letovanja do letovanja. Jer ovo ne viđamo u centru Beograda, već na moru…
Poznato je da fish dish uvek košta više od mesnog, iz jasnih razloga: ne živimo na moru, riba se brzo kvari, teško transportuje, svaki zastoj na granici može da napravi pakao na zemlji za ovakav biznis… Zato ako plaćate eksluzivu, to treba da bude najsvežija moguća ekskluziva… Za mog druga Ivana znam da to u svojoj firmi “Delish Fish Seafood” postiže iskustvom i dobrom organizacijom, a restoran “Ahh Riba” takođe ima čvrstu priču: istoimeni restoran postoji u Crnoj Gori, tako da mogu lako da organizuju nabavku i isporuke. Ne znam za vas, ali mene zanima i uvek pitam kako se radi nabavka osetljivih namirnica 😉
Nisam od onih što nakon jedne posete restoranu postanu stručnjaci za njihov jelovnik, pa ću vam samo reći da su jela koja sam tada probala bila odlično spremljena. Radi se o karpaću od lososa, zanimljivom sušiju sa krckavim gamborima – moj favorit, potažu od bundeve, rižotu s gamborima i šafranom – i brancinu serviranom s dva pirea. Na kraju je bio poslužen topli kolač od jabuke sa sladoledom. Ako ja koja ne volim slatko kažem da je super – onda jeste.
Ono što obožavam u restoranu Enso ili u čemu sam uživala u restoranu Monte u Rovinju, jeste testing menu kroz koji možete da upoznate jelovnik restorana i njihove šefove, kroz pažljivo isplaniran niz manjih porcija (gangove) – što postoji i u Ahh Riba.
Risotto sa šafranom i gamborima
Volim da pišem pozajmljene recepte iz restorana, ne samo da bih vama mogla da približim ukuse – posebno ako živite daleko – već i da ja zapamtim da sam se negde lepo provela i šta sam jela. Ako napišem takav recept, značiće još jednu stvar: da sam imala slobodnog vremena da uživam u kuvanju i fotografisanju hrane, što mi je još jedan vrhunski momenat 🙂
Rižoto sa šafranom, gamborom i tikvicama je prvi recept koji sam htela da vam spremim – a drugi je bila klasična sicilijanska pasta “alla Norma” koja je takođe na meniju Ribe. Pobedio je rižoto – ali sam napravila malu izmenu: izbacila sam tikvicu i umesto nje ubacila šparglu koju sam imala zamrznutu. Naravno, vi uvek možete da se vratite na originalno podešavanje i date šansu tikvici 🙂
Saveti:
- Kako verovatno nećete imati sveže gambore, rižoto možete raditi sa odmrznutim. Kupite krupne i očišćene smrznute gambore, koji su vakumirani. Odmrznite ih u frižideru ili u hladnoj vodi (ne vaditi iz vakum-pakovanja tokom odmrzavanja).
- Šafran prvo potopite u maslinovo ulje i naka tako odstoji bar 2 sata. To će dati intenzivniju aromu. Pročitajte više o ovom fantastičnom začinu!
- Nekada je bolje da dodatke za rižoto spremite odvojeno, pa ubacite na samom kraju. Posebno ako se radi o aromatičnim i delikatnim sastojcima: finim pečurkama poput svežih vrganja, morskim plodovima i sl. Ovo ne morate da radite s tikvicama, graškom, piletinom ili šampinjonima.
- Koristite specijalne vrste pirinča za rižoto (arborio). Okrugli i krupan pirinač. To pravi razliku.
Sastojci za 2 osobe:
- 200 g očišćenih. odmrznutih i oceđenih gambora
- 1 manja tikvica, neljuštena – ili 6 do 8 špragli
- 2 pune šake rižoto pirinča
- 2 kašike maslinovog ulja (za šafran)
- prstohvat šafrana
- još 4 kašike maslinovog ulja (za prženje)
- glavica crnog luka
- 3 čena belog luka
- čaša suvog belog vina
- čaša supe od povrća (slobodno koristite #dmBio kocke iz “dm drogerija”! potpuno su prirodne i organske)
- zeleni i crni biber
- kocka maslaca
- šaka rendanog parmezana
- so (samo za gambore)
U činijicu ili šoljicu stavite šafran s maslinovim uljem i neka odstoji bar 2 sata. U šerpi, na maslinovom ulju, ispržite gambore i posolite ih “muški”. Ako puste vodu samo prelijte tu vodu u čašu sa supom za rižoto, jer gambori ne treba da se kuvaju nego kratko proprže. Tako bez vode, nastavite prženje gambora i kad dobiju boju prebacite ih u tanjir.
U istoj šerpi, sada praznoj, propržite sitno seckan crni luk – takođe na maslinovom ulju i kad omekša dodajte pola sitno seckanog belog luka. Nakon ovoga, ubacite pirinač i pržite ga. Kad se i on proprži, sipajte čašu vina. Kad ispari, spajte deo supe od povrća. Kuvajte uz povremeno dodavanje supe ili vode oko 20 minuta – budite kraj šporeta i mešajte. drvenom varjačom.
U trenutku kada vidite da je pirinač postao takav da možete da ga zagrizete ali ipak nije gotov, ubacite ostatak belog luka, šafran u maslinovom ulju i iseckanu šparglu (ili jako sitno seckanu tikvicu, deo gde je kora, bez semenki). Pa kuvajte još malo i mešajte, kao se skrob iz pirinča ne bi hvatao za dno šerpe.
Kada je pirinač skuvan al dente, rižoto bi trebalo da ima malo tečnosti i ne bude presušen, već kremast. Ne solite ali pobiberite. Sada sipajte parmezan, maslac i gambore. Proverite da li vam nedostaje još začina i servirajte toplo.
I naravno – ako vam se dopada ideja da pozajmljujem ideje i recepte iz poznatih restorana – javite da nastavim s tim 🙂