“Plazma” keks je pozicioniran u svesti potrošača kao preporučljiv za decu iako nije zdrava hrana već “najukusnija džank hrana ikada”. Sama činjenica da sadrži prazne kalorije i štetne sastojke poput margarina i sojinog lecitina čini ga proizvodom koji nije dobar ni za decu ni za odrasle.
Dok smo ćaskale o molekularnoj gastronomiji i hemiji hrane jedna misao se logično nametnula: “Ako Jelena ne može da napiše recept za domaću “Plazmu” koja nema problematične sastojke – onda niko drugi to ne može”. Upozorenje o sastavu nikome neće promeniti naviku onoliko koliko to može jedan stvarno dobar recept! 🙂
I pred vama je! Bolji od originala jer nema ni jedan od dokazano štetnih sastojaka, kao ni soju oko koje se već previše polemiše!
Domaći Plazma keks – bolji od originala!
PIŠE: Jelena Smiljković, autorka bloga Lisazoid
“Plazma” keks se proizvodi još od davne 1968. godine i istina je da je mnogo generacija odraslo na njoj, kao što je i bezbroj torti izvajano od nje da se proslave rođendani i godišnjice. Ipak, ovaj emotivni i nostalgični momenat ne menja činjenicu da oni koji vode računa o kvalitetu ishrane danas imaju šta da zamere sastavu keksa. Zamerke prvenstveno idu na račun osnovnih sastojaka: margarina, sojinog lecitina i sojinog brašna.
U proteklih 35 godina receptura za Plazmu predstavlja poslovnu tajnu. Predpostavlja se da se ta receptura vremenom menjala i prilagođavala promenama u dostupnosti sirovina, njihovim cenama i promenama trendova u ishrani.
Maja je predložila da osmislim recept keksa koji bi bio adekvatna zamena za kupovnu “Plazmu” i koju svako od nas može lako da napravi kod kuće. Ideja je bila da se zanemare prazne kalorije iz šećera i belog brašna – i da se u ovom receptu samo fokusiram na eliminaciju najproblematičnijih sastojaka.
Keks koji sam osmislila može stati rame uz rame “Plazmi” po ukusu i mirisu, kao i po krckavosti i strukturi. A sam izgled će zavisiti od vaše bliskosti sa oklagijom 🙂
Sastojci
- 35 g šećera
- 10 ml mleka
- 25 g mleka u prahu
- 10 g surutke u prahu
- 120 g maslaca
- 350 g pšeničnog brašna
- 3 kesice vanilin šećera
- 1/2 supene kašike sode-bikarbone
- 50 ml vode
Korak 1 – Priprema
Stavite u šerpicu 15 g šećera i zagrevajte dok se šećer ne rastopi i počne da karamelizuje. Kada je karamelizovan, dodajte 10 ml toplog mleka i mešajte dok se karamelizovani šećer u potpunosti ne rastopi.
U drugu šerpicu sipajte 50 ml vode i iseckajte 120 g maslaca. Zagrevajte dok se maslac ne rastopi. Sačekajte da se ohladi (ne potpuno, dovoljno je svega 5 minuta).
Korak 2 – Zames
U plastičnu činiju u kojoj će se praviti zames sipajte obe primpremljene tečnosti, 350 g pšeničnog brašna, 20 g šećera, 25 g mleka u prahu, 10 g surutke u prahu, 3 kesice vanilin šećera i 1/2 supene kašike sode-bikarbone. Sve to promešajte a onda dobro zamesite rukom. Mesite dok se ne napravi kompaktna blago lepljiva masa.
Korak 3 – Oblikovanje
Radnu površinu na kojoj se vrši oblikovanje pospite skrobom ili brašnom kako se masa ne bi lepila. Oklagijom istanjite testo, tako da bude kao polovina kupovnog Plazma keksa što je debljina od oko 2 mm.
Moji keksići su ispali deblji, ali ko je veštiji sa oklagijom sigurno će dobiti željenu debljinu i oblik.
Zatim izaberite čašu sa najširim prečnikom i koristiti je kao modlu. Svaki krug napravljen čašom isecite sa leve i desne strane kako bi dobili oblik keksa na koji smo svi navikli.
Isečene ostatke možete peći u tom obliku ili sakupljati pa onda opet premesiti i ponoviti postupak. Tako oblikovane keksiće poređajte u pleh prethodno obložen papirom za pečenje.
Korak 4 – Pečenje
Ovo je veoma važna faza jer od nje zavisi i boja i struktura finalnog keksa.
Ko ima noviju rernu sa opcijom sušenja treba da je iskoristi u prvoj fazi pečenja. Na taj način može verno da se oponaša industrijski način pečenja.
Kako ja nisam imala rernu sa ovom opcijom (a većina je nema), opisaću detaljno način pečenja za “običnu” rernu:
- Predhodno zagrejte rernu na 160 stepena Celzijusa.
- U tako zagrejanu rernu stavite pleh sa keksićima i pecite 3 minuta na ovoj temperaturi.
- Nakon ta 3 minuta povećajte temperaturu na 250 stepeni Celzijusa.
- Pecite na 250 stepeni 16 minuta ili do dobijanja željene boje keksića.
- Izvaditi keksiće i sačekati da se ohlade.
Korak 5 – Čuvanje
Domaći keks kao i kupovna “Plazma” nakon nekog vremena može da omekša i izgubi krckavost. Zato vodite računa da keks ne bude predugo na vazduhu ili u prostorijama u kojima ima vlage i isparanja.
sta je konkretno tu onda zdravo? od surutke verovatno ne ostaje nista, mozda nesto iz maslaca ali ne puno
U originalu imaš prazne kalorije i štetne sastojke. I to ljudi (na žalost) jedu.
Ovde imaš “samo” prazne kalorije. A to već piše u tekstu 🙂
Ovo je očigledno BOLJA varijanta za one koji NE MOGU da se odreknu određenih industrijskih namirnica.
U originalu nema stetnih sastojak. Iz pozarevca sam i znam coveka ko je napravo plazmu i tvrdim da ovde fale sastojci koji bi dali pravi ukus plazme. Naravno necu reci koji….
Prvo problem je u gramazi
drugo fale ___ sastojaka
trece temperatura pecenja i koliko
cetvrto tip brasna
peto postupak rada
Fali i med, koji se stavlja u originalu.
Kako se kotira Posna PLAZMA ili Dijet PLAZMA koji su noviji proizvodi, da li bi neko sa insulinskom rezistencijom mogao da ih koristi? Hvala
Nikako i nikada: http://www.vitkigurman.com/plazma-diet-fit-margarin/
Tacno je da recept sa domacim plazma keksom nije isti kao original i uz sav maksimalni trud i paznju ali je ritualni i konzumni pristum u porodici sjajan i ostavlja utisak dok se jedu bas sa emocijama i uzivanjem. Nasim ustima nekada treba mnogo manje od ocekivanog pa da budemo zadovoljni zato neka se niko ne rastuzi kod ukusa napravljenog svojim rukama u porodicnoj atmosferi. Meni su super, jedino se surutka treba malo smanjiti jer dominira i pecenje paziti posto im treba manje od 16 minuta.
Plazma je industrijsko đubre i ne bih je nikada kupila. Ne znam da li ima promene u sastavu od nastanka do danas. Moramo uzeti period nastanka (kako je već napisano 1968) jer tada su deca retko jela slatkiše.
Proizvođač nije kriv. on je lepo po zakonu ispisao deklaraciju. Problem je u potrošaču jer ne zna ni da okrene drugu stranu ambalaže, a kamoli da zna šta je šta. Tako mu ni deca neće znati. Nije problem samo u plazmi naravno.
Fali med ide u originalnu plazmu kao sastojak.
Zato sto je domace nemora da bude zdravo
Samo jedno pitanje: može li neko da izračuna koliko kalorija (i kojih, još bolje) nosi 100g ovog keksa?
Papir i olovku i uzivaj
http://www.dijeta.net/tablice/tablice.htm
Svako mjerenje kalorija, kolicine hrane i namirnica (sem kad se kuha) duze od 3 sedmice je ozbiljan problem
Znam lako da pronađem koliko kcal nosi koja namirnica pojedinačno, problem je u tome što se prilikom pečenja nešto gubi, nešto dobija. Zbog toga sam pitala da li postoji neko stručan u tome.
No, hvala u svakom slučaju.
@Sandra
U kaloriju tačan broj kalorija može se izračunati laboratorijskom analizom pomoću kalorimetra, gde se meri ukupna količina toplote koja se oslobodi prilikom spaljivanja uzorka hrane do suvog ostatka.
Obzirom da ovo ne može da se radi u kućnim uslovima, po mom mišljenju tabele su sasvim ok. Iako ima odstupanja makar se dobije okvirna vrednost.
Nadam se da sam pomogla.
Jelena
Vidim da ste se već snašli za odgovor 🙂
Mislim da u ovom slučaju i sama informacija sa originala može da bude dovoljna za neku “odokativnu” sliku.
Uglavnom, obe verzije imaju beli šećer i skrob iz belog brašna – prilično High Carb varijanta u kojoj ništa od ugljenih hidrata nije iz vlakana da malo “amortizuje udar” 🙂
OK, znači – zameniti sa braon šećerom (ili steviom) i nekim manje opasnim brašnom i dobijemo zdravu plazmu (nešto drugačijeg ukusa :))
Gde ima da se kupi i koja surutka u prahu?
U prodavnicama zdrave hrane se može kupiti.
Može bilo koja bez dodatih aroma.
moram da isprobam ovu plazmu i plasiram je mojim malim “zavisnicima”:)
inace, ja kalorije racunam ovde http://caloriecount.about.com/cc/account/flog_add.php?tab=new_recipe . Nema nekih domacih proizvoda, ali se mogu dodati custom proizvodi (ja sam recimo dodala domaci C fantstico slag, 0% Ella jogurt i slicno).
Po tom kalkulatoru ispada, za 50 keksica, da je svaki keksic po 50 cal (ali okvirno, jer ipak zavisi od vrste mleka i surutke u prahu).
Hehe, ko je na pravom LCHF ne broji kalorije, jer od puno masnoca moze samo muka da bude 🙂 Elem, ja ne bezim od plazme ali je ne zloupotrebljavam i ne jedem je svaki dan, vec mi ona obicno sluzi kao izvor UH za shejk/smoothie koji pravim nakon treninga u kojem je bila HIIT rutina (a ona zestoko trosi glikogen pa malo UH vise nije na odmet), a smoothie je otprilike:
-merica mix proteina (surutka, kazein, belance)
-kasika maslinovog ulja
-kasika mlevenog lana
-kasika pavlake
-2 kasike mlevene plazme
-pola solje zamrznute aronije ili nekog drugog bobicastog voca ili eventualno banana, ali tada kasika plazme manje
– vode i jogurta po potrebi
– pola kasicice cimeta i malo muskatnog oraha
Majo sta mislis o kokicama? Evo sta sam nasla na netu.
Kokice su bogate antioksidantom polifenolom, zdravije ih je pripraviti na pari, jer one za mikrovalnu pećnicu i one pripravljene u loncu imaju dvostruko više kalorija
Znanstvena studija sa Sveučilišta Scranton u Pennsylvaniji je dokazala kako su kokice hranjivije od voća i povrća.
Nemojte se bojati jesti kokice i osjećati nakon tog grižnju savjest; one ne spadaju pod ‘brzu hranu’ već imaju više antioksidanta i vlakana nego većina vrsta povrća i voća, tvrde autori studije.
“Kokice su idealan zrnati obrok koji nije prerađen. Sve druge žitarice prolaze postupak prerade, obogaćuje se drugim sastojcima. Jedna porcija kokica zadovoljava 70 posto dnevnih potreba ljudskog tijela za žitaricama”, izjavio je znanstvenik Joe Vinson.
Ovo je bilo u tekstu koji sam pre par meseci podelila na svojoj FB stranici, sa negativnim komentarom.
Kukuruz je bezglutenska žitarica, kalorična i puna skroba, kao i sve ostale žitarice. U tom smislu kokice su OK za one ljude koji ne moraju da smršaju ili mogu da se zaustave na vreme ili ne bi grickali previše često.
Svakako da jeste bolja grickalica od bilo kog kupovnog proizvoda (poput smokija, čipsa, pereca) – ali to nije dovoljno dobar razlog da se grickaju uveče ispred TV-a. Ovo u vezi antioksidanasa ne verujem, verovatno se radi o samo jednoj ili dve supstance.
Da mi je ipak do kukuruza, verovatno je da bih pre odabrala kuvani mladi kukuruz uz sir ili domaći kačamak sa punomasnim sirom i pršutom za doručak.
Što se grickalica uz TV tiče, uvek dajem prednost seckanim šargarepicama, paprici, krastavcima, jabukama i sl.
Hvala puno na odgovoru :-*
U receptu ste napisali da je potrebno 10 ml mleka, ali meni se učinilo da bi to ipak trebalo da bude 100 ml. Jel to u pitanju greška u receptu, ili sam ja loše procenila?
Milice ipak treba baš 10 ml mleka.
Ono se dodaje kako bi se rastvorio karamel.
Ukoliko Vam se učini da je to malo slobodno dodajte vode,
ali tu količinu dodate vode koju ste dodali oduzmite od kolicine vode koja se dodaje u narednom koraku.
Pozdrav
Jelena
Nisu mi bitne kalorije ako jedem u pravo vreme i naravno ako nejedem ove keksice svaki dan ,a necu obecavam!Sigurno je da su ovi keksi zdraviji od plazme jer nisu puni konzervansa i aditiva!
U YYY ide ZZZ i ne znate kojom tehnologijom je XXX pravi. Upravo zbog toga, XXX Vas je sve pobio izbacivši YYY-2.
Cela Jugoslavija je odrasla na YYY.
XXX za Vašu decu pravi samo najbolje!
U Pravilniku lepo piše da ja odlučujem o tome koje reklame će se naći ovde, pa sam bila prinuđena da malo editujem komentar u skladu s Pravilnikom 🙂 😀
Planiram isprobati ove keksiće kako se recept pojavio na blogu, prođe par meseci i nikako, sve do sinoć. Motivacija da napravim ove kekse je bila ta što se plazma lagano udomaćila kao dodatak voćnim kašicama koje pripremamo našoj deci. Kako nemam lepo mišljenje o ovom proizvodu (kao i o većini industrijskih proizvoda koji nam se plasiraju na policama trgovina), trebao sam neko zamensko rešenje. Ovaj Jelenin recept je baš to. Međutim, prvi pokušaj nije bio uspešan.
Znam da problem može biti u tome što ja inače ne pečem kolače i kekse, ali pratio sam recept u gram i u minutu, pa moram pitat za pomoć pošto bi baš voleo da mi recept uspe. Smesa mi je ispala ok, ali problem je nastao kod pečenja. Prvo 3 minute na 160, onda 16 minuta na 250 – meni su nakon manje od 10 minuta totalno zagoreli. Onda sam probao bez ove dve faze, onako klasično na 200 dok ne dobiju boju, ali ni tako ni izgledom, ni ukusom nisu bili za konzumaciju. Ne odustajem.
Jelena da li bi mi mogla dati neki savet kako bi mogao izvesti to pečenje? (inače imam klasičnu rernu na struju)
Da li je neko od vas što pratite Majin blog pokušao napraviti ove kekse i koja su vaša iskustva?
Saša,
probaj da smanjiš drugu fazu od 250 stepeni Celzijusa na 7 minuta
pa da vidimo rezultat.
Iskreno moja rerna i grejači su stariji stoga je moguće da je temperatura slabije rasla sa 160 na 250, zato sam stavila u receptu napomenu u receptu “Pecite na 250 stepeni 16 minuta ili do dobijanja željene boje keksića.”
Evo food blogerke koja je isprobala recept pa možes videti njena iskustva http://bylelush.blogspot.co.uk/2013/10/serbian-plazma-biscuits.html
Nadam se da sam pomogla.
Pozdrav
Hvala, probaću u manjim količinama testirati dužinu pečenja, pa ćemo videti. Kao što i u ovom food blogu piše, treba si uzeti vremena i testirati rernu. Usput, i ja sam isto izostavio surutku u prahu, gledaću da nabavim da recept ispratim u celosti.
Javim rezultate.
Pozz
[…] ukusu, mirisu, krckavosti i strukturi) napisan je na ideju Maje sa bloga Vitkigurman.com gde je kao gostujući blog post po prvi put bio objavljen u aprilu ove […]
A kako bi bilo da se stavi prava surutka umjesto te u prahu, pa recimo umanji za tu kolicinu vode?
Ja ne mogu naci surutku u prahu..:(
hocu li bez nje?
Da li bi mogla i posna (integralna) verzija ovog keksića? :)))
Upravo ih pecem,jedna tura gotova,nisam ni ja uspela da dobijem zeljeni oblik,al zaista mora tanko da se razvuku…jer narastu…
zaista podsecaju na plazmu…mislim da bi im dodala jos malo tog karamelizovanog secera 🙂
hvala sa recept :*
objavicu na mom blogu kako su ispali…navrati 🙂
Samo ako ne smažeš sve dok stignem 🙂 😀
Probala sam i oduševila se. 🙂 Svi smo se oduševili, jeste naporno izmeriti na malo, al se isplati!
Sledeća proba – moram da razvučem tanje, ispali su mi debeli al su se smazali za dva dana 🙂
Jedno pitanje imam? Napravio bih domacu plazmu medjutim buni me receptura, naime kada stavis recimo 35g secera izmedju ostalog da li se misli na beli secer ili na neki prirodni zdrav zasladjivac, tipaagava, stevija, melasa??? Ja sam zaista zaratio sa belim i zutim secerom. Voleo bih da mi se to pojasni???
Hvala unapred,
P.S. od pre neki dan sam na blogu i veoma mi je drago da sam napokon nasao nesto sto moze da mi pomogne oko zdrave ishrane.
Recept jako primamljiv, isprobaću ga danas ali umesto belog brašna, staviću pirinčano a kako bi recept bio gluten free.
Mnogo zdravija varijanta (iako i dalje industrijska) je originalna Plazma tj. italijanski keks Plasmon. Da spomenem samo da u ovoj originalnoj a industrijskoj varijanti umesto šećera ima meda…samo ukucajte Plasmon u Google pa ćete videti i slike i sastav ako vas zanima…e kad bi Plasmon izveli u domaćoj verziji mogli bi da pričamo i o zdravoj, a ne samo domaćoj Plazmi 🙂 http://www.bimbifashion.net/images/plasmon%20villa%20d%27agri.jpg Inače, spremila sam sinoć ovaj ponuđeni recept. Slažem se da je vreme pečenja drastično kraće. Prva tura mi je opasno zagorela dok sam drugu pekla sve vreme na 160 i ne više od 10min i ispala je fenomenalna. Ali o zdravijoj varijanti plazme, kao što rekoh, možda bolje ako uzmemo sastojke originalnog Plasmon-a..
Meni je ovo 1. put zagorelo. 250 stepeni je previsoka temperatura. Takođe, nije mi jasno kako karamelizovani šećer može da se rastvori u ovako maloj količini mleka. Sve se skamenilo i zalepilo za kašiku kojom sam pokušavala da mešam.
Isprobah i zadovoljna sam. Na osnovu komentara degustatora rekla bih da prilično liči na Plazmu.. ukusom. Izgled je pomalo trapav.. ali to je manje važno 😉
Pozdrav i hvala za recept!
Imam devojčicu staru dve godine koja je alergična na proteine kravljeg mleka i jaja.Bila bih vam za zahvalna ako bi mi predložili neku verziju domaćeg keksa ,a da ona može jesti.Pozdrav i sve pohvale za vaše tekstove,puno su mi pomogli!
Pokušajte da dođete do nekog kuvara za vegane i Raw vegane. Imala sam priliku da probam njihove keksiće i predobri su. Svakako ne treba da imate skupu sušaru, već keksići mogu da se suše u rerni na najnižoj temperaturi.
Pročešljajte i ovaj sajt koji piše Helena Jakoliš, veganka je i ima izuzetno dobre ideje – pa će recepti odgovarati.
Napomenula bih i da veganski slatkiši mogu da sadrže dosta šećera, pa vodite računa o izboru recepata i/ili količini.
Hvala,korisni saveti kao i uvek.
Hvala na receptu. Malo sam ga izmenila, dodala sam med u smesu umesto šećera, 100 ml. vode i svakako više kašika mleka, oko 5. Oko oblika se nisam trudila već sam razvukla smesu u plehu i isekla šnite pre pečenja. Sledeći put ću kalupom praviti oblike. Što se temperature tiče, tu još valja razmisliti. Ja sam pekla na 160 stepeni 6 minuta i zatim još 10 na 220. Mislim da ću sledeći put peći sve vreme na 180 stepeni. Inače, veoma je ukusan keks ispao i hvala Vam na ideji i receptu još jednom.
Koliko meda ste stavili? Ja bih isto izbegla secer.
Pravila sam u tri navrata i slazem se sa komentarima da gori na 250 stepeni i da je premalo mleka da bi se rastvorio karamel. I testo je veoma tesko umesiti, raspada se. Treci put sam ubacila vise secera i vise mleka i vode, ali se testo i dalje mrvilo pa ubacih i jaje ☺. I dalje neposlusno testo ali ukus sasvim lep ukus i deci se svidelo.
Pozdrav,da li se koristi ista količina brašna i kada je u pitanju neko bezglutensko brašno? Hvala unapred
Ako je neko isprobao recept u nekoj bezglutenskoj varijanti, npr. pirincano brasno, bio bih zahvalan da cujem iskustva
Ukusan keksić, hrskav i lagan. Samo sode bikarbone mi je bilo previše (oseća se) i previsoka je temperatura, ja ga izvadila nakon 4 minuta od kada sam stavila na 250.
Sledeći put dupla mera i integralno brašno :)))
I ja sam imao problema sa jačinom rerne, prva tura je bila skoro izgorela, ali druge tri sve svjetlije i svjetlije
https://goo.gl/eVKa7i
Da li postoji, da ne kazem, da li neko ima recept za domacu plazmu, a da je bez secera, bez psenicnog brasna, sa nekom od zamena za secer i od recimo bademovog i/ili kokosovog brasna?
Postoji puno recepata za paleo i LCHF keksiće koji bi odgovarali ovom opisu – ali nema načina da takav keks podseti na plazmu.
Dodjoh u situaciju da moje malo dete odbija sve vrste hrane, sem nekolicine. Pokušaću sa ovom plazmom, staviću pola spelte, ona mi je nekako blagog ukusa. A vi koji stavljate med u kolače, očigledno čitate majin blog na preskoke. Pozdrav!