Neizostavno je da na food blogu imate neku vrstu kolača od sira (cheseecake), kao i neku verziju puslica-torte, najčešće Pavlovu. Pošto ja ne pravim slatkiše tako često, a pogotovo ne puslice – smućkala sam „2 in 1“ rešenje. Spojila puslice i Cheesecake u jednu tortu 🙂
Brzi letnji desert „Eton Mess“ je poslužio kao inspiraciija za ovaj kolač od sira.
Eton Mess je nešto kao „Studentska Pavlova“. Ako uporedite ova dva, imaćete utisak da neko nestrpljiv nije imao želju da suši puslica-koru za Pavlovu, kuva krem i sve lepo dekoriše jagodama – pa je odlučio da gotove puslice, pavlaku umućenu u šlag, uz zaslađene i usitnjene jagode izmeša u čaši ili činiji.
Stvarno brza “mrzi me da kuvam” verzija, zbog koje sam odmah pomislila: “Pa umesto šlaga može i krem od sira” 🙂
Naravno, ovo je preterano slatko i ja to ne jedem – ali je nisam ni pravila za sebe. Radi dobijanja torte koja ima zanimljiviji ukus i koju ću moći makar malo da probam, umesto jagoda – koristila sam svežu aroniju i džem od aronije. Aronija je manje slatka od svih drugih opcija.
Inače, aroniju gaji moj tata, a on je napravio i džem koji sam ubacila u tortu. Hvala tata! 🙂
Svakako, vi možete da se vratite na „fabrička podešavanja“, pa da upotrebite na isti način jagode i džem od jagoda. Maline takođe ne mogu da pokvare koncept, isto kao što to ne bi uspelo ni borovnicama. Odlučite se sami za ukus koji najviše volite 😉
Što se krem sira tiče, ako želite da idete na verziju s manje kalorija, birajte neki manje mastan i neslan sir – a za najintenzivniju varijantu, tu je uvek maskarpone. Ili ih izmešajte. Želatin će u svakom slučaju odraditi svoj posao, pa će kolač moći lepo da se seče, čim se dobro ohladi, bez obzira na to koji ste sir odabrali.
Biskvit za koru (iskusna i neiskusna verzija)
Prvo verzija za lenje ili manje iskusne 🙂 Danas se lako nalaze gotove biskvitne kore – a začas možete da kupite i gotove puslice. Kako se krem sprema izuzetno lako – ova vezija s kupovnim korama i puslicama je idealna ze one koji nemaju pojma da kuvaju, a ipak hoće da naprave tortu. U slučaju da spadate u ovu grupu, samo preskočite recept za koru.
Vredniji ili iskusniji, koji žele domaće puslice mogu da idu po recept kod koleginice Gage, jer ih ja sigurno nikada neću spremiti 😀 Zato znam kako da vam napišem recept za dobru domaću koru. On je jednostavan i verovatno je prva stvar koju sam naučila da ispečem u rerni pre mnogo, mnogo godina. Pravilo je: koliko jaja, toliko kašika brašna, ulja i šećera.
- 5 većih jaja
- 5 kašika šećera
- 5 kašika brašna
- 5 kašika ulja
- kašičica praška za pecivo
- malo maslaca
Na srednji pleh stavite papir za pečenje i podmažite ga omekšalim maslacem. Rernu uključite na 180 stepeni i neka se dobro zagreje. Odvojite žumanca i belanca, pa belanca umutite mikserom uz dodavanje malo po malo šećera, dok se ne dobije čvrsti šam.
Smanjiti brzinu miksera na minimum, pa dodati jedno po jedno žumance, zatim ulje i na kraju se varjačom doda i brašno u koje je već umešan prašak za pecivo. Sipajte testo preko papira za pečenje, ubacite u rernu. Peče se kratko, pa budite na oprezu i vodite računa da ne izgori. Prohladite koru pre nego što skinete papir za pečenje.
Sastojci za tortu
- ispečena ili kupovna kora od biskvitnog testa
- 500 g neslanog krem sira
- 2 čaše kisele pavlake (360 g)
- 2 kesice želatina
- 100 g gotovih (malih) puslica (1/3 je za ukras)
- 80 g džema od aronije
- 100 g sveže ili odmrznute aronije (1/3 je za ukras)
- 200 g guste neutralne pavlake (120 + 80 ml)
- još 2 kašike džema od aronije
Priprema:
Za pripremu će vam biti potreban kalup za torte s pokretnim obručem, prečnika 18 cm. Biskvitnu koru položiti na pult i od nje isecite 2 kruga, koja odgovaraju veličini kalupa. Kako biste iskoristili ceo biskvit, možete da sečete krugove, ali i polukrugove od kojih ćete kasnije složiti 2 kore. Najpraktičnije je da donja kora bude isečena iz jednog dela, a da se gornja malo „pokrpi“ ako bude neophodno.
Mikserom umutite krem sir, kiselu pavlaku i 120 g neutralne pavlake. U džezvi za kafu zagrejte 50 ml vode i u njoj rastvorite želatin. Dodajte mikserom želatin u masu od krem sira i pavlake.
Zatim odvojite 1/3 ove mase za ukrašavanje i ostavite je prekrivenu providnom folijom, na sobnoj temperaturi. Odvojite i 1/3 puslica za ukrašavanje. Odvojite 1/3 sveže aronije za ukrašavanje.
Preostale puslice (2/3) usitnite i umešajte u preostale 2/3 krema. Sipajte preko ovog krema 80 g džema od aronije, kao i 2/3 aronije, pa izmešajte drškom varjače – tek da se mestimično promeni boja. Ne treba skroz da se umešaju, kako bi krem ostao šaren (kao na slici).
U kalup spustite jednu koru, na nju sipajte “šareni” krem, prekrijte drugom korom – a zatim prekrijte providnom folijom i stavite u frižider na oko 1.5 do 2 sata. Kad se ohladi i stegne, skinite kalup i prebacite tortu na tacnu za serviranje.
Onu 1/3 krema, koji je bio ostavljen na sobnoj temperaturi – izmešajte s 80 ml neutralne pavlake (mikserom, ako se krem malo zgusnuo). Zatim umešajte 2 kašike džema od aronije – takođe ne mešajte potpuno da ostane neujednačene boje. Tanko premažite bočne ivice kolača, a ostatak naneti na vrh. Ukrasiti puslicama i aronijom, pa ostaviti da se ohladi pre služenja.
Šoping lista za neiskusne:
-
-
-
- puslice sam našla u Tempu, može da se desi da ima i neki Maksi
- gotove biskvitne kore imate Premia brend – i svetle i čokoladne
- krem sir, ako nećete maskarpone – najbolji mi je “A la kajmak”. Možete i rikota iz Lidla jer je kremasta – za razliku od Premia rikote koja je “zrnasta”, pa prema tome dobra za raviole, paskalinu ili malfati, a loša za ovaj kolač.
-
-
Pitanje od manje iskusne kuvarice koja bi ipak da napravi sama koru: koliko otprilike se peče kora u minutima? Hvala :*
Ovo stvarno zavisi od rerne i debljine “patišpanja” – a ja imam sklonost da gledam u testo, a ne na sat. To smatram prilično dobrom navikom, jer mi nikad ništa ne izgori.
Drugim rečima, za ovo testo mogu da nestanem na 10 minuta, ali sam već nakon 15 sigurno pored rerne, gledam i na oprezu sam. Posebno ako od ovog testa pravim rolat, koji neće moći da se savije ako se čak malčice prepeče. Za kore koje se samo seku, nije strašno ako je blago prepečeno.
Na internetu može da se nađe da se patišpanj peče 15 minuta pa čak do 30 – a recepti su skoro isti. Toliko o tome 🙂
Dakle, kod prvog patišpanja s tvojim plehom i tvojom rernom – napraviš “dežurstvo” i posmatraš ga. Zapišeš vreme u neku svesku – pa se kasnije ponašaš opuštenije i gedaš na sat. To ti je moj savet za bilo koja osetljivija testa – ne samo za ovo 🙂
Javi kako je ispalo :*
Hvala!!! Usvojiću sve savete. Probaću ove nedelje. Biće ovo moja prva ‘pečena’ torta 🙂 :*
Nema na čemu i srećno 🙂