Karamel puding s mangom i indijskim orahom

Kad je veganska kuhinja u pitanju, moj omiljeni autor je oduvek bio “Full of Plants“. Ponekad pomislim da je toliko inovativan, da mi pored njega – niko drugi iz #PlantFood oblasti nije potreban 🙂

On me često motiviše da jedem biljnu hranu… A stvarno, kako da mu to ne pođe za rukom, kada je čovek uspeo da kreira veganske “buđave” sireve i od ove kuhinje napravio umetnost? Nivo iznad – uvek.

Povremeno bi mi bio inspiracija za moje dmBio recepte, pa još uvek pamtim ukus krckavog, čokoladnog veganskog deserta, koji sam radila po njegovim instrukcijama. Sigurno jedan od najboljih biljnih deserata koje sam ikada probala…

Ovaj put, ponovo sam prilagodila jedan od Tomasovih recepata. Glavna stvar koju sam izmenila je dodavanje manga i indijskog oraha u njegov pirinčani puding.

Nekako, kada sam pričitala “pirinač + karamela” – odmah sam pomislila kako u dmBio organskom programu imaju sušeni mango, i kako bi indijski orasi fantastično išli uz sve to… Ne samo da nisam pogrešila, nego mislim da je ovo bila neophodna dopuna 🙂

I originalni sastojci ovog recepta, i oni koje sam ja samoinicijativno dodala – fantastično rade zajedno. Recept je 100% biljni, ali i bez glutena. A takođe, nije ni presladak – što mi je jako važno.

Meni, ipak, nije važno da se lako i brzo priprema, jer sam spremna da ozbiljno zapnem u kuhinji, pa i da kampujem tamo satima. Ali većina ne deli moje mišljenje, pa što se takvih tiče – eto, dobili ste i jednostavnost 🙂

Karamel

  • 50 g kokosovog šećera dmBio
  • 2 kašike javorovog sirupa dmBio
  • ½ kašičice soli
  • malo kokosovog ulja

Posudice za sufle namažite s malo kokosovog ulja, ali samo po ivicama – ne i dno. Stavite sve sastojke u manju šerpicu i grejte na srednjoj temperaturi, dok ne počne da ključa. Nastavite da kuvate još oko 30 sekundi bez mešanja, dok se šećer ne karamelizuje i dobije boju. Sklonite s vatre i rasporedite u 2 veća kalupa za sufle (ili u 3-4 manja, zavisi kakve imate). Nagnite posudice levo-desno da se karamel ravnomerno rasporedi po dnu i ostavite sa strane, na sobnoj temperaturi. Stegnuće se nakon nekoliko minuta.

Pirinčani puding

  • 100 g pirinča za sutlijaš dmBio
  • 480 g bademovog mleka dmBio
  • 30 ml javorovog sirupa dmBio
  • aroma vanile
  • aroma ruma ili 5 ml ruma
  • prstohvat soli
  • 1 kašika kokosovog ulja
  • 50 g indijskog oraha dmBio
  • 30 g suvog manga dmBio

Napunite šerpu vodom i sačekajte da provri. U ključalu vodu ubacite pirinač, kuvajte 1 minut i procedite ga. Vratite pirinač u šerpu i dodajte bademovo mleko, javorov sirup, arome i so. Kad provri, smanjite temperaturu i uz stalno mešanje, kuvajte oko 15-18 minuta (probajte pirinač da proverite kad je gotov). Negde na pola kuvanja, dodajte seckani indijski orah i sitno seckani mango.

Kada je pirinač gotov, treba da bude kremast i da ima nešto tečnosti. Dodajte kokosovo ulje, promešajte i rasporedite pirinač preko karamela, koji je u posudicama za sufle.

Ostavite da se hladi 30-40 minuta na sobnoj temperaturi, pre nego što prebacite u frižider. U frižideru treba da se hladi najmanje 6 sati, kako bi karamel postao tečan.

Za serviranje, odvojite pirinčani puding od ivica kalupa nožem i prevrnite na tanjirić. Začas ispadne iz kalupa, bez brige 🙂 Ovaj puding može da stoji u frižideru 4 dana. I stvarno je preukusan 🙂

 

U saradnji s dm drogerie markt

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро