Znate ona mesta na internetu, koja otkrijete – pa onda počnete doslovce da kampujete tamo? 🙂 Imam jedno takvo mesto: sajt Great British Chefs.
Nebrojeno mnogo puta sam donosila kući neku lepu namirnicu poput špargle ili guščije džigerice, pa bih odjurila do Šefova na malo inspiracije. Nekad ne čitam recepte već samo pogledam sličice i nagađam šta je na njima. Nekada pronađem i isprobam recept koji mi je zanimljiv… Na isto mesto sam otišla kada sam rešila da spremim nešto s belom čokoladom.
Nakon, evo već 9 meseci, kuvanja sa organskim #dmBio proizvodima, shvatila sam da nisam baš forsirala čokolade. A u #dmBio kolekciji ima predivnih čokolada. Ja ne bih bila ja da se na uhvatim za onu crnu, gorku, s najviše kakaa – ali će naredni recept biti s mojom miljenicom.
Ovaj put, želela sam da spremim nešto s belom čokoladom, koja je sama po sebi zanimljiva: aromatizovana je kokosom, mangom i marakujom 🙂 Otišla sam na gore pomenuti sajt, gde me je šef James Mackenzie baš obradovao svojim receptom za “Puding od hleba, putera, brusnica i bele čokolade“.
Isprobala sam recept, prilagodila ga namirnicama koje mogu da se nađu kod nas i napravila svoju verziju.
Za one koji su prinuđeni da prave torte i kolače tokom avgustovskih vrućina, dobra veste je da nema pečenja kora, a kolač izgleda kao da ima kore. Ako recept koristite za neku rođendansku torticu, moj savet je da stavite i glazuru od bele čokolade 🙂
Kao i obično, neke napomene pre recepta:
- Desert počnite da pripremate dan unapred, jer je stvarno važno da kolač dobro upije fil i da se formira lep oblik, kako se u rerni ne bi poremetio.
- Krem ne treba da bude gust kao klasičan poslastičarski krem. Ne stavlja se brašno ni gustin, već on ostaje ređi kako bi ga hleb upio.
- Možete da nađete specijalni tost-hleb kome je već skinuta korica, pakovan u pakovanje od 250g – a u pakovanju je 5 dugačkih komada. Ti komadi se poklapaju tačno s manjim kalupom za hleb (oko 24 x 12 cm). Ja sam to koristila i bilo je lako da sve napakujem. Ipak, bilo koji tost hleb kome ćete sami iseći koricu može da posluži. Takođe, možete koristiti i različite kalupe – ali se lakše radi u četvrtastom.
- Sos sam pravila zato što je bio deo originalnog recepta, a po sastojcima je jasno da bi se pomorandža divno uklopila. Ipak, meni je sos bio presladak i nisam ga jela uz kolač. Dakle, možete i ne morate da ga pravite. Ako ne pravite, gledajte da uz kolač poslužite mandarinu ili pomorandžu na drugi način (sveže voće, sok…)
Sastojci za krem:
- 3 jaja (manja)
- 4 žumanca (takođe od manjih jaja)
- 60 g rafinisanog šećera od šećerne trske #dmBio
- 250 ml ovsene pavlake za kuvanje #dmBio
- 250 ml organskog alpskog mleka s 3.5% masti #dmBio
Ostali sastojci:
- 250 g belog tost hleba
- 100-120 g omekšalog maslaca
- ravna kašičica vanile u prahu #dmBio
- 100 g brusnica #dmBio
- 100 g bele čokolade #dmBio – aromatizove kokosom, mangom i marakujom
- 2 kašike nerafinisanog šećera od šećerne trske #dmBio
Sastojci za sos:
- 2 manje pomorandže
- 80 g rafinisanog šećera od šećerne trske #dmBio
- 40 g nerafinisanog šećera od šećerne trske #dmBio
- 60 g maslaca
- 150 ml soka od pomorandže #dmBio
Priprema:
Umutite jaja i šećer u činiji. Mleko i pavlaku zagrejte u šerpici, pa sklonite pre nego što proključa. Sipajte mleko preko jaja, umutite, dodajte vanilu – pa vratite u šerpicu i još malo ukuvajte na niskoj temperaturi.
Komade hleba s jedne strane premažite omekšalim maslacem. Iseckajte sitno belu čokoladu. U posudu u koju ćete složiti kolač, stavite providnu foliju i stavite prvi sloj premazanog hleba.
Na hleb sipajte 1/4 krema – aonda pospite ravnomerno po 1/4 bele čokolade i brusnica. Tako uradite ukupno 4 puta, a na kraju stavite sloj hleba. Meni je ovo došlo tačno do ivice pomenutog kalupa za hleb.
Sada zatvorite krajeve providne folije i ceo kolač umotejte u još providne folije. Gledajte i dok ređate kolač i sada da ga dobro pritisnete kako bi sav vazduh izašao i slojevi “legli jedan na drugi”. Ostavite u frižideru preko noći da kore upiju krem.
Sutradan, izvadite kolač iz folije i stavite ga u tanak pleh, na papir za pečenje. Na vrh pospite ravnomerno 2 kašike tamnog nerafinisanog šećera od šećerne trske. Pecite oko pola sata u rerni zagrejanoj na 160 stepeni. Pazite da se ne prepeče, jer kolač treba da ostane mek i sočan. Služi se topao ili hladan, a meni je dobro ohlađen bio najbolji. Super stvar je što sve može da se radi dosta unapred 🙂
Priprema sosa: sipajte šećer u šerpicu i sačekajte da se karamelizuje, bez mešanja. Slonite s ringle pa dodajte maslac. Umešajte, vratite na ringlu, pa dodajte i sok. Kada se sve rastopi, kuvajte još malo da se dobije karamel sos. Na kraju ubacite i komadiće pomorandže. Sos treba prilikom služenja da bude mlak ili topao.