Često mi u vreme posta stiže jedno isto pitanje u Inbox: “Čime da zamenim maslac u tortama i kolačima?“
Dobro pitanje i drago mi je što ljudi sve više shvataju da margarin treba izbegavati po svaku cenu, pa i u vreme posta, kada možda izgleda da nema drugog izbora – što nije tačno. Ipak, odgovor na ovo pitanje nije jednostavan…
Postoje deserti u kojima zamena može da bude kokosovo ulje, ali samo u slučajevima da maslac iz originalnog recepta nije bio korišćen kao jedan od “nosećih” sastojaka, koji treba da daju čvrstinu nakon hlađenja. Kokosovo ulje je sjajna namirnica, ali se topi lakše od maslaca i drugačije se ponaša na hladnoći i toploti.
Zato je moj odgovor najčešće: “Ne menjaj jedan sastojak, nego pronađi pogodniji recept” 😉
I stvarno, umesto masti koje smo navikli da koristimo u kolačima (uglavnom maslac) – mogu da posluže i orašasti plodovi, tačnije puteri od orašastih plodova. S njima se postiže bogatija tekstura, zgusnuće dodatno krem i dati sjajan ukus. Stvar je naravno u merama, kako krem ne bi bio preterano gust ili “bežao” po tanjiru.
Inspiraciju za vegansku verziju poznatog deserta mille-feuille dobila sam na mom omiljenom sajtu s veganskim receptima fullofplants.com – i naravno prilagodila ga mom omiljenom brendu organskih proizvoda, dmBio iz dm drogerije.
Primetićete već da i svetli i tamni krem možete da pripremite odvojeno i servirate na neki alternativni način – uz voće ili uz neke druge posne kore, koje inače pripremate. Ali se ipak nadam se da ćete isprobati ceo recept i uživati u bademastom, raskošnom i razumno slatkom ukusu.
Pogledajte i ostale biljne (posne) recepte na blogu!
Recept za 100% biljni mille-feuille
Ovaj francuski klasik se u regularnim uslovima pravi s kremom od vanile i koriste se 3 korice za “zidanje” deserta. U prevodu mille-feuille znači “1000 listića” i poreklo je nepoznato, mada ima nekih sumnji da je mađarsko.
Za razliku od modernih kremastih i bogato ukrašenih verzija, mille-feuille iz 18 veka je bio filovan voćnim džemom. Ako vam se ta opcija dopada, možete da odaberete jedan od dva krema, pa filujete desert s njim i nekim od sjajnih dmBio džemova – kakav onaj od malina ili šumskog voća 😉
Po običaju, nekoliko napomena pre recepta:
- dmBio bademovo brašno (mandel mehl) je proizvod koji nije uvek lako naći. Možete da ga zamenite dmBio kokosovim brašnom (tj. proteinom) mada će to promeniti dominantno bademast ukus deserta. Dobra zamena bi bili samleveni indijski orasi ili blanširani bademi. Imajte u vidu da će pravo bademovo brašno (mandel mehl) upijati više vode i ima moć da zgusne krem, pa ako koristite zamenu, samo pazite da stvarno dobro ukuvate puding i zgusnete krem dok je još uvek na ringli.
- Vreme pečenja je dato za sveže lisnato testo. Ukoliko korisite zamrznuto, možda ćete morati malo da produžite. Vodite računa da ne kupite testo koje sadrži margarin – pogledajte da na deklaraciji ne piše “delimično hidrogenizovano ulje”.
- Ispečeno testo secite brzo, jer se lakše seče kada je toplo, dok se masti ne stegnu. Koristite tanak i izuzetno oštar nož kako biste dobili lepe i ravne ivice.
- Prvo spremite oba krema, kako bi imali dovoljno vremena da se ohlade.
Imajte u vidu i da je količina krema iz recepta dovoljna za 2 lisnata testa, odnosno 6 spakovanih deserata. Ne morate da ih pravite u istom danu, jer krem u dresir-kesi može da stoji u frižideru i iskoristi se i drugi dan. Nema preteranog stezanja kao kod kremova s maslacem, pa slobodno jedan dan pravite krem i ohladite ga – a sutradan pecite koru i filujte desert.
Sastojci:
Svetli vanil-krem
- 500 g bademovog mleka #dmBio
- 1.5 puding od vanile #dmBio
- 30 g mandel mehl (bademovog brašna) #dmBio
- 60 g javorovog sirupa #dmBio
- 1/3 kašičice burbon vanile #dmBio
Izmešajte u šerpici sve sastojke za krem sa oko 100 g bademovog mleka. Postepeno dodajte preostalo mleko, kako ne biste dobili grudvice. Kad dodate svo mleko, stavite na ringlu i zagrejte uz stalno mešanje – kao kad kuvate običan puding. Kad se krem zgusne i skrob iz pudinga ukuva – prebacite krem u činiju. Isecite komad providne folije i spustite je direktno na krem, kako se ne bi formirala kora. Folija će se lako odlepiti kad se krem ohladi. Ohlađen krem umutite mikserom kako bi bio vazdušastiji i prebacite ga u dresir kesu na koju ste već stavili nastavak po izboru (npr. zvazdasti).
Ostatak krema, pošto ga ima previše za jednu dresir kesu, prespite u drugu dresir kesu, kojoj niste odsekli vrh. Kada bude bilo vreme za filovanje i treba da dopunite dresir kesu s nastavkom za krem – lako ćete ovo uraditi: samo secnite vrh “rezervne kese” i dopunite onu koja se ispraznila. Veoma je praktično za rad, a kesa štiti krem od sušenja.
Tamni krem s bademom
- 350 g bademovog mleka #dmBio
- 1.5 puding od vanile #dmBio
- 180 g braon puter od badema #dmBio
- 20 g mandel mehl #dmBio
- 25 g kakao praha #dmBio
Postupak je potpuno identičan pripremi prvog krema. Vodite samo računa da je bademov puter bio duže vreme na sobnoj temperaturi i da ga dobro sjedinite s ostalim sastojcima uz početnu, malu količinu mleka. Kad budete dodavali ostatak mleka ne sme da bude grudvica. Korisite mikser da započnete mućenje, ako će vam biti lakše. Ovaj krem je nakon hlađenja malo “mekši” od belog krema zbog ulja iz bademovog putera, pa sam zbog toga koristila okrugli nastavak za dresir kesu.
Ostalo
- sveže lisnato testo (s palminom mašću)
- 2 pune kašike šećera u prahu
- mango – ili neko drugo sveže voće po izboru
Ako korisite sveže lisnato testo, ostavite ga koji minut na sobnoj temperaturi, kako bi se lakše razmotalo. Ravnomerno pospite papir za pečenje polovinom šećera u prahu. Prebacite na njega lisnato testo. U slučaju da razvlačite odmrznuto testo oklagijom idite na pravougaonik dimenzija oko 25×35 cm. Zatim pospite testo šećerom u prahu i s gornje strane, pa preklopite još jednim papirom za pečenje. Prebacite testo postavljeno između dva papira za pečenje na najveći pleh od rerne i na gornji papir spustite još jedan manji pleh. Ovo će sprečiti testo da naraste.
Ubacite testo u rernu dobro zagrejenu na 180 stepeni i pecite 15 minuta. Zatim skinite manji pleh i gornji papir za pečenje i pecite dalje. Pratite boju testa. Ono što želite je da dobije ravnomernu zlatnu boju, ali ne želite da ta boja postane tamna i da se testo prepeče.
Nalazila sam recepte u kojima piše da se peče 30 minuta na 200 stepeni – ali kod svežeg lisnatog testa to rezultuje ugljenisanim testom. Ne pitajte me kako znam 😀
Ispečeno testo izvadite na veliku dasku za sečenje, izmerite (super ako imate lenjir) – pa isecite po dužini na 3 dugačka pravougaonika. Zatim svaki od njih podelite na 3 dela. Od jednog testa dakle, dobijate 9 korica za 3 “popakovana” deserta.
Sledeći korak je da svaku koru naizmenično filujete belim i tamnim filom. Filuje se prva i druga kora – dok treću možete da ukrasite kako god želite, a naravno na tu treću poređajte i voće po svom izboru. Ja sam odabrala mango 🙂
Majo kako se po “naški” izgovara ovaj desert? Odlični sastojci, pravim ga sigurno 🙂
Hahahahaha 😂 Ne staj mi na muku!
Učila sam pogrešne i “negastronomske” jezike – engleski i nemački. Ne znam da beknem na “gastro-jezicima”, kao što su francuski i italijanski.
Spremam listu italijanski i francuskih kulinarskih termina, pa planiram da uzmem časove. Ne da naučim jezik – nego samo pravilan izgovor svega što stavim na listu 😁
Znači “1000 listića” 👍
Ha, ha e dobro, upisan kao 1000 listića. Ja engleski i ruski… ne znam jeli bolje ili gore od tebe :*
Mij-foj 😀
Kad ti to napišeš, ne deluje teško 😘❤️❤️❤️
👍
Mile-file 😁