Davne 2018. godine, takođe kao dmBio recept, pravila sam posni burger od crvenog pasulja. Sam burger možete i sada da pripremite, ali su dodaci uz njega bili nešto složeniji.
Servirala sam ga s posnom/veganskom zamenom za guščiju džigericu. Ona je bila bukvalno genijalnog ukusa, ali je zahtevala više vremena za pripremu. Kad sam pomislila da je momenat za novi burger bez mesa – rešila sam da idem na nešto klasičnije ukuse.
I svakako, nađem načine da se malo uštedi vreme…
Evo šta sam smislila:
- Prva bitna stavka jeste da karamelizovani luk možete spremiti i 1-2 dana unapred. Još bolje, što ja često radim – spremite puno i zamrznite ga. Ne samo da kasnije možete da ga koristite uz burger, već i od njega pravite sos sa vinom.
- Zamrzavanje možete uraditi i s ovim burgerima. Spremite pola mere iz recepta za odmah. Ili napravite punu meru, pa deo zamrznite. Objašnjeno je u receptu kako.
- Integralni pirinač takođe može da bude skuvan i par dana ranije.
Za ovaj burger, išla sam na to da ima boju mesa – kao i sličnu teksturu.
U dm drogerije su stigle i sojine ljuspice, koje nisam koristila godinama. Isti je slučaj bio i s tofuom nisam ga jela dok nisam probala dmBio tofu (pogotovo volim dimljeni, i onaj s bademom). Jako mi je važno da znam poreklo soje i to da je organska – a s dmBio namirnicama o tome ne moram ni da razmišljam 🙂
Ono što me je jako iznenadilo kada sam uzela prvi zalogaj bio je stvarno sajan ukus burgera. Priznajem da nisam očekivala 🙂
Kombinacija začina je bila ključna, ali i glavni sastojak. Naime, ispalo je da dmBio sojine ljuspice imaju izuzetno neutralan ukus, mnogo “čistiji” i prijatniji od onih ljuspica koje sam nekoliko puta probala u tinejdžerskim godinama i nisu mi ostavile baš nikakav utisak. Drastična razlika, zbog koje mislim da ću početi da ih koristim češće 🙂
Podsetiću da je ovo recept za veću količinu burgera. Ako spremate odrok za 3 do 4 osobe – dovoljno će vam biti da pripremite samo pola mere.
Sastojci:
- 400 g skuvanog integralnog pirinča (tj. 130 g nekuvanog)
- 150 g sojinih ljuspica dmBio
- 1/2 l vruće vode
- 4-5 kašika tapioke (gustin kao zamena)
- 2 kašike maslinovog ulja dmBio + za prženje
- 2 kašičice crnog luka u prahu
- čili u prahu po ukusu
- 4 čena belog luka, izrendana (ili 1/2 kašičice belog luka u prahu)
- 1 kašika dimljene paprike
- 1 kašičica kumina
- 1 kašika nutritivnog kvasca
- 2 kašike soja sosa
- 3 kašike oceđene i usitnjene cvekle dmBio
- 1.5 kašičica soli (idealno dimljena so)
- biber
- oko 35 g prezli
Priprema:
Prelijte sojine ljuspice vrelom vodom i ostavite da se natapaju 20 minuta, dok skoro sva tečnost ne bude apsorbovana. Višak dobro ocedite.
U secka ili blender dodajte pirinač i sve ostale pobrojane sastojke sem prezli. Ne preterujte s blendanjem, jer masa samo treba da se usitni, ali ne i da se potpuno samelje. Prebacite u činiju, dodajte prezle i dobro umešajte. Najbolje da to radite rukom na koju st stavili jednokratnu gumenu rukavicu.
Navlažite ruke i formirajte 6 do 8 burgera – u zavisnosti od toga kolike želite. Deo možete da zamrznete, tako što formirane burgere ređate između komada papira za pečenje, stavite u plastičnu posudu s poklopcem i ubacite je u zamrzivač.
Burgeri se ne raspadaju, ali nisu toliko kompaktni da izdrže grill tiganj. Zato je bolje da ih pržite na običnom tiganju s debljim dnom. Za pržanje sam koristila maslinovo ulje i srednje/višu temperaturu.
Serviranje posnih burgera (za 1 burger):
- burger lepinjica
- 2 kašike karamelizovanog luka
- malo maslinovog ulja dmBio
- 2 kašike humusa dmBio
- malo lomljene ljute paprike
- malo kumina
- rukola
- 1 srednji kiseli krastavčić
Burger lepinjicu isecite i polovine zagrejte na tiganju u koji ste sipali maslinovo ulje. Površina treba da postane malo krckava. Na obe polovine, i gornju i donju, namažite humus. Začinite humus paprikom i kuminom. Na donju polovinu stavite karamelizovani luk, zatim na tanke kolutove sečene kornišone, pa biljni burger i na kraju rukolu. Poklopite gornjom polovinom lepinje.
U saradnji s dm drogerie markt