Šaran je najpoznatija i najpristupačnija domaća rečna riba koja može da dostigne dužinu do 1 metar i težinu od preko 20 kg. Ipak, za kuvanje nisu najbolji ovi džinovi, već šarančići do 3 kg.
Najčešća priprema šarana je da se od njega prave čorbe, đuveči i paprikaši – ili da se griluje, prži i peče u rerni s vinom (čuveni „pijani šaran“). Prilično jednostavno – što možda i nije fer.
Sve ovo vreme, neke ribe dobijaju specijalnije tretmane. Spremaju se na izuzetno zanimljive i manje tradicionalne načine, inovira se, smišljaju se kreativni prilozi uz njih… Oradu ili brancina ćemo često neobično začiniti i poširati u supi, vinu ili čak maslacu. Zato danas stari, dobri i uglavnom prilično predvidljiv šaran – dobija neočekivano i izazovno izdanje.
Reći ću vam da sam i sama bila iznenađena koliko se šaran lepo “uklopio” uz egzotičnije začine – i poširanje, kao način pripreme. Ukus mu je bio potpuno nov i neprepoznatljiv, a svakako podignut na viši nivo. Valjda je to i zaslužio? 🙂
Tips & tricks
- Mnogo ljudi ne voli jak „rečni“ miris ribe. Ako želite da se šaran manje oseća na reku, potpite ga na 10 minuta u slanu vodu (ili slanu vodu s malo soka limuna ili limete) – a zatim isperite i osušite papirnatim ubrusima.
- Wasabi je vrsta japanskog rena. Možete da ga izbacite, a možete da ga zamenite običnim renom,ili u nekim receptima čilijem ili ljutim biberom. Zamene ipak nisu potpuno adekvatne, jer vasabi ima karakterističan ukus. U radnjama se najčešće nalazi u formi pudera ili paste, koja se prodaje u malim tubicama. Izuzetno je jak, pa se koristi štedljivo i dugo traje.
Sastojci:
- fileti šarana (ukupno oko 600 g)
- sok jedne limete
- malo wasabi pudera ili paste (ili kao zamena, vrlo malo čilija u prahu)
- veći struk praziluka nasečen na kolutove
- ½ šoljice maslinovog ulja
- kašičica narendanog đumbira
- veći čen belog luka – rendan ili sitno seckan
- kašičica strugane korice limete
- 2 kašike kokosovog ili smeđeg šećera
- 5 šolja tople supe od povrća ili ribljeg bujona
- so i sveže mleveni biber
- 3 kašike soja sosa
- Prilog:
- 2 veze blitve
- skuvan basmati pirinač ili pirinač dugog zrna
Priprema:
Filete isecite na veće komade. U činiju koja je napunjena vodom umešajte kašiku soli i sok limete. Potopite šnicle u vodu i ostavite da odstoje oko 10 minuta. Isperite i osušite ih papirnim ubrusom.
Pospite meso šarana s malo wasabi pudera ili premažite s malo wasabi paste, prelijte maslinovim uljem i ostavite da se marinira 30 minuta. Pred kraj tog vremena zagrejte rernu na 230 stepeni.
Dok se fileti mariniraju, u šerpicu sipajte šećer i ½ šoljice vode, pa ostavite da proključa. Čim počne da se karamelizuje na ivicama šerpice – smanjite temperaturu i mešajte. Dodajte đumbir, beli luk i soja sos – pa sjedinite sve u glatku glazuru.
Poređajte na dno posude za pečenje kolutove praziluka i naseckajte ostatke oceđene limete – pa na ovakav „jastuk“ položite filete. Sipajte preko topli, slatki sos, prelijte s malo preostalog ulja i nalijte toplu supu, taman toliko da jedva prekrije meso.
Poklopite posudu aluminijumskom folijom i poširajte šarana u rerni oko 15 minuta. Skinite foliju, smanjite temperaturu na 200 stepeni, pa poširajte još oko 20 minuta. Pustite da se riba odmori 15 minuta – a zatim je servirajte preko mešavine pirinča i blanširane blitve, koju ste zečinili solju, biberom i maslinovim uljem.