Proputovali smo kroz 5 dalekih zemalja, vratili se kući na jedan sendvič sa domaćim sastojcima – da bismo nastavili put. Na redu je Indija.
Uopšte se ne usuđujem da pišem uopštene stvari o gastronomiji Indije, jer je ona previše bogata. Bilo bi mi potrebno sve vreme ovog sveta 🙂 A isto bi bilo ako bih se usudila da pišem o začinima.
Zato ću se držati samo njihovih sendviča – kao i odabranog “Bombajskog sendviča” 🙂
Prvo što mi je upalo u vidno polje, kada sam krenula da istražujem sendviče iz Indije, jeste da su skoro svi grilovani. Tek tu i tamo bih pronašla neki koji je u kifli ili lepinjici – ali su baš deficitarni. Zato grilovanih sendviča ima koliko vam duša želi. Svih mogućih: i s mesom, i sa suhomesnatim proizvodima, i vegetarijanskih, i s jajima… Pored njih mogu da se pronađu i sendviči u formi umotane tortilje.
Čatni je često deo sendviča, nekada baš ovaj zeleni koji imamo u “Bombajskom” – nekada neki drugi tip čatnija. O njemu više kasnije…
Smatra se da je junak ove priče – Bombajski sendvič – po prvi put napravljan negde šezdesetih godina. Osamdesetih, sendviči postaju jako popularni i širom sveta, i u Indiji – pa štandovi sa sendvičima postaju česta pojava. Upravo zbog jednostavne, a prilično efektne kombinacije sastojaka i začina – Bombajski sendvič postaje jako popularan.
Najčešća verzija je s 3 parčeta hleba, ali ima i onih sa samo 2 komada. Videla sam i verzije ozbiljnih majstora koji su u stanju da naprave sendvič i s 4 komada 🙂
Ključni sastojci za “Bombajca”
Posebno obratite pažnju na začine iz ovog recepta. Imate 2 opcije:
- Možete da nađete sve začine u zrnu ili izvornom obliku, malo ih propržite na suvo i samljete. Miks, koji nećete potrošiti u potpunosti, možete koristiti kasnije i za druga jela – gde god vam se učini da se uklapa.
- Slobodno, ako vam se ne pravi dodatni posao, uzmite iste ove začine – samo u prahu. Napravite miks. Ukus i miris neće biti tako intenzivan kao sa sveže mlevenim začinima, ali ćete postići taj “bombajski” šmek 🙂
Začini su poseban deo indijske kuhinje. Začin s kojim znam da možemo da imamo problem, jer se nešto teže pronalazi, je seme komorača (ili mleveni komorač). Zamenite ga anisom, kimom, kardamomom, muskatnim oraščićem – ili proizvoljnom mešavinom pomenutih začina.
U slučaju da nešto baš ne možete da nađete – jednostavno izostavite, nije strašno 🙂
ZA 2 SENDVIČA:
Začin za sendvič:
- 1 kašika kumina
- 1 kašika korijandera
- 1/2 kašičice crnog bibera
- 1 kašičica mlevenih karanfilića
- 1/2 kašičice cimeta
- 1 kašičica soli
Ako neke od začina koristite u zrnu, propržite ih na suvo i pustite da se ohladi. Zatim samljite u blenderu – pa eventualno dodajte začine koje koristite u prahu. Ili upotrebite sve začine u prahu.
Za zeleni chutney:
- 1 činijica svežeg peršuna
- 1/2 činijice listića mente
- 1 veća zelena ljuta papričica
- 3 čena belog luka
- ½ kašičice začina za sendvič
- oko 30 ml vode
- so
Sve sastojke ubacite u blender i napravite zeleni čatni, koji izgledom zapravo podseća na “nemasni pesto”.
Ostali sastojci (za 4 sendviča):
- 6 komada belog tost hleba
- oko 120 g izrendane Poli pileće kobasice
- oko 120 g izrendanog mocarela kačkavalja
- 2 manja skuvana i ohlađena krompira
- 1 veći paradajz
- 1 manji krastavac
- 2 šalot luka (ili 1 manji crni luk)
- maslac na sobnoj temperaturi
Pripremite krompir i naseckajte sve sastojke: paradajz i krastavac na tanke kolutiće, a luk takođe na fine kolutiće. I krompir izrežite na tanke kolutove. Izrendajte Poli i kačkavalj. Ređanje sendviča ide ovako:
- Na PRVI komad hleba namažite finu količinu maslaca. Stavite zeleni čatni preko maslaca. Poređajte kolutiće krompira i kolutiće crnog luka. Začinite začinom za sendvič. Stavite rendanu Poli kobasicu i rendani kačkavalj.
- Sada spustite DRUGI komad hleba. Namažite maslac i zeleni čatni. Poređajte paradajz, krastavac, crni luk. Pospite začinom. Stavite rendanu Poli kobasicu i rendani kačkavalj.
- Prekrijte ovo i TREĆIM konadom hleba. Namažite samo maslac ali preko hleba, na gornji deo tosta.
Naređajte sve sendviče i zagrejte grill tiganj. Spustite prvo stranu sendviča namazanu puterom i pržite s te strane da porumeni – a važno je da se tokom prženja sendvič pritiska pljosnatom špatulom (ili malom drvenom daščicom), kako bi se “slegao” i više ličio na tost. Dok se prži, namažite i drugu stranu sendviča puterom – pa okrenite da se izgriluje i ta strana.
Pustite da se gotovi sednviči malo prohlade, presecite ih na trougliće i servirajte uz prepostali zeleni čatni.