Pileći velington s lisičarkama i sušenim paradajzom

Već sam pomenula da su neka vrsta food-znaka ovog bloga rolnice i ballotine. Pravila sam ih od ribe, od svinjetine, nisam preskočila piletinu, pa ni zečetinu. A nekada ih radim i u testu, pa oko toga ispadne cela diskusija 🙂

U duhu te diskusije, trebalo je dobro da razmislim da li ovo da nazovem kako treba: “Filovane pileće šnicle u testu” – ali pošto bi to bilo jako dosadno ime za jelo, “Pileći velington” mi bolje zvuči 🙂

Poznavaoci gastronomije će odmah primetiti veliku razliku u metodi rada. Naime, fil – kako je kod velingtona uobičajeno – nije oko mesa, već je unutar mesa. A to nije slučajno, već namerno.

Crveno meso koje se koristi u originalnom receptu (biftek), otpornije je na spoljašnje uticaje i praksa je da se biftek uglavnom jede polusirov. Piltena, za razliku od junetine, spada u delikatnija i osetljivija mesa s kojima se pažljivije rukuje i uvek se drže u frižideru. Zbog te osobine, ne preporučuje se da ostaje sirova ili polupečena.

Čak i kada je u odličnom zaštitnom pakovanju koje dugo čuva svežinu, kakvo ima Perutnina Ptuj Natur – opet moramo da se ponašamo prema pravilima koja važe za ovu vrstu namirnica: držanje u frižideru & ne jede se sirova piletina. Dakle, fil je unutra kako bi se piletina dobro ispekla.

Perutnina Ptuj Natur piletina, zbog načina gajenja – a proizvedena bez hormona, antinbiotika i hrane s aditivima – ima neutralan, prijatan miris i meko meso. Mekoća se čuva pri termičkoj obradi. Znamo da se piletina, posebno belo meso, lako isuši kada se dugo termički obrađuje. Ako biste stavili ceo komad belog mesa u sredinu, kao kod klasičnog “velingtona” – morali bi dugo da pečete, kako biste bili sigurni da meso nije ostalo sirovo u sredini tog komada.

Zato, uz meso isečeno na šnicle i fil stavljen u sredinu, obezbeđujete krako pečenje, koje sačuva sočnost. Na ovaj način, potrebno vam je samo 25 minuta za “pileći velington” bez greške 🙂

Sastojci:

  • paket pilećih šnicili (belo meso) Perutnina Ptuj Natur – 480g
  • šaka rehidriranih suvih lisičarki (može i vrganj)
  • manji crni luk
  • manji prazluk (zeleni deo)
  • 4 briketa spanaća, omrznuta
  • 6 komada suvog paradajza iz maslinovog ulja
  • so i biber
  • malo maslinovog ulja
  • puna kašika rendanog parmezana
  • list lisnatog testa (po mogućstvu domaće spremljeno s maslacem)
  • žumance razmućeno s malo ulja

Priprema:

Na maslinovom ulju propržiti sitno seckan crni luk, a zatim mu dodati i sitno seckan praziluk. Iseckati i paradajz i lisičarke, pa ih propržiti. Na kraju se ubaci i spanać, pa dinsta dok ne ispari voda. Posoli se, pobiberi, skloni s ringle i umeša parmezan.

Na providnu foliju se naređaju 2-3 šnicle od belog pilećeg mesa. U ovom paketu imate dovoljno za dva rolata, pa ravnomerno podelite meso. Prekrijte s još jednim slojem providne folije, pa malo izlupajte čekićem ili oklagijom.  S već isečenim šniclama, lako ćete formirati dve slične površine od belog mesa, u formi pravougaonika.

Svaki od dva pravougaonika malo posolite, premažite filom, pa uvijte u rolatić, tako da fil bude u sredini. Zatim uvijte u providnu foliju, učvrstite krajeve (poput bombone). Rolnice umotajte u još jedna sloj folije i dobro učvrstite. Stavite u frižider na par sati da se “setuje”. Ako nemate par sati, stavite u zamrzivač dok razvijete testo – biće sasvim dovoljno.

Razvijte lisnato testo 🙂 Napravite dva komada testa, dovoljno velika da umotate rolate od mesa. Rolate u testo možete zatvoriti bilo kojom metodom. Neko samo uvije meso testom, kao da mota palačinku, pa krajeve savije ispod rolata, neko samo preklopi testo pa ga okolo izbocka viljuškom, kao se ne bi rastavilo. Ne može jednostavnije 🙂

Kad je testo umotano oko mesa, premažite ga žumancem razblaženim s malo ulja. Napravite neku šaru nožem, ako želite – pa ubacite u rernu na 200 stepeni, 25 minuta. Neka miruje 15 minuta po vađenju iz rerne, a onda isecite i služite uz prilog po želji.

Moje serviranje je bilo sa šparglom & krompir-pireom, koji je dodatno karamelizovan kuhinjskim brenerom. Sa strane sam razmazala malu količinu slatko-ljutog sosa i posula mrvljeni crveni biber.

Saveti:

  1. Nekada “velington” pusti vodu, obično za to bude krivo povrće u njemu. OK, ništa strašno. Dok je nedovoljno pečen ali već zapečen da može da se prebaci u drugu posudu, prebacite ga na rešetku. Rešetku stavite iznad tepsije (kao na slici). Završite pečenje. U slučaju da ste višak vode primetili kada je velington gotov, na isti način ga prebacite u rernu – neka rerna bude topla i isključena, pa tako može da se prosuši.
  2. Ovo jelo je predivno i kada je hladno. Slobodno pripremite jelo ranije i servirajte ga na sobnoj temperaturi nakon nekoliko sati.

 

U saradnji sa “Perutnina Ptuj”

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро