Pileće belo meso je oduvek bilo univerzalni lek za decu koja nisu preterano ješna. Znam to zbog Ljubimice. Kad god smo pokušali da je nateramo da jede ili da proba nešto novo, umela je da zaplače – a ona jako tužno plače 🙁 Ipak, belo meso voli…
Prvo dete mog brata je dečak s kojim oko klope nikada nije bilo problema. Tačnije, kad je bio beba, jeo je kao mali Tasmanijski đavolčić. Ispuštao zvuke poput “njuuuumm! njum!” kad vidi hranu i tresao se od sreće. Kasnije, pristajao je da proba nešto novo, uzimao po zalogaj i ako mu se ne sviđa rekao bi uvek istu (veoma kulturnu) rečenicu: “Ukusno je, ali hvala – ne mogu više!” 😀
Drugo dete mog brata, Ljubimica, bila je potpuna suprotnost. Mućkana jaja, sendvič, gibanica, pica koja ne sme da ima pečurke, piletina i grašak, hamburger, i još neka jela su bila na njenoj “beloj listi”. I ako može nešto slatko, posebno ako je to slatko sladoled. Sve ostalo je moglo da se završi štrajkom glađu i apsolutnim odbijanjem da se uzme makar minijaturni zalogajčić.
Želela sam milion puta da napravim nešto novo, zdravo i ukusno – ali se sve završavalo s pomfritom iz rerne i pilećom karađorđevom iz rerne. Ili pljeskavicama, krompir-pireom i naravno, graškom. Što je svakako bolje nego da Ljubimica pravi užasnute face kad joj približiš karfiol, ili se onesvesti zbog jednog pogleda na avokado.
Jednini način da se ovakvo dete nahrani novom namirnicom je bila stara dobra prevara.
U srži prevare je sledeće:
- Držati se glavnog sastojka koji dete obožava: znači pileće belo meso
- Kreirati formu koja asocira na neobavezno grickanje, a ne na “ozbiljan” obrok: dakle trougliči, mafinčići, pitice, i slično
- Što bolje sakriti sastojke koji su zdravi, a dete ih se užasava – u ovom slučaju brokoli i pečurke. Kjuč je u tom sakrivanju, pa je potrebno izuzetno sitno iseckati pečurke. A posebno sitno treba iseckati brokoli – da potpuno zaboravite da je to bio brokoli.
- Ako namiriše prevaru, lažite što više možete. Recimo, na pitanje “šta je ovo zeleno?”, odgovara se sa “pa kako ne znaš dušice tetkina, to je grašak, samo sitno seckan – ti obožavaš grašak”. Na pitanje, a “šta je ovo braon?” nikako ne priznajete da su pečurke, već kažete da je duže pržen luk.
Rekla bih da sve ovo počinje da zvuči kao scenario za novi reality-show “Nahrani Ljubimicu” – ali u stvarnosti, to nije daleko od istine. Gospođica kreće u prvi razred za koji dan i kad god proba svoju novu školsku torbu, vi ste u fazonu: hajde, molim te, samo još jedan zalogajčić, prevrnućeš se kad ubacimo knjige unutra! 😀
Onda sednete, mislite, smišljate novi recept… Nekada prevara uspe, a nekada ne. A ova mi je, kao što ćete videti na kraju teksta – apsolutno uspela 😉 😀
Kvalitetno meso, kao važan sastojak jela: Perutnina Ptuj Natur
Za dete koje treba ubediti da jede, po prirodi stvari – pažljivije birate ne samo recepte, već i namirnice i ostale sastojke jela. Zato sam koristila Perutnina Ptuj Natur piletinu.
Zvanično i objektivno: ova piletina se gaji na tlu, a ne u kavezima. Hrani se hranom koja nema aditive – a ceo proces se obavlja bez hormona i antibiotika. I dostupna je u većini radnji u našem komšiluku 🙂
Sastojci:
- pakovanje belog mesa Perutnina Ptuj Natur (480 g)
- malo maslinovog ulja
- 1 srednji crni luk
- 1/2 praziluka
- 3 čena belog luka
- oko 150 g brokolija (samo cvetići)
- oko 300 g šampinjona
- so i malo bibera
- paket kora za pitu ili gibanicu
- 125 g maslaca (rastopljen u mikrotalasnoj)
Priprema:
Belo meso iseckajte na veoma sitne kockice, kao i crni luk i praziluk. Isto treba uraditi i sa pečurkama i brokolijem. Na malo masinovog ulja propržiti crni luk. Kad omekša, dodati praziluk i beli luk i pržiti još malo. Zatim se ubace brokoli i pečurke. Na kraju i piletina. Posoli se i pobiberi, i malo kuva da dobar deo vode koju pusti povrće i meso ispari.
Odvojite lepo kore iz paketa, pa svaku presavijte na pola tako da dobijete pravougaonik i premažite ga maslacem. Zatim pravougaonik isecite na pola da dobijete dva kvadrata. Svaki kvadrat nafilujte punom kašikom fila i smotajte kao klasične vijetnamske “spring rolls” (evo fotografije kako se to radi).
Rolnice poređajte na papir za pečenje, pa ih još jednom ovako umotane premažite maslacem. Pecite u zagrejanoj reni na 180 stepeni dok ne porumene – ako imate ventilator, upotrebite ga pred kraj pečenja da dobijete lepšu boju.
Kao što i sami znate – slika govori 1000 reči.
Ovde je Ljubimica uhvaćena na delu. Radi ono što dete i treba da radi kada mu se da nešto ukusno, krckavo i sveže ispečeno —-> JEDE! 😀
Mogu li se pripremljene rolice (nepečene) zamrznuti s obzirom da sadrže gljive ?