Dilema “pileća krilca ili ražnjići” nije laka. Od gomile začine kojima mogu da se obogate krilca, preko nezaustavljive mašte kada je arhitektura ražnjića u pitanju, ove finger-food opcije ostaju jedne od najomiljenijih. Pored velike popularnosti, nedovoljno ih spremamo kod kuće – valjda zato što i dalje mislimo da nam je potreban roštilj…
Ovaj post će vam značiti puno ako još uvek mislite da hrana za kučne žurke mora da goji i da se kosi sa pojmom „fit“. Ili ako ste neko kome je mama rekla da ne treba da se igra sa hranom i još uvek slušate ovaj savet – ili ako niste previše vični kuvanju što posebno važi za muškarce koji se do sada nisu usudili da priđu svojoj rerni.
Još više će značiti ako u blizini imate nekoga ko ne voli povrće i probleme da ih ubedite koliko je povrće zdravo. Kreativno šarenilo uz lep miris i ukus češće daju rezultate.
Kada na tanak drveni štapić naređate komade mesa isečene na kockice, marinirane preko noći u ulju, luku i začinima – dodate im i komade povrća i luka – ako ste u Grčkoj zvaće ih Souvlaki, u Turskoj Şiş Kebab – a u Rusiji Shashlik.
Ražnjići od povrća
Tajna dobrih ražnjića od povrća nije samo u pukom ređanju komada povrća na štapiće, već i u začinima koji na njih idu nakon obrade u rerni ili na roštilju. Pri odabiru povrća fokusirajte se na ono koje u sebi sadrži dovoljno vode. Najčešće korišćeno povrće koje možete da sečete na polovine, četvrtine, na kocke i u oblik polumeseca je:
- Tikvica
- Plavi paradajz
- Cherry paradajz
- Šampinjoni
- Crni luk
- Praziluk
- Prokelj
- Krupne masline bez koščice
- Komadi prethodno blanširanog karfiola i brokolija
- Paprike u žutoj, crvenoj i zelenoj boji
- Baby šargarepe i mini-kukuruz
- Komadi celog kuvanog kukuruza
U zavisnosti od povrća koje odaberete, nakon pečenja se odlučite za neki od ovih preliva:
- U slučaju da ste koristili više povrća tipičnog za mediteransku ishranu (tikvice, plavi patlidžan) napravite preliv od maslinovog ulja i isceđenog limuna. Pospite preko ražnjića, ukrasite ih svežim bosiljkom, peršunom i parmezanom.
- Povrće voli mast koje se ne treba plašiti u kombinaciji sa vlaknastom hranom. Rastopite komadić maslaca, pobiberite i nanesite preko gotovih ražnjića. Zatim bogato pospite vlašcem i peršunom.
- Odlučite se za zdrave umake poput guacamole ili tahinija – a izbegavajte kupovne sosove na bazi majoneza jer kupovni majoznez sadrži rafinisana ulja i često delimično hidrogenizovana biljna ulja (trans masti).
Meso na ražnjićima
Najlakše i najbrže je kombinovanje povrćnih ražnjića sa belim pilećim ili ćurećim mesom jer im je potrebno odprilike isto vreme pečenja/grilovanja. Sem što belo meso možete da začinite na moj omiljeni način – ostavite kockice od mesa u susamovom ulju, sa belim lukom, belim vinom i senfom – ni kombinacije meda, dižon senfa i čilija nisu za eliminaciju 🙂
Drugo božansveno meso kome ne treba puno vremena u rerni su komadi ribe (npr. skuše ili tune) ili komadići dimljenog lososa.
Ipak “vodeni” šampion su svakako škampi/gambori. U ovom postu imate dva sjajna recepta za pripremu gambora pa iskoristite neke od začina!
Roštilj vam nije neophodan – ni za ražnjiće, ni za pileća krica!
U slučaju da niste u mogućnosti da raspalite roštilj – ražnjići iz rerne mogu da budu jednako ukusni ako ne dopustite da se kuvaju i krčkaju u plehu. Evo moje metode da izbegnem “kuvana” pileća krilca ili ražnjiće:
Na rešetku rerne stavite papir za pečenje koji ste na više mesta izbušili nožem. Poređajte ražnjiće (ili pileća krilca) na papir tako da slobodni deo drške ubude okrenut ka vratima rerne – da možete da ih okrećete. Na ovaj način će voda iscureti iz ražnjića ali se neće zadržavati i ražnjići neće početi da se kuvaju.
Pripremite i pleh koji je veličine vaše rerne tako što ćete na njega staviti aluminijumsku foliju i to u viš eslojeva. Ovaj pleh stavljate ispod rešetke da voda curi u njega, a folija je tu da posle ne bi morali da ribate pleh i umarate se bez razloga. Uvek važi pravilo: “Što manje posla, to bolje”.
Zatim uključite gornje grejače na reni na najjače i sačekajte da se dobro ugreju. Ubacite rešetku sa ražnjićima visoko – a pleh sa folijom ispod rešetke. Nekoliko puta u toku pečenja otvorite rernu i okrenite ražnjiće – ali brzo da ne bi hladili rernu. Gotove ražnjiće začinite i servirajte.
Prvo sam ovako pravila ražnjiće, ali od kada sam otkrila da istom metodom mogu da spremim i savršena pileća krilca – skoro da sam prestala da pravim ražnjiće.
Krilca mogu samo da se posole i pobibere – ili da se mariniraju u bilo kojoj marinadi, ili premazuju pred kraj pečenja. Moje omiljene kombinacije ostaju one sa medom i belim biberom, ili Dijon senfom i đumbirom.
Svakako da ražnjići od povrća, koji brzo budu gotovi, mogu da budu super prilog . Pošto je cela postavka već u rerni, kad su krilca gotova – samo na kratko ubacite ražnjiće od povrća. Njima je potrebno malo vremena da se ispeku, a dotle se krilca taman toliko prohlade da mogu da se jedu prstima 🙂
Bonus: voćni ražnjići za dezert
Ananas, sveže smokve, kajsije, banana, mango, bereskve – su samo neko od voća koje može da se nađe na vašim ražnjićima u svežoj/sirovoj varijanti.
Za intenzivnije ukuse propržite voćne ražnjiće na maslacu ili kokosovom ulju. Voće je dovoljno slatko pa posle prženja samo blago začinite cimetom, rumom, vanilom ili nekim drugim začinom.
Nikada ne korstite šlag i biljnu pavlaku za ukrašavanje – ovi proizvodi sadrže hidrogenizovana biljna ulja pa verujem da ne želite da veštačkim mastima upropastite ovakav dezert. Ako ipak poželite da ih ukrasite pri serviranju, jednostavno ulupajte malo prirodne slatke pavlake.
Zatekla sam sebe kako sama u sobi vičem “Jeee” kada sam videla da je nakon nekoliko dana besomučnog proveravanja izašao novi post! 😀
Toliko sam navučena na ovaj blog! 😀
Hvala ti mnogo što nesebično deliš znanje sa nama radoznalim čitaocima! Opet sjajan tekst, kod tebe nema omaške! 😉
Ne moraš da proveravaš besomučno sajt za postove, već se pretplatiš na RSS feed i automatski budeš obaveštena kada se novi post pojavi.
Doktore, hvala na savetu! 😉
Htela sam da naglasim koliko sa nestrpljenjem čekam svaki novi post, a RSS mi tu ne bi pomogao, jedino ako može da navede Maju da me svakih par dana obraduje novim tekstom! 😀
Ali definitivno se od danas prijavljujem da budem up-to-date. Thanx again i pozdrav! 🙂
Pozdrav Majo!
Jako mi se dopada to sto radis i nacin na koji prezentujes! (:
Volela bih da podelim svoje iskustvo i da te zamolim za pomoc. Bila sam vegan dve godine. Izgubila sam menstruaciju, misici su usli u katabolizam, poremecaj ishrane.. Imala sam 55kg. Visoka sam 171cm, imam 23 god. i 75kg.(dobila sam ih od hormonskih tableta i od ishrane UH-ma!). Cilj su mi 63kg. Treniram tae bo 3-4x nedeljno.Pocela sam da jedem ribu, pilece i junece meso. Osecam se snaznije! (: Na dijeti sam po krvnim grupama (0) i prija mi. Jedem oko 400gr mesa dnevno, int.pirinac, povrce, voce slabije. Mleko i mlecne proizvode retko jer mi ne prijaju. Ponekad kefir i kozju surutku. Grickalice, slatkisi ne. Orasaste plodove volim i stalno jedem orahe i golicu. Trudim se da imam 5 obroka dnevno.
Molila bih te za misljenje, savete, predloge.
Srdacan pozdrav!
Da citiram Nioslava Raškovića: ako si OK – onda nastavi to što sada radiš 🙂
Ipak, u jednom trenutku obrati pažnju da ti neće trebati toliko proteina, pa koriguj to malo. I ne zaboravi povrće!
Haha da ne videh ovaj tvoj blog, opet bih zaboravila da ukljucim rernu na vreme za krilca, !
Sad cu da se potrudim i da napravim neke raznjice sa povrcem , taman za veceru 🙂
Ne mogu da sacekam da bude gotovo 🙂
Pin, pin 🙂