Saznali smo više o zdravstvenim benefitima belih, žutih i crvenih priloga uz piletinu – pa i dobili neke nove ideje 😊
Za kraj, ostavili smo glavnu boju – zelenu. Zašto „glavnu“?
Zato što kad god pričamo o poboljšanju ishrane, svi kažu: „Samo jedi meso i salatu, srmšaćeš“ i „Manje hleba, više zeleniša“ ili ono čuveno „Eat your greens“. I u tom smislu – svi i jesu u pravu.
Počećemo s lisnatim zelenim povrćem, za koje se već zna da je neizostavni deo zdravog režima ishrane. Upravo zato što je puno vitamina, minerala i vlakana – a siromašno kalorijama – donosi mnoge zdravstvene benefite, među kojima prednjače smanjenje rizika od gojaznosti, a samim tim i dijabetesa.
Lisnati i najukusniji su: spanać, razne zelene salate, Iceberg salata, matovilac, rukola, Bok choy, zelje, blitva – a ne treba zaboraviti ni mikrobilje.
Mikrobilje je danas široko dostupno i čest je sastojak salata. Kako se radi o nedavno proklijalom bilju, odnosno izdancima gaška, cvekle, rotkvice, bosiljka, itd. – ovo bilje ima veću koncentraciju nutrijenata i intenzivniji ukus.
Drugo zeleno povrće poput: kupusa, kelja, prokelja, špargle, brokolija, graška, boranije, tikvica, paprike, celera, kelerabe, artičoke – neizostavni su deo svih zdravih obroka ikada pripremljenih na ovom svetu 😊 Poseban osvrt treba napraviti kada je u pitanju prazluk, koji je uz cikoriju šampion u količini prEbiotskih biljnih vlakana.
Naravno da „zelenu priču“ ne možemo da ispričamo do kraja ako ne pomenemo i voće u zelenoj boji: grožđe, kivi, limeta, zelena dinja, kruška – i naravno: Njegovo Kraljevsko Visočanstvo Avokado.
Avokado je, pored kokosa, dokaz da priroda nikada nije u voće stavila masti i šećere zajedno. Masno voće nije slatko. Zato je avokado i u slanim, i u slatkim jelima. Zdrav je zato što ima mononezasićene masne kiseline. Iste one koje su u maslinovom ulju, koje je takođe – zeleno jer se pravi od zelenih maslina 😊
Zeleni pilav umesto klasičnog
Pilav je jedno od omiljenih domaćih jela, jer uz njega mora da ide i domaća pileća supica. Nešto supe ide pre ručka, a deo posluži upravo za pripremu pilava.
Ipak, ono što sam ja zamerala pilavu je bio upravo nedostatak povrća. Imamo piletinu, imamo pirinač, imamo domaću supicu – ali nema povrća. Zato sam ga sada dodala, jer sjajan pilav može da bude još bolji ako se obogati zelenišima.
Ideja je bila jako dobra i moram da priznam da je ovo bio najukusniji pilav koji sam ikada napravila. Ne znam za vas, ali ja pilav – onaj klasičan „klot“ i ovaj moj „zeleni“ – uvek jedem sa sirom. A kad pomenemo sir, onda smo tamo negde na početku naše priče, ponovo kod bele boje priloga 😊
Sastojci za supu:
- 1 pile u MAP pakovanju Perutnina Ptuj
- 2 šargarepe
- 1 srednji paškanat
- 1 srednji krompir
- 2 crvena (ili crna) luka
Pile isecite na komade, a za ovaj recept upotrebljeni su bataci, oba karabatka i krilca. U veću šerpu ili lonac staviti sve sastojke i nalije se voda. Supa treba da provri na jačoj temperaturi, a zatim se kuva na srednjoj. Kuvanje može da se prekine kada su i meso, i povrće potpuno meki. Ipak, supa je uvek bolja kada se kuva nešto duže.
Kad je gotova, meso izvadite na tanjir, pa kad se prohladi – očistite ga od kože i kostiju. Rukama ga iscepkajte na manje komade. Supu procedite i ostavite za dalju pripremu đuveča.
View this post on Instagram
Sastojci za supu:
- 500 g zelenog povrća po izboru: boranija, grašak, slatka i ljuta paprika, tikvica, brokoli, špargla…
- malo maslinovog ulja
- so i šareni biber
- 200 g pirinča okruglog zrna
- supa i meso iz supe
Svo povrće iseckajte i počnite da pržite na maslinovom ulju i posolite. Možete dodati i malo supe tokom prženja. Kad povrće omekša, sipajte pirinač, pa sve zajedno još malo propržite. Onda nalijte supu i začinite biberom – a zatim dodajte i meso. Supe bi trebalo da bude dovoljno da prekriva sve namirnice.
Još malo prokuvajte sve zajedno, da sastojci počnu da ključaju. Proverite da li je jelo dovoljno slano. Ubacite u rernu zagrejanu na 200 stepeni na oko 20 minuta. Pilav je gotov kad je pirinač skuvan, višak vode ispario – a on dobio boju na površini.