Moj drugi post na blogu, objavljen oko 10. marta 2012., bio je o najboljem pečenom piletu iz rerne ikada. Morala sam da ga obrišem, jer je uz njega išao video snimak koji je nestao sa Youtube-a i koji posle nigde nisam mogla da nađem.
Ipak, bila sam uporna i iskopala video nakon više od 6 meseci 😀 Ovaj post je kopija onog starog, a snimak sada niko ne može da obriše.
* * *
Dugo sam mislila da znam da u rerni napravim ukusno pečeno pile. Ali nisam obožavala pečene piliće. Prva asocijacija mi je uvek bila “suvo i slano“. Nisam ih volela ni onda kada je “moje pečeno pile” ispadalo manje suvo od “tuđeg pečenog pileta” 🙂
A onda sam, tragajući za malim cakama velikih majstora kuhinje, videla kako je to davnih ’60-tih radila Julia Child.
Činjenica je da ima više posla oko pripreme i da treba posedovati alat koji više liči na pribor za mačevanje, nego na alatke za kuvanje, ali se na kraju dobija prelepo i sočno meso, koje se topi u ustima kao puter.
Neverovatno ukusno i vredno svake sekunde truda! 🙂
Kliknite OVDE ako vam je lakše da gledate snimak na Youtube-u
Bitan deo snimka je i objašnjenje kako da odredite starost već očerupanog pileta. I vrlo je korisno!
Jedini loš deo ove priče je to što je pile koje sam spremala bilo iz samoposluge i osećala se aroma koncentrata nakon pečenja, jer je meso uglavnom zadržalo sokove. Koncentrat se oseća više neko kod pileta pečenog na uobičajeni način. Taj začin ja nikada ne bih stavila 🙁
Vodite računa o poreklu pilenceta kada ovo budete rešili da spremate.
* DANAŠNJA DOPUNA STAROG TEKSTA *
Velike igle koje Julia koristi sam viđala u pozamanterijama i na pijačnim tezgama među koncima i dugmićima. Konopac treba da bude nefarbani pamučni, a i to se lako nalazi.
Prvi put kada sam ovo pravila, gledala sam video na telefonu i pritiskala pauzu nakon svakog provlačenja konopca.
Imala sam malu iglu i previše tanak kanap, pa je priprema bila cirkus 🙂 Bez obzira na to ispalo je super, kao i kada sam kasnije nabavila ogromnu iglu i odradila “ušivanje” kako treba.
U slučaju da neko pomisli da je ovo teško, setite se samo da je do pre par decenija “ispeći pile” značilo:
- Izaći u dvorište
- Uhvatiti pile
- Lišiti ga života
- Preliti vrelom vodom da se lakše očerupa
- Povaditi iznutricu
- Pripremiti i ispeći
Zamena koraka od 1 do 5 obićnom iglom i koncem više ne izgleda tako problematično, zar ne? 😀
Nisam stigla pogledati sav video, pa sam onako, na preskokce, ali stvarno je zanimljivo. Osebujna žena i osebujan način rada. Ovo se treba gledati dok nisi jako gladan.
Ja sam poskidala sve njene emisije sa interneta koje sam uspela da nađem pa ih gledam pred spavanje. Ima i dosadnih stvari, ali podeliću sve što je zanimljivo 🙂
Inače, upravo sam na “Probajovako” saznala ovo:
“CVJETAČA – će biti mekana i bijela ako je kuhate u mineralnoj vodi kojoj ste dodali malo šečera.”
Znala sam za mleko, ali ne i za mineralnu vodu i šećer 🙂
I izdvojila sam recept koji moram da probam:
http://probajovako.blogspot.com/2012/07/nabujak-od-kelja.html
Tako da – hvala na javljanju 🙂
Jeste da kasnim PET godina, ali, Video, nažalost, nije više dostupan.
Blog ti je sjajan, sa zadovoljstvom čitam.
Nedavno sam ga otrkrila, sasvim sličajno.
Tebi i svima koje voliš želim dobro zdralvje, radost, sreću i svako blagostanje.
Pozdrav, lJiljana Ružin
A jel može kakav recept za pripremu telećih ili svinjskih bubrega, ili o iznutricama generalno? 🙂
Bubrege u životu nisam spremala, kao ni creva. I mogu da tvrdim da neću 🙂
Jedem samo srca i džigerice, mada što ređe, jer se u jetri prerađuju svi toksini, a životinjice su nam danas pune toksina.
Ono što je bitno za džigerice (ako mogu da se nađu domaće) je da svinjska i teleća imaju najviše B12 vitamina i gvožđa, a i jedno i drugo “rade zajedno” protiv malokrvnosti.
Sad sam zaboravila koja ima čega više (mislim da teleća gvožđa, a svinjska B12). Proveriću ako treba.
Kada sam pisala tekst o koenzimu Q10, objavila sam i listu gde ga ima najviše i napisala za šta je važan, to je OVDE.
A nakon poziva za recepte, napravljen je i kuvar u kome ima dobrih recepata sa srcem i džigericama. Tako da imamo nešto i za prvu pomoć 🙂
http://www.vitkigurman.com/2012/09/25/recepti-q-var-lepote/
Još jedan dokaz da kuvanje baš i nije uvek jednostavno, ako hoćeš da bude besprekorno. No, kako se “jede” i očima onda to i ne bi trebalo da predstavlja smetnju.
Umrsila mi se pamet od silnog konca, ali razmrsiće se sigurno kad budem probala ovaj način:) Čove3k se uči dok je živ, a pravo da kažem, a i iskreno, meni nikad nije pečeno bilo ovako lepo oblikovano, pa ako je kunst u kanapu, e onda ću i da ga koristim. Hvala Majo:)
I meni se umrsila pamet kada sam prvi put gledala 😀
Iskreno, bila sam šokirana kada je krenula da filozofira o starosti pileta i da veze goblene po njemu, a danas im stalno pipam grudnu kost i hrskavicu i brižno čuvam svoju veliku iglu 🙂 😀
Sta mislis o crnoj cokoladi sa 70 posto kakaa? Ja pojedem skoro svaki dan kockicu dnevno zbog koncentracije
Trudim se da kupujem onu od 85% jer nema ničega jačeg kod nas.
Mislim da je gorka čokolada u umerenim količinama OK.
Imam želju da i kod nas stignu one od 95% kakaa jer volim takve gorke ukuse.
Pročitaj ovaj tekst http://www.vitkigurman.com/2012/08/24/carobni-cili/ 🙂
Ja bih da ispecem pile po LC, ali ja pojma nemam sta od sastojaka/zacina da ubacim iznutra i spolja, posto cu ja lepo to da tutnem u jednu kesu, jer da usivam kokos/pile, ne mogu, nemam vremena, nemam zivaca (isekla sam nokte do samih zivaca i na nekim noktima i preko toga, i sad me boli dok tipkam). Mislim da je kokos, te da je malko starija, pa tu treba sta tacno da se potegne da se dobije socno meso? I Koji zacini/sastojci iznutra/spolja? Ja video do kraja nisam mogla da gledam, gledah na preskoke i zabatalila, em ne vidim najbolje, em mi nista nije jasno sa zena govori a engleski mi je maternji maltene.. :S Bojim se nozeva.
Pile je samo po sebi LC 🙂
Jedna od jednostavnih fora je da se (ako je meso tvrdo) peče malo duže na nižoj temperaturi pod folijom, a onda otvoreno. Možeš i samo so ako se ne snalaziš sa začinima.
E vala se ” pretrgla ” peruci ovo pile 🙂 !
Ovaj recept je sušta suprotnost onome kako treba pripremiti pile. Ako želiš stvarno da vidiš kako to treba da se radi, sa malo više informacije zbog čega se šta radi, pogledaj ovaj video: http://www.youtube.com/watch?v=EgU-WycA54I
Baš ne mogu da kažem da studentkinja prestižne “Le Cordon Bleu” akademije može da spremi pile “poglešno”, tim pre što sam ga probala i neviđeno je dobro 🙂
Ipak, u stalnoj potrazi za dobrim, originalnim i ukusnim receptima svakako ću pogledati bilo koji interesantan DRUGAČIJI način pripreme.
Hvala na linku 🙂
Ama umalo da odumrem sve skupa s premotavanjem :D. Premetnula je to jadno pile 389 puta. Ali ono pile na kraju… Pa joj, sutra kupujem konac, iglu imam (njome provlačimo konopac za pečenice i slaninice ;)). E, sad sam gladna, uf.
hahahaha 🙂 nikada neću zaboraviti ni svoj šok kada sam prvi put videla šta radi 😀
Odlicna je! Obozavam Džuliju i neverovatno mi je zabavna. Treba izabrati dobro pile, ali treba i dobra rerna za pile! I ja sam ovde vise za Hestonov metod kao pera, ispostavilo se kao mnogo bolji metod za pečenje i za kožicu i za sočnost! A ako nemam vremena da potopim pile noć pred pečenje, onda je pile pečeno na limenci od piva apsolutno najbolji i nacin za dobijanje slicnog efekta!
Daj *pliz* neki link za Hestona i limenke piva ako ima nešto na Youtube-u ili u tekstu!