U originalu, za Pasqualinu biće vam potrebno da napravite 33 izuzetno tanke kore, gde svaka simbolizuje po jednu godinu Isusovog života.
Simboliku shvatam i divim se italijankama koje su Pasqualinu spremale u originalu – ali ja nisam takva domaćica.
Ja sam domaćica “odem u LIDL i kupim sveže lisnato testo” 🙂
Šalu na stranu, italijanska kuhinja nikad ne prestaje da me odušavljava, jer su u stanju da uzmu najjednostavnije moguće sastojke i da od njih naprave čudo. Setite se samo recepta za malfatti. Posebni su velmajstori da od, na izgled, jednostavne kombinacije “brašno-rikota-jaja-spanać” naprave više izuzetnih i sada već svetski poznatih jela. Na toj listi, uz malfati i klasične raviole – našla se i Pasqualina.
Opomena pred recept: italijani se ljute kada se Pasqalina pravi sa spanaćem jer je original ima blitvu. Samo blitvu. I ništa osim blitve. Mada, ako poželite artičoke, znajte da je njima dozvoljeno da se pridruže blitvi. Kako sam na stranim forumima primetila da ni jedan italijan nije započeo svađu zbog zelja – kombinovala sam zelje i blitvu 🙂
Što se sastojaka tiče, znate pravilo za jednostavna jela: ako su sastojci obični, onda treba da budu kvalitetni i odlični. Nisam slučajno odabrala da za ovo jelo kupujem u LIDLu. Zbog sira i lisnatog testa 🙂
Sveže lisnato testo je s palminom mašću. Palmina mast nije čedo zdrave ishrane, koliko su to kokosovo ulje i maslac, ali jeste nešto što mi se nađe na tanjiru – a to nikako ne bih mogla da kažem za lisnata testa koja sadrže margarin.
Za potrebe snimanja, na više projekata, kupovali smo svakojaka lisnata testa. Mogla sam da vidim ne samo sastav – već i kako se ponašaju i kakvu strukturu imaju. Zato bih ovo sveže iz LIDLa, bez oklevanja, izdvojila kao najbolje. Lagano je, zadržava formu, ravnomerno se razlistava i svo je nakako “vazdušasto”. O tome da ne morate da se zlopatite dok vitlate oklagijom, jer je već rastanjeno na pravu meru, ne moram ni da pričam 😀
Znamo da u “pripreme za leto” ne ulaze testa, pa bila ona lisnata ili ne 🙂 Ipak, svi mi ih koristimo neke specijalne prilike, pituljice, tartove i praznike. Zato i želim da znate da za te momente postoji nešto što je kvalitetnije i ukusnije.
Što se ostalog tiče – sastojci koje sam odabrala su na slici dole. Za “zrnasti” sir s 4 % mlečne masti nigde ne piše da li je whey sir (od surutke) – a rikota, koja se u originalu koristi u Pasqualini, jeste whey sir. Ipak, ukus “svežeg sira” mi više odgovara, pa sam njim počela da menjam rikotu u slanim receptima i prilično sam zadovoljna rezultatom.
Sastojci:
- 2 sveža lisnata testa
- 4 veće veze blitve
- 4 veće veze zelja
- 2 kašike maslinovog ulja
- veća vezica mladog crnog luka s percima
- 450 g svežeg sira
- 50 g rendanog Grana padano
- 9 jaja
- prstohvat muskatnog oraščića
- 1 kašičica majčine dušice
- 2 kašičice suvog peršuna
- so i biber
- maslinovo ulje ili žumance za premazivanje
Postupak:
Zagrejte lonac s vodom i kad provri kratko blanširajte opranu blitvu i zelje. Procedite i kada se prohlade, istisnite vodu i grubo nasecite zeleniše. Iseckajte mladi luk, pa ga propržite na maslinovom ulju. Kad omekša, dodajte i zeleniše. Posolite, pobiberite i začinite majčinom dušicom. Pržite da voda ispari, a onda prohladite. U slučaju da primetite još malo vode nakon hlađenja, procedite je, pošto zeleniši treba da budu suvi. Vodite računa da ne ostane vode u njima.
U drugoj činiji umutite 3 jaja, pa dodajete sir i parmezan. Takođe začinite solju i biberom, kao i peršunom. Ne zaboravite ni muskatni oraščić jer jelu daje zanimljivu notu. Uključite rernu da se zagreje na 180 stepeni.
Spustite u okrugli kalup prečnika 20 cm prvi komad lisnatog testa. Dovoljno je samo da ga razmotate, već je na papiru za pečenje. Kad lepo namestite donji komad tako da prekriva dno i ivice kalupa – na testo stavite prohlađene zeleniše. Lepo poravnajte ovaj sloj, kako bi preko njega stavili sloj od sira.
Napravite u sloju od sira 6 udubljanja donjom stranom kašike pa u njih smestite žumanca. Belanca malo izlupajte viljuškom i prelijte preko žumanaca i sira. Sada spustite na ovo i drugi komad lisnatog testa i uklonite višak (ispecite višak kao gricklaicu pored Pasqualine). Ivice donjeg i gornjeg testa spojite rukom, kako se pita ne bi otvorila tokom pečenja.
Možete i ne morate da uradite neku “razbariju” na poklopcu – ali ga svakako premažite maslinovim uljem. Ima i verzija gde se premazuje žumancem, ali nakon 9 jaja – meni je to žumance bilo višak i odlučila sam se za verziju s maslinovim uljem. Peče se od 45 minuta do sat vremena, zavisi kakava vam je rerna. Uglavnom, poklopac pite će dobiti lepu zlatnu boju. Može da se služi i topla i hladna.
Za kraj jedna caka: kad ubacite žumanca i počnete da stavljate poklopac od testa, uradite neki rez ili drugu vrstu “znaka” na ivici testu kako biste znali gde da sečete. Fora s Pasqualinom je da vaš rez pri sečenju parčeta bude baš po sredini žumanca ispečenog u piti. A da je lepo kad recnete kako treba – lepo je.
Srećan vam praznik!
Odmorite. Napunite baterije. Provedite vreme s porodicom. Spremite Pasqualinu 😉
A ako još niste isplanirali desert za praznik – moja Pashka, ruski uskršnji puding, spada u brze, lake i jako ukusne recepte 🙂