Pashka – ruski uskršnji desert, u zdravijoj verziji bez dodatog šećera

Napraviti desert koji u osnovi ima maslac, žumanca, bademe i rikotu je super stvar. Rikota je nemasni sir pun proteina i svi ostali sastojci su sjajni.

Ipak, u originalu, u ovaj recept ide bombastičnih 150 g šečera i 60 g meda.  Kako sam tek skoro završila s dijetom, nije mi ni na kraj pameti da jedem “prave” kolače – ali je i meni Uskrs. Mogu uvek da smislim neko bolje rešenje 🙂

Od malo suvog voća mi naravno, neće biti ništa – posebno ne ako ga iskombinujem sa PREVIAPlus® zaslađivačem.

Sećate se da sam Previju nazvala “najzdravijim zaslađivačem u Srbiji” i to s razlogom: ona je mešavina inulina koji je izuzetno važan za zdravlje crevne flore, i slatke biljke stevije.

Inače, nalazila sam sve i svašta vezano za ovaj desert na internetu: od jezivih vezija s margarinom (pa da li ste realni Uskrs s margarinom?!) – preko recepata sa 400 g šećera 🙂 Nalazila sam i na varijacije sa nekuvanim žumancima, ali ni to nije bilo za mene. Ipak, glavna varijacija se odnosila na to da se desert cedi u gazi koja je stavljena u đerđiv.

Da, zbog ove vrste sira postoji višak vode – ali na kolaču onda ostaju tragovi gaze i ima nepravilan oblik. Takođe, bez obzira na ceđenje, previše se mrvi. Nisam baš bila za tu opciju, pa sam odlučila da pre upotrebe rikotu ocedim – ali ne onako intenzivno kao kad sam pravila malfatti.

Ostatak problema s viškom vode, rešila sam kesicom želatina 🙂 Želatin nikako ne ide u originalni recept, ali kada su zdravi deserti u pitanju, malo snalaženja je neophodno. Neka caka mora da nadoknadi gustinu i lepljivost šećera, koja nedostaje u strukturi.  Tako sam dobila ovu divnu glatku površinu koja se lepo slika i još bolje izgleda pri serviranju – bez raspadanja deserta pri sečenju.

Ono što mi se posebno dopalo kod ovog tradicionalne ruske uskršnje poslastice je lakoća pripreme. Potrebno je toliko malo koraka i još manje kulinarskog umeća da se napravi nešto lepo i aromatično. Izdvojite malo vremena dan unapred i napravite Pashku. Ili, ako se dogodi da ovaj moj recept ugledate samo nekoliko sati pred uskršnji ručak, jednostavno odlučite da ga servirate u čašama – tako neće morati potpuno da se stegne i biće dovoljno samo da se prohladi.

I naravno, ako nemate vremena da Previju naručite sa njihovog sajta i čekate poštara – onda jednostavno idite do neke od DM drogerija, koje imaju Previju (a evo i ostalih prodajnih mesta: 1 i 2).

Sastojci:

  • 3 žumanca, S veličina
  • 200 ml neutralne pavlake za kuvanje
  • 40-50 g zaslađivača na bazi inulina i stevije, PREVIAPlus®
  • 1 kesica providnog želatina
  • 80 g maslaca
  • 750 g rikote
  • 1/2 kašičice vanile u zrnu ili aroma
  • 1 kašika arome badema
  • 150 g mešanog suvog voća
  • rendana korica pomorandže ili mandarine
  • nekoliko kašika soka od pomorandže ili mandarine
  • 70 g g seckanih badema
  • Za serviranje, ukrasi po izboru: listići blanširanog badema, ceo blanširan badem, neljušan badem, seckano suvo voće po izboru, kandirane trešnje…

Priprema:

Stavite rikotu u cediljku i ostavite je da se ocedi (par puta blago pritisnite, ali ne mora da izađe baš sva voda). Posudu zapremine oko 1.5 litre obložiti providnom folijom – a možete da korisitite i kalupe za individualna serviranja.

Suvo voće iseckati, kao i bademe. Ja sam sada u miks ubacila brusnicu, smokvu, ananas i suvu kajsiju – ali da sam našla kandirani đumbir i ušećerenu pomorandžu, rado bih to iskoristila. Narendati koricu pomorandže, dodati je u bademe i suvo voće – pa preliti aromom badema, sokom pomorandže i vanilom. Ostaviti da odstoji minimum 15 minuta.

Napomena ako baš ne smete šećer: u slučaju da je ovo previše suvog voća za vas, zamenite deo suvog voća indijskim orahom i pistaćijem, pa ostavite samo 50 g suvog voća na celu meru – ili ga izostavite potpuno. U tom slučaju, aromatizujte samo orašaste plodove.

Izmešati žicom za mućenje žumanca, PREVIAPlus® i želatin – pa polako dodajte i pavlaku. Zagrejte na nižoj temperaturi i kuvati tek da počne da se zgušnjava. Pazite da ne prekuvate jaja – a znak da je gotovo je to što masa počinje da se lepi na kašiku kojom mešate. Ako je to nejasno, jednostavno neprakidno mešajte i čim primetite da će masa da proljuča, sklonite šerpicu. Zatim ubacite kockice maslaca i izmešajte da se rastopi. Na kraju umešajte i rikotu.

Sada možete da ubacite aromatizovano suvo voće u krem – a možete i da odvojite deo krema koji će ostati samo beo, kako biste dobili slojeviti puding. Najbolje je da se hladi preko noći kako bi želatin u potpunosti odradio svoj posao.

Ovaj desert se obično služi uz visoki ruski uskršnji hleb “kulič” koji nisam pravila, jer još uvek nisam počela da jedem brašno. Zato ga je koleginica Mimi napravila potuno savršeno, još pre nekoliko godina – pa idite kod nje za taj recept 🙂

Ukus?

Meni se ovo toliko dopalo, pa sam 100% sigurna da ću neki naredni put isprobati ovu verziju: koristiću samo rastopljenu crnu čokoladu i seckane lešnike. I da, naravno da ću tu varijaciju deserta servirati uz sveže maline 🙂

Što se Previje tiče – možete se dodatno informisati na sajtu previaplus.rs, zatim na FB Page PREVIAPlus, kao i na Instagram stranici.

8 Komentara

  • Majo divno, hoću da ga probam za Uskrs. Samo mi reci, jesam li u pravu da ocediš suvo voće od tečnosti u kojoj se natapalo. Hvala i javljam utiske 🙂

  • Zanimljiva varijanta recepta. 🙂 Pozdrav od jedne Ruskinje, koja ovo jede svakog Uskrsa (osim ovog, jer… dijeta). 😉
    Ja svoju pravim ne sa rikotom, nego sa domaćim švapskim sirom. Cedi se u gazi, koja je stavljena u saksiju (onu s rupom) i nikad se ne mrvi. I samo da dodam, nikako ne ne čita kako piše u Vašem receptu. Ovo se zapravo zove pasha (пасха). Pozdrav!

    • Zdravo, Darja! Hvala što si se javila 🙂
      Ima i ovde da se kupi rikota koja je kremastija i nije tako “zrnasta” ali je nisam nalazila uvek. A sir ne pravim sama, tako da sam odabrala ono što je bilo najlogičnije za recept. Ne postoji neki veliki izbor neslanih sireva u našim radnjama.

      Inače, što se jela tiče, na njega sam naletela na sajtu koji je na Engleskom jeziku i na više mesta čitala o jelu, opet na Engleskom. Kako ne znam ni reč Ruskog, nisam imala nikavu mogućnost da nađem sadržaj koji potiče s prave lokacije… Evo i sad sam pribala, ali kad u Google unesem “пасха” dobijem podatke o jevrejskom prazniku 🙁 Na žalost, da ne bi Engleskih izvora, ne bih ni otkrila recept, a izuzetno je ukusan…

      Srećno s dijetom 🙂

  • Svaka čast za recept! Čak je i meni, koja sam prilično loša u kuhinji, uspeo odlično! Mada, to je tako sa svim tvojim receptima! Hvala što misliš na nas antitalente 😊

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро