Kao što ne jedem princes-krofne čije testo je rađeno s rafinisanim uljem, na isti način se ponašam prema palačinkama. I njih će večina spremati na rafinisanom ulju.
Možda bi još tačnije bilo da kažem da generalno izbegavam prženo testo. Ne pamtim kada sam probala krofne, mekike, uštipke i slično. Ipak, palačinke jesam – insistirajući na tome da se prže na maslacu 🙂 Fil koji najčešće upotrebim za slatke palačinke su med i orasi.
Kad pričamo o slanim palačinkama, ono što ću im obično zameriti je uobičajena verzija puna suhomesnatog, uz preterane količine sireva, pavlake… Još ako su usput i ispohovane, ne postoji šansa da ćemo se družiti…
Zato je ideja za palačinke od brašna leblebije bila kao stvorena za mene 🙂 Ovo brašno ima 48 g ugljenih hidrata, od kojih su 13 g vlakna – kao i 22 g proteina.
Na isti način na koji su sočivo i leblebija sjajne namirnice, ovo brašno je takođe. Nije neko iznenađenje, pošto se radi o čistoj, fino samlevenoj leblebiji iz organskog uzgoja. A za ove palačinke su vam potrebni još samo voda i začini 😉
Zašto bi bilo dobro da isprobate recept?
- Brašno od leblebije ima sjajan nutritivni sastav.
- Palačinke napravljene od njega se ne lepe i začas se prave.
- Može da se napravi i više, pa ostavi sutra za doručak.
- Slobodno ih začinite drugačije od predloga iz ovog recepta – a filujte ih čime poželite 🙂
Što se fila tiče, kako je testo od brašna jedne mahunarke – kao glavni fil, odabrala sam jedno od menih omiljenih dmBio gotovih jela “Chili sin carne”. Radi se o pasulju i povrću u paradajz sosu, a uglavnom se servira uz pirinač. Ipak, dovoljno je gusto da biste mogli da ga koristite kao fil za slane palačinke.
Svakako, možete da upotrebite i bilo koji drugi dmBio namaz ili humus. A sigurno da bi dobro išle i uz fil od povrća i sira.
Ghee – pročišćen maslac
Kad pričamo o prženju, trebalo bi da znamo da oko 18 % maslaca čini voda + ostaci mlečnog šećera (laktoze) i proteina. Zato maslac može lako da izgori, pa je najbolje da se koristi za prženje na niskim temperaturama. Upravo onako kako bismo ga koristili za prženje jaja.
Zato je Ghee, pročišćeni maslac, mnogo pogodnjiji za prženje. Zagrevanjem i fizičkim odstranjivanjem vode i proteina/laktoze, ostaje samo mast – mnogo stabilnija, teže kvarljiva i otpornija na više temperature. Tačka dimljenja maslaca je na oko 170 stepeni, dok Ghee trpi i 250 stepeni.
Za vegansku ili posnu verziju palačinki, koristite maslinovo ulje – ali tvrdim da im maslac/Ghee daje poseban šmek 😉
ZA PALAČINKE:
- 120 g brašna od leblebije #dmBio
- 250-260 g vode
- 1 puna kašičica kurkume #dmBio
- ½ kašičice soli
- 1/3 kašičice samlevenog bibera #dmBio
- 1 kašičice vlašca ili peršuna (suv ili sitno iseckan)
- ½ kašičice ljute mrvljene paprika
- za prženje: Ghee (prečišćeni maslac) #dmBio
Izmešajte suve sastojke: brašno od leblebije, kukumu, so, biber, vlašac/peršun i papriku. Sipajte vodu i izmešajte (ručno ili mikserom) – pa ostavite da odstoji nekiliko minuta. Testo je gušće nego za obične palačinke, a ređe nego za američke. Zato je bitno da čim sipate testo kutlačom – odmah zavrtite tiganj i rasporedite masu ravnomerno. Budite brzi.
Dakle – dobro namastite nelepljivi tiganj i kutlačom sipajte masu za palačinke. Svaka se prži s obe strane, ukupno oko 3 minuta. Ne zaboravite da pre nego što sipate testo za narednu – dobro promešate. Ako želite da ostanu što mekše, odlažite gotove palačinke u posudu s poklopcem, odmah nakon što ih sklonite iz tiganja. Dobićete oko 6-7 palačinki.
ZA FILOVANJE:
- Chili sin Carne – gotovo jelo od pasulja i paradajza #dmBio
- masline calamata #dmBio
- veganska kobasica #dmBio (iseckana na kolutove i ispržena)
- avokado
- rukola
- klice praziluka

U saradnji s dm drogerie markt