Kome Cezar salata nije jedna od omiljenih? OK, nađe se poneko, ali ne baš toliko često 🙂
Ja imam samo jednu zamerku na nju, a to je majonez. Kupovni majonez ne bi trebalo da jedemo zato što je spremljen od rafinisanog suncokretovog ulja i često sadrži i trans masti – idealan je domaći majonez od mešavine hladno ceđenog suncokretovog i maslinovog ulja.
Ali ja imam problem: živa jaja ne jedem zato što ih ne volim. Ni žumance ni belance. Pošto stvarno pravim sjajnu Cezar salatu – progledam sebi kroz prste i upotrebim kupovni majonez. Nije ni to neki skandal, jer ne jedem Cezara svaki dan 🙂
Cezar salata: lak i originalni recept za najpoznatiju salatu na svetu
Cezar salata je najomiljenija obrok salata na svetu. Prvi put se zvanično pojavljuje u meniju restorana u Los Anđelesu 1946. godine. Trebalo bi da je Caesar Cardini, italijanski emirgant koji je vodio restorane u Meksiku i SAD izmislio Cezar salatu dvadesetak godina pre toga, mada su mnogi sebi pokušavali da pripišu zasluge za ovo jelo, što dovoljno govori o njegovoj popularnosti.
1. Krutoni
Isecite komade crnog tost hleba na kockice. Začinite solju, belim lukom u prahu i maslinovim uljem. Promešajte i ubacite na 200 stepeni u rernu, dok ne dobije zlatnu boju.
2. Meso
Ispecite u rerni jedno veće belo meso pileta ili izgrilujte šnicle od belog mesa. Jedini začin je so i soli se pred kraj. Ako su komadi veći, premljeno pileće meso se seče na tanke, izduzene komadice (listice). Najbolje je da se deblja šnicla jako oštrim nožem seče “pod kosinom”. Za Cezar salatu nikako nemojte da sečete meso na kockice ili da ga cepate rukama!
3. Panceta
Nekoliko listića tanko rezane pancete ispržite na tiganju bez dodavanja ulja. Trebalo bi da slanina ostane u većim i tankim komadima pri serviranju, mada se dešava da neko zbog praktičnosti isecka slaninu. Još bolja fora je da listiće pancete ubacite u mikrotalasnu na 1 minut. Svaka čast kralju koji je ovo smislio 🙂
4. Zelena salata
Romaine ili Iceberg su idealan izbor za Cezar salatu, a u sučaju da kupite neku drugu zelenu salatu ili odlučite da napravite miks različitih zelenih salata – koristite samo mlade i sveže listove iz sredine glavice. Salatu oprati, dobro osušiti i iseći na trakice ili kockice. Ostaviti u frižideru 20-30 minuta da bude krckavija.
Ovo seckanje nije po pravilu i originalnom receptu jer je Caesar Cardini ostavljao cele listove koji su se jeli rukama – ali pretpostavićemo da to nije opcija, posebno ako salatu priremate kao obrok za više ljudi.
View this post on Instagram
Dresing (preliv) za Cezar salatu
Po originalnom receptu za Cezar dresing stavljaju se sveža žumanca i maslinovo ulje, ali verujemo da bi većini domaći majonez bio velika komplikacija, kao i upotreba živih jaja. Zato izaberite što prirodniji majonez, po mogućstvu od nerafinisanog ulja i sa što manje aditiva ili ga napravite sami od ulja i kuvanog žumanca. Ako ne – može i pavlaka sa 20% masti, odlično je i sa njom.
- oko 4 pune kašike majoneza
- malo limunovog soka
- 1 puna kasika Dijon senfa
- 3-4 incuna (neko izostavi, neko stavi i sardinu)
- malo maslinovog ulja
- 2 komada belog luka
- so
- vorčester sos (opciono)
- 1-2 kašike rendanog parmezana
Ubacite sve sastojke u seckalicu i dobro obradite, kako biste dobili gusti dresing. Cezar dressing treba da bude gust.
A sada da spojimo sos za Cezar salatu sa ostalim sastojcima!
Pored svih pripremljenih sastojaka, trebaće vam još i par cherry paradajza.
Izmešajte zelenu salatu s dresingom i prebacite u tanjire za serviranje. Najbolje je da činiju poklopite i protresete, kako bi se salata što manje maltretirala. Bitno je da se ne zgnječi i ne izgubi svežinu tokom mešanja.
Prebacite deo zelene salte u tanjir za serviranje, naređajte na sredinu komade belog mesa i ukrasite pancetom i cherry paradajzom. Po želji pospite sa još malo parmezana ili preko piletine sipajte još Cezar dresinga (svakako ako to planirate, ostavite malo pre nego što umešate zelenu salatu).
I to je to 🙂
Ima malo posla oko pripreme svih sastojaka, ali ni jedan od ovih koraka nije težak ni komplikovan.
Inače nije slata oko koje su potrebne neke preterano precizne mere – jer ukus možete da štelujete. Povećajte količine omiljenih sastojaka i smanjujte one koje menje volite. To može da bude izazov za vašu kreativnost 🙂
Pozdrav, recept za majonezu od kuhanih jaja mozete naci na Anitinom blogu:
Majoneza od kuvanih jaja
3 tvrdo kuhana žumanjka
čaša maslinovog ulja
pola čaše mlijeka
žlica senfa
sok od manje od pola limuna
sol, papar
Sve ubaciti u posudu i umiješati štapnim mikserom
LP
Hvala, Azra!
Nemam, na žalost, štapni mikser. Sačekaće kad budem bila kod mame, ona ga ima 🙂
To je to. 🙂
Ja sam evo nazalost tek sad “natrcala”na Vas blog.
Iskreno, ne umem bas najbolje da baratam sa kompjuterskom tehnikom.Ali nekako se vec snalazim.
Sasvim slucajno sam pre dva dana svojim studentima (cerki i sinu) pravila Cezar salatu i bili su odusevljeni dresingom koji sam napravila.Iako sam imala vec gotov svoj domaci majonez odlucila sam se da napravim drugi dresing sa jajima termicki obradjenim na pari:
-dva zumanca sa malo krupne soli mutiti metlicom na pari dok se ne zgusne,dodati 1 kaf. kasiku senfa,sok od limuna i kasiku vocester sosa.Skinuti sa vatre i u donju posudu sad sipati sto hladniju vodu.Ponovo na nju staviti sud sa zumancima. U zumanca dolivati polako u vrlo tankom mlazu skoro kap po kap,ulje po zelji i sve vreme mutiti.Za 4 porcije cezar salate dovoljno je dodati oko1dcl ulja.Medjutim videcete da mozete dodavati proizvoljnu kolicinu ulja vazno je samo da se neprestano mesa i lagano dodaje ulje.Na kraju mozete dodati 1 izgnjecen cen belog luka.Po zelji mozete umesati i sitno izgnjecene incune ,ja nisam.
Ako jos niste nabavili recept za majonez javite mi se pa cu Vam napisati i taj recept.Reci cu samo da se skuvana zumanca propasiraju kroz sito pa se onda dodaju ostali sastojci.
Nadam se da ce Vam ovaj recept posluziti bez obzira sto kasni skoro god.i po.
Saljem Vam srdacne pozdrave iz Vojvodine,Vesna
Hvala puno na receptu! 🙂
Neko je odavno na blogu ostavio recept za majonez sa kuvanim žumancima ali je bio potreban štapni mikser (ja ga nemam) pa ako je taj vaš recept bez štapnog bilo bi divno da ga imam.
Puno pozdrava!
Sta vam je ljudi sa tom fobijom od zivih jaja. Kao da su otrov. Prvi put cujem za taj problem mućenja domaćeg majoneza. Muško sam, a sam sam počeo da mutim domaće majoneze još kad sam bio možda peti razred osnovne. Tan štaoni mikseri nisu biki popularni i mutio sam običnim. I možda samo dva puta nije uspeo.
Dragi Alekaa,
Mnogima ne prija ideja da jedu živo jaje ili meso, a nekima to zdravstveno stanje ne dozvoljava. Meni, kao trudnici, je zabranjeno sve to, zbog mogućnosti trovanja listerijom ili salmonelom što može da ostavi ozbiljne posledice ili ubije bebu. Zato nije loše da postoje varijacije na originalni recept, da možemo i mi da omrsimo brk. 😊
Zasto izvrcete originalni recep nema nikakvog mesa ako ne znate imate na internetu sve ostalo su druge salate samo vas pitam jeli isto becka i pariska snicla hvala
Pariska je brašno i jaja a bečka brašno,jaja, prezla
Kapiram fobiju od konzumiranja hrane koja nije termicki obradjena (u ovom slucaju zumanaca), ali zanima me kako bi jeli onda tatar biftek? Sirovo meso i jos u dodiru sa svezim zumancetom… Bitno je samo da je hrana sveza, a jaje lako mozete da proverite da li je sveze i da niste expert.
Kokoska je snela jaje pre pet min. Nema svezijeg jajeta. A da li u njemu ima bakterija,eee decko za to vec treba biti expert kako ti kazes, pa uraditi analizu… E zato, jednostavno ne jedi zivo jaje i budi siguran da nisi ugrozio ni sebe ni druge.
Ideja da suncokretovo ulje sadrżi trans masti je potpuno netačna (jednaka čuvenoj izmišljotini o štetnosti margarina). Tu informaciju možete dobiti u bilo kojoj uljari.
Draga Emina,
ne informišem se u uljarama – već čitam knjige. Neko koga smatram autortietom u ovoj oblasti je Mary Enig, naučnica koja je bila jedan od najpriznatijih stručnjaka za trans masti.
Napisala je fantastičnu knjigu, pa prema tome – ovaj sajt i služi za to da ne verujete meni, već da vas uputim na literaturu i stručnjake.
Baš zato da se ne bismo informisali u ženskim časpisima, preko plaćenih i neoznačenih tekstova u časopisima – a pogotovo ne kod samog proizvođača. To nisu relevantni izvori informacija.
I da – procesom rafinisanja ulja nastaju trans-masti.
Hladno ceđeno ulje suncokreta ih, naravno, ne sadrži.
Ali je zbog nestabilnih polinezasićenih masnih kiselina nepogodno za kuvanje. Super je za salate, pogotovo što ima puno vitamina E – koji je bitan za lepu kožu.
Komentar o margarinima je tako paušalan i netačan da na njega ne bih gubila vreme – dovoljno sam tekstova napisala na tu temu.