U večnom ratu oko toga koja riba je ukusnija: brancin ili orada – kod mene pobeđuje orada. U stvari, kod mene pobeđuje druga riba iz porodice orada, zubatac, koga skoro nikada ne mogu da nađem.
Čega nema, bez toga se može – pa se tešim oradom 😀
Sećate se one izreke: “Riba pliva tri puta: jednom u vodi, drugi put u ulju i treći put u vinu“? Nekada se nje pridržavam, pa oradu ubacim na puno maslinovog ulja u tiganju, a povremeno u tu kombinaciju upadne i šafran. A nekada uopšte ne dodam ulje, jer od orade napravim rolnice.
Ono na šta se ne odlučim preterano često jeste riba kuvana na pari. Razlog uopšte ne znam, jer ako se dobro aromatizuje i ne prekuva – šanse za grešku minimalne, uvek ispada ukusno i ravnomerno se skuva. Kuvanje na pari je i inače jedna od najzdravijih metoda pripreme hrane, a posebno je dobra za ovako fine namirnice.
Valjda je stvar navike i uvek obećam sebi da ću češće praviti oradu na ovaj način. Dobro… i brancina 🙂
Tips & tricks:
Kao i obično, sve što je komplikovano može da se pojednostavi, aparati koje nemamo su zamenljivi – isto kao i namirnice:
- Ako ne možete da nađete oradu ili brancina, svakako jedna losos pastrmka može da bude fina zamena. Ili dve obične pastrmke.
- Ako nemate kuvalo na pari, uradite sve prema receptu, ali ribu zatvorite u foliju i ispecite u rerni – neće biti isto, ali može i ovako…
- Umesto blitve je poželjno da se upotrebi kinesko povrće pak choi, ako ga nađete – a ni s kinekim kupusom ne bi bilo loše.
- Ako nemate fish i oyster sos, upotrebite samo soja sos da začinite ribu. Inače, već sam pisala o tome gde se kupuju ovakvi začini.
- Pirinač možete skuvati u šerpici kao i obično. Ako imate mogućnost da na pari istovremeno kuvate i pirinač, on se kuva oko 20 minuta, pa taman može da se rade zajedno. U slučaju da želite integralni pirinač, potopite ga preko noći ili nekoliko sati a zatim ga kuvajte oko 40 minuta u istom uređaju (ovo znači da ćete zaustaviti uređaj za kuvanje na pari i ribu dodati kasnije).
Sastojci za 2 osobe:
- veća orada od oko 600 g
- kašika tamnog soja sosa
- kašika fish sosa
- kašika oyster sosa
- 1 limeta
- vezica mladog crnog luka
- 2 veze blitve (ili 3 ako je blitva sitnija)
- 4 čena belog luka
- komad đumbira veličine palca
- vezica korijandera ili peršuna
- nekoliko kašika susamovog ulja
- 1 crvena paprika
- beli biber
- čili u prahu
- pirinač za prilog (jasmin ili dugog zrna)
Priprema:
Oradu zasecite na 3-4 mesta kako bi se lakše kuvala (kao na slici) i premažite spolja i iznutra mešavinom soja sosa, oyster i fish sosa. Neka se marinira 10-20 minuta dok pripremite povrće. Blitvu isecite na krupnije komade, papriku na trakice ili manje kockice, a mladi luk na kolutiće. Đumbir i beli luk ne morate da seckate previše sitno.
Stavite pola đumbira i belog luka na jednu stranu orade, ubacite komade limete na mesta gde ste zasekli kožu – prekrijte komadićem papira za pečenje, pa prevrnite oradu. Uradite isto i sa druge strane, a ostatke limete ubacite unutar ribe.
Poređejte blitvu oko orade, pokapajte je soja sosom ili malo posolite – pa sipajte malo susamovog ulja, čilija i belog bibera na ribu i na blitvu.
Dodajte preko mladi luk, peršun i papriku. Stavite u posudu za kuvanje na pari i kada para krene kuvajte 15 do 20 minuta. Pažljivo izvadite gotovu ribu na tanjir za serviranje, a povrće malo izmešajte pa stavite pored ribe uz pirinač.
Otvorite flašu dobrog belog vina i uživajte 😉