NAORUŽANJE: opremanje kuhinje za zdraviji život

“No woman gets an orgasm from shining the kitchen floor.” reče Betty Friedan, a ja se pitam na kojim je drogama žena sa slike bila kada je urađena fotografija? Neizostavno treba saznati naziv supstance od koje se umišlja da smo na karnevalu u Riju dok gumenim rukavicama čvrsto stiskamo sunđer okrenut na “abrazivnu” stranu. Ili je luda ili je toliko dobro odradila opremanje kuhinje da je sada boravak u njoj istinski raduje 🙂

serijal #kuhinja

opremanje kuhinje

Što Beti reče za kuhinjski patos, važi za čišćenje ostalih podova, usisavanje, peglanje – ali i za raznorazne kuhinjske nužne & neophodne radnje poput seckanja, mlevenja i pripreme namirnica za salate, čorbe i priloge. Pre nego što se kuhinja ponovo napuni namirnicama ne bi bilo loše da se obavi preslišavanje na temu: šta od alata može još više da olakša mukotrpne poslove?

Kuhinjsko naoružanje – bez alata nema ni zanata!

Što bolji arsenal oštrog hladnog oružja imate u svom posedu i što praktičnije birate aparate koji će raditi umesto vas – to manje stresa, nerviranja i gubljenja volje za preradom hrane u domaćoj radnosti.

Džabe vam sve neprerađene i prirodne namirnice koje unesete u kuću, ako vam dođe da skočite kroz prozor dok tupim nožem deljete šniclu (i uvežbavate svoje najsočnije psovke), ili dva sata sečete tikvicu da bi dobili tanke trakice za salatu.

Ako ne znate ime gore pomenute “karneval u Riju” supstance – onda dobro razmislite šta od predloženog može da vam zatreba u kuhinji pre nego što vas trud oko zdrave ishrane sludi. Pri tome takođe nikako ne bi smeli da bakrotirate. Idemo na jedan po jedan predlog!

Chef Knife
Chef’s Knife

Dobar kuhinjski nož oštar kao sablja zlata vredi. Posebno u trenucima kada se secka meso ili neko tvrđe povrće na krupne komade. Ne držite ga sa ostalim priborom već mu nađite posebno mesto – čuvajte oštricu. Nemam ideju kako uštedeti na ovom komadu kuhinjskog alata, jer kad je dobar on je dobar. Kada je loš oseti se u zglobu.

Nebitan detalj: ja moj Chef’s Knife zovem “beba”.

noz za filetiranje
Nož za filetiranje ribe

Moj prvi nož za filetiranje je bio previše krupan za ribu, a to sam shvatila tek kada sam onako usput dala 350 dinara za jedan mali, jako oštar nož na pijačnoj tezgi. Sada se ne mogu da živim bez njega. Nož za filetiranje treba da bude mali, oštar, sa oštrim vrhom i jako tanak. Još uvek ne mogu da verujem da sam našla dobar nož koji košta koliko i kineske makazice za nokte. Srećna žena!

Ovaj nož vam treba zato što su neisfiletirana mesa i ribe jeftinije. Pored toga, ja stvarno ne podnosim da kupim filete ribe i sečeno meso jer to zahteva više pipkanja pre nego što dođe u moje ruke. Ako je mesar mogao da nauči da secka, mogla sam i ja. Znači može svako.

blender Fisher
Blender sa mlinom za kafu

Cene blendera u poređenju sa prosečnom platom ne izazivaju napad optimizma i neki prosek je oko 5.000 dinara pa ka većim ciframa. Ovaj “Fisherov” je bio 3.000 a uz to ima i dodatak za mlevenje kafe, koji se u stvari koristi za mlevenje lanenog semena, orašastih plodova i semenki – za ono što ja volim da zovem LCHF brašno. Kupiću jednog dana sebi neko “besnilo od blendera” koje pravi perfektan sok za 3 sekunde, dotle ovaj radi savršeno dobar posao za sve pare i samo 40 sekundi više.

Obzirom da samo mlin za kafu košta oko 2.000 – ovaj kombinovani blender je odlična kupovina, a snaga tog blendera je veća čak i od nekih drugih mnogo skupljih.

secko
Secko

Na kraj mi pameti nije da plačem dok seckam crni luk za riblju čorbu ili gulaše. Još mi manje pada na pamet da seckam orašaste plodove za domaći musli ili gubim vreme na seckanje lešnika za krem supu od celera.  Koji god secko da kupite, radi posao ili ja bar ne znam nikoga ko se značajno žalio na bilo koji od pristupačnijih modela. Posebna upotreba ove napravice je pri proizvodnji pirea od leblebija (humus) a neki ga koriste i za pravljenje domaćih putera od kikirikija, susama, orašastih plodova i sl. Samo tada treba dugo da radi i koristi se za veće količine. Mogu da se nađu po cenama od 1.600 pa na više.

mlin za mak
Mlin za mak

Za manje količine ovakvih putera mlin za mak je idealan (prvo se sve usitni u secku). Košta oko 800 dinara ali treba proveriti pijace i Limundo/Kupindo. Ja više koristim ovu spravu jer te putere pravim retko i u maloj količini.

ljustilica
Ljuštilica za povrće

Ovo mora da se kupi! Na svakoj pijaci postoji neka tezga gde prodaju ove “zezalice”. Ljuštilica koja pravi špagete od tikvica košta samo 150 dinara. Isto košta i ljuštilica koja se koristi i za krompir ali i za pravljenje listića od tikvica – onih koje sam koristila umesto kora u Low Carb lazanji.

ostrac za povrce
Oštrač za rezanje povrća

Tikvice, krastavci i šargarepe su sjajno povrće da se obogati salata – ali koga ne mrzi da ovo secka na tanke listiće kad pravi takvu salatu? Očekujem da su svi digli dva prsta!

Umesto seckanja na tanke listiće i nepotrebnog gubljenja vremena možete da samo zavrtite pomenuto povrće u oštraču za povrće! Takođe košta oko 150-200 dinara na istim tezgama gde se kupuju ljuštilice (ja imam nešto što je mnogo šireg prečnika od ovoga na slici, taman po meri male tikvice ili srednje šargarepe).

multirendalica
Multirendalica

Bez ovoga se može, ali sam ja morala sebi da kupim jednu sličnu igračku sa držačem za povrće jer uvek isečem prste kad rendam kupus. Kako kupus može da stoji izrezbaren u frižideru skoro nedelju dana, dovoljno je da se povremeno isecka jedan zeleni i jedan crveni kupus i samo izvadi koliko treba za salatu.

Ne bi ste valjda stvarno non-stop seckali po malo? To uključuje i pranje sudova!

Još jedna prednost je što “multirendalica” može da ima dodatak za seckanje na trakice i kolutiće, pa umesto da kupujete smrznute mešavine povrća možete sami da naseckate šargarepu, luk, praziluk, tikvice, papriku, plavi patlidžan i ručno sveže šampinjone – a onda sve to potrpate u kese i zamrznete. Em jeftinije, em kvalitetnije (one kupovne mešavine uglavnom imaju 50% luka).

Gledam na sajtovima neke “multirendalice” za 2.000 dinara. Pogledajte tezge koje prodaju sudove, ima odličnih i za 1.000 koje vredi dati ako poput mene imate običaj da za salatu urežete “kupus sa prstima”.

mreza za kuvanje na pari
Mreža za kuvanje na pari

Imala sam aparat za kuvanje na pari i nikad strpljenja da ga perem nakon kuvanja jednog brokolija. Ova skalamerijica sa slike košta oko 700-800 dinara i sklapa se kao lepeza pa staje u bilo koju šerpu za koju već imate poklopac.

Pire od karfiola je milion puta bolji kada se karfiol kuva na ovaj način nego u vodi. Ako nemate sveže povrće uvek možete u ovo da isteresete nešto iz svojih smrznutih zaliha, posle prelijete maslinovim uljem ili još ukusnije – rastopljenim puterom. Služi i za kuvanje šargarepa, šampinjona, brokolija, kupusa, kelja – pa čak i bundeve, jabuka i krušaka.

cekic za meso

(wannabe) Čekić za meso

Ovo na slici se zove čekić za meso. Ima mali prečnik, izrađen je od aluminijuma i lagan je. To zapravo nije čekić za meso, već čekić za škampe koji se folira da je čekić za meso.

Treba vam nešto bolje: jako, teško i sa velikim prečnikom. Sa takvim maljem je dovoljno raspaliti par puta. Sa onom igračkom gore možete tri dana da lupkate po svinjskom kareu i nećete dobiti nešto što je dovoljno tanko za “Baron trenk rolnice”. Kupite sebi dobar čekić za meso a poslužiće i u slučaju da poželite da okačite sebi novo ogledalo ili sliku na zid.

Ostalo što treba imati: 

  1. Papir za pečenje – pomenula sam ovo puno puta a ponavljam jer ribanje plehova i dalje ne dolazi u obzir.
  2. Posude iz apoteke za prelive za salatu i plastične posudice koje se dobro zatvaraju – za salate koje se nose na posao i u školu.
  3. Neprovidne kese srednje veličine – po mogućstvu dekorativne. I to samo zato da vas ne bi nerviralo da nosite hranu sa sobom u kesi koja je prevelika, premala ili previše ružna.

muskarac u huhinji

Pored svega ovoga trebalo bi da imate i dobre slušalice na koje možete da priključite svoj uređaj za puštanje muzike. Idealno je da to bude mobilni telefon jer je  multitasking zabavniji od obavljanja samo jedne operacije. Recimo:

  1. Priprema salate i priča sa prijateljima
  2. Đuskanje uz omiljenu pesmu i blendovanje
  3. Razgovor s mamom uz seckanje povrća (ili samo ja mislim da sa mamom treba da se priča svaki dan?) 🙂

Savet plus: kupi ranac

Ako ste slaba žena koja živi sama, nemojte da vam užitak odlaska na pijacu ometa činjenica da još uvek ne možete da nosite po 5 do 7 kg kesa na svaku ruku. Zdrava ishrana jeste teška ali upravo smislu nošenja kesa s pijace i to tako da se kese ne urežu u nežne dlanove, ne polupaju jaja i ne nagnječi sir.

U slučaju da vam snažan i muževan nosač (kome bi ste se posle već nekako odužile) nije pri ruci (eh, dešava se i to!) imate dve prilično zgodne opcije:

pijaca

  1. Kupite kolica za pijacu. Ima jako lepih dezena za moderne devojke koje bi to uklapale uz pijačni “outfit”. Ili još bolje jak ranac – to ne izgleda bapski 🙂
  2. Zaplenite takva kolica od svoje babe i zaboravite da ih vratite ili dok ne ojačate ili dok ne nađete nosača ili dok baba ne pripreti da će vas lišiti nasledstva. Ili ipak – kupite ranac.

A sada… hajde da napunimo onaj prazan frižider!

12 Komentara

  • Majo,
    Vi ste genije! Čitam već neko vreme Vaše blogove. Osim što me dobro zabave, prepuni su neviđeno korisnih informacija.
    Nadam se da ću uskoro prestati da koristim izgovor „Nemam vremena za zdravu ishranu“, i početi da pripremam neka jela po Vašoj recepturi.
    Đorđe

  • Majo, odličan je tekst. Ali ja ne bih sjekla povrće, pa ga jela za nekoliko dana.
    Vrši se oksidacija vitamina i nastaje neaktivni oblik. Samim tim, ne unosimo onoliko vitamina koliko bismo unosili da jedemo odmah.

    Poz.

  • Maki, genije!
    Elem, ovo za kuvanje na pari mi fali.
    Ostalo je u kuhinji.
    Nego, ono što mene zanima je vok. Gde kupiti/naručiti a da je dobar i kakva su ti iskustva?
    U poslednje vreme se mučim sa nekim šerpa-tiganj imitacijama, a mislim da je više nego dobar za pripremu povrća onakvog kakvo volim, makar na osnovu odgledanog.

    • Ja mnoooooooooogo kuvam kinesku/indijsku hranu te imam iskustav u toj “oblasti”. Kupila sam pre 2-3 godine vok (jel smem da kažem – iako nisam za to plaćena, nego od srca – da je marka na T…., 5 slova i najpoznatiji je po teflonima, i ima tufnu u sredini ?) koji me služi ko mator bez ogrebotine. Bio je skuplji, ali sam sve druge tiganje zamenila bar po dva puta u medjuvremenu.
      Samo kupi najveći koji postoji, da imaš lufta kad kuvaš.
      Ima ih i po kineskim radnjama, liče na aluminijum, slične su cene i nešto mi ne ulivaju poverenje. sad stajem, da stvarno ne zaliči na reklamu.

      Nadam se da sam pomogla 🙂

  • super tekst kao i obično…ja bih dodala u vezi zamrzavanja..zamzavam sve što stignem,u toku leta i sezone zamrzavam sve što mi ostane,ne stignem da potrošim,pri kraju sezone i namenski…paradaize zamrzavam cele,španat je mnoog bolji kada ga sami zamrznete,cele listove,samo oprane jer takav i ima teksturu umesto onog kupovnog pirea..paprike,karfiol.sve..
    znam da izgubi na vitaminima ali kada dodju januar,februar i mart ne pitam a sigurno je i to sezonsko bolje od onih plasteničkih,mutiranih,uvoznih povrća,tikvica u januaru i sl..

    pozz

  • Majo, moze mala pomoc? Gde kupiti mrezicu za kuvanje na pari? Nisam je do sad vidjala, mozda sam medju retkima…

  • Pitanje i ovde 🙂

    Da li bi danas ipak dodala nesto na listu svakodnevne/nedeljne opreme za ,zdravu, kuhinju?

    I da li bi se na listi nasao pre crockpot ili stap za sous vide? 🙂

    Koji alat danas najvise koristis za pripremu zdravih obroka a koji najvise za pripremu povrca recimo?

    • Za pripremu povrća baš nemam naviku da koristim Sous Vide štap, a najviše je u upotrebi za mesa i ribe.
      Crockpot mi je pre za gulaše, pasulje, seckanu sarmu – za to je neprevaziđen. Ali ne ludujem za mesom iz CrockPota, jer mi je lepše spremano na drugi način (mislim na čisto meso).
      Thermomix najviše za povrće: sečem salate, kuvam čorbice i blendujem, kuvam na pari… Za svakodnevni život mi najviše koristi upavo on.
      Svaka mašina je potuno drugačija 🙂

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро