Olfaktivna večera: uklapanje hrane i parfema

Poznato vam je da jako cenim vinsku kulturu, pa ste na ovom blogu mogli da čitate o uparivanju vina i hrane. Vinu sam posvetila poglavlje u svojoj knjizi “Gurmanske veze”, a tamo se našlo i ono o eteričnim uljima. Smatram da saveti o mirisima mogu da pomognu u planiranju savršene večeri. U smislu da možete da začinite hranu, ali da začinite i samo veče: svećama, aromatizovanim uljem za masažu, čajevima sa začinima…

Svakako, ima i onih koji su otišli mnogo, mnogo dalje od laganog, kućnog igranja s popularnim aromama!

Olfaktivna večera je sjedinjavanje parfema i hrane. Svako napravljeno jelo je interpretacija parfema – ili drugim rečima, jelo je inspirisano određenim mirisom.

27. maja, na Salašu 137 organizovana je prva olfaktivna večera. Kažem prva, jer nisam čula da je u Srbiji ranije rađeno tako nešto – ali to nije bio prvi put da čujem za “mirisnu večeru”. Naime, izuzetno talentovani šef iz Hrvatske, čiji rad pratim i jako volim, Darko Kontin, je već postavljao slike parfema na svoj Instagram, uz priču o olfaktivnoj večeri koju su radili on i Juraj.

A onda je Juraj došao na Salaš 137  🙂

Ko je Juraj?

“Žena odmah zna da li će se poljubiti s nekim muškarcem, samo na osnovu njegovog mirisa” – jedna je od zanimljivih stvari koju nam je Juraj Sotošek-Rihtarec izgovorio te večeri. Ovaj dugogodišnji zaljubljenik u svet mirisa i parfema, svoju strast je oblikovao u Parizu, a predstavio široj javnosti 2012. godine kada je pokrenuo blog BL’eauOG (www.bleauog.com), koji kasnije prerasta u sajt o retkim i ekskluzivnim parfemima.

Olfakivne večere su u svetu već postale trend koji Juraj želi da prenese i popularizuje. Koriste se najsavremenije metode molekularne gastronomije da se mirisi i ukusi što više poistovete i približe, a to uopšte nije lako.

Posebno ako “kustos večeri” odluči da se ipak ne upotrebe tehnike molekularne kuhinje, već izrazi želju da se kuva sa lokalnim namirnicama, tradicionalnijim metodama. Da spoji svetske trendove vezane za retke i luksuzne parfeme, uz određene modifikacije već poznatih specijaliteta, s postojećih jelovnika.

Nisam imala priliku da popričam s Dankom, šeficom sa Salaša 137, mada ćete pročitati šta nam je lepo spremila. Ono što sam mogla je da u jednoj od naših prepiski, malo ispitam Darka Kontina, koji mi je pojasnio koliko to uklapanje nije očigledno:

Ovo je specifican pristup kuhanju. Neke stvari sam po 7-8 puta radio dok nisam dosao do pravog okusa i mirisa. Teže je kuhat za parfeme koji nemaju jestivih aroma u sebi, pa dobit npr. aromu i miris sandalovog drva. Bez da drvo skuhas 😀 

Možeš Googlati arome iz parfema, ali ne drži se previše toga. Nekada parfem i neka njegova nota koja je zadnja ili najmanje zastupljena, bude ono što ti se prvo osjeti. Sve ovisi o otpuštanju arome, kako parfem hlapi i kako ti što prvo dođe pod nos. Npr parfem: Grittia fanos. Arome koje prevladavaju su cimet, đumbir i kardamom, zatim srednja jačina sandalovo drvo, ljubičica i mimoza cvijeće. A znaš kako dobiješ jelo s tim? Kombinacijom ocjeđenih komada ananasa, smeđeg šećera, soka od ananasa, ocjeđenog limuna, vode, gustina i arome vanilije. Kao što vidiš nema baš sličnih namirnica u tom umaku kojeg sam koristio i ovog što u parfemu piše da daje miris.

Tak da je meni to jakooo zabavan proces – ali bome i dugotrajan, jer dok dođeš do recepta, naisprobavaš se svega 🙂

 Veče na Salašu 137

Bila sam u društvu Sobodana Stefanovića (blog Gastro Glumac i Instagram) i mogu vam reći – dobro je da na ovakvoj večeri imate nekoga ko voli i razume hranu, da razmenite utiske i infomacije. Možda je čak i neophodno…

Onaj zabavan deo je da su se naši karakteri ispoljili čim smo seli za sto: Lav već bio spreman da prvi pogodi mirisne note u parfemima, dok je Blizančica tražila olovku da joj slučajno ne promakne neka bitna informacija 😀

Veče je počelo uz parfem Mon Bloom u kome su mirisi jasmina, mente, vanile i ruže suptilno pratili dominantnu tuberozu. Tuberoza je toliko opojan cvet da samo nekolko cvetića može da zamiriše celu baštu, a sam cvet se otvara u sumrak… Uz nju je išao zaslađen šampanjac, aromatizovan mentom i malinom. Senzacija je bila neobična: dok mirišete parfem, do tada skoro neprimetna menta u šampanjcu, počinje da dominira.

Ocean Oud je bio parfem koji je na mene ostavio najjači utisak zbog mirisa koji je potpuno seksualan i sugestivan. Glavna mirisna nota, Oud (čita se kao ‘ud’) je zapravo crna smola iz određenih vrsta drveta koje su napale gljivice. Miris je močvaran i sladunjav. Na šta god da tačno miriše, svakako asocira na višečasovno ‘gužvanje čaršafa’ po toplom letnjem danu, kraj otvorenog prozora, kroz koji dolazi miris algi osušenih na obali mora… Mislim da smo se razumeli? 😉

Ako ste gledali film “Parfem” samo pomislite na scenu kada je Grenouille trebalo da bude pogubljen. Ili u ekstremnijoj varijanti – pomislite čak i na poslednju scenu u tom fimu. Da feromoni imaju miris, mirisali bi baš kao Oud.

U lisnatom testu je bila smokva – koja je, ako pomislite na svežu smokvu, veoma seksi sama po sebi. A plemenite plesni iz pečenog Camembert sira oživele su ovaj parfem na jeziku i nepcima…

Nishane, naredni parfem, mirisao je na kožu. A miris kože se dobija kombinacijom aroma breze, ambera, pačulija i bergamota. Uz njega, poslužen je sporo kuvani svinjski file sa sosom od čokolade i bibera. Poenta je bila u gorkoj čokoladi, odnosno kakao prahu – jer ovde nikako nije mogla da se zamisli slatka mlečna čokolada. Pravi osećaj se dobijao tek kada se zajedno uzme file, sos, menta i malina.

Sveta koža je bio prevod imena narednog parfema. Koža je praćena šafranom, jednim od najskupljih začina na svetu – uz kradamom, vanilu, ružu i tonku. Spoj kože i tonke i danas mogu da namirišem na tester-kartončiću. Njih sam ponela sa sobom da mogu lakše da napišem tekst. Poznato je da mirisi mogu brzo da prizovu uspomenu.

Uz ovako muževan miris, sjajno je išao dimljeni svinjski file i pakistanska salata (miks dobro usklađenih zeleniša, nadam se da ću dobiti recept od Danke!) 🙂

Naredni parfem V&M je prekinuo slani niz jela, i stigao nam je desert Medena Kata, biskvit sa medom, šljivama i kremom od vanile – koji je bio odgovor na bosiljak i malinu iz ovog parfema.

Ambra se dobija od ambera, sastojak koji je izlučevina najvećeg morskog sisara, kita. Još tačnije, životinju nazivaju “spermasti kit” (vidi više). U parfemu, ova animalna supstanca ispraćena je vanilom. Takav je bio i naš liker od kajsije, začinjen vanilom i cimetom. Po meni, ovo nije bilo samo poklapanje mirisa i ukusa – ovo je bilo doslovce istovetno!

Cherry Musk vas prvo zagolica svojom laganom voćnom notom, u pokušaju da sakrije od vas jedan od najanimalnijih mirisa ikada ubačenih u parfem: mošus. Miris koji se dobijao iz mošnica jelena i apsolutno budi libido. Danas se kopira industrijskim mirisima jer je sastojak skoro svih parfema – a za 1 kilogram mošusa treba ubiti 140 jelena.

Mošusni parfem koji u gornjim notama ima jagodu i trešnju je nešto kao strast koja počinje u rano leto, dok nekoga iz ruke hranite crvenim bobicama… Ili bar mislite o tome, dok uživate u srnećem gulašu sa sosom od borovnice.

Ono što je meni izdominiralo kod ovog uparivanja je priča o seksi sastojku parfema i neverovatno dobar ukus hrane. Nakon ovoga, srneći gulaš na Salašu 137 je #musthave afrodizijačko jelo 🙂

Barbarska invazija jako, jako liči na čuveni Pino Silvestre, samo je profinjeniji. Zamislite ga na muškarcu koji dosta boravi u prirodi, energičan je i muževan, a ipak malo staromodan. Tip koji izgleda kao onaj koji ne eksprimentiše preterano, a ipak ume da iznenadi… On će servirati burger, ili srednje pečen biftek, ili upravo ono što smo mi dobili: tartarski biftek. Ali ne bilo kakav već perfektno začinjen potpuno neočekivanim začinima: kardamomom, anisom, konjakom…

Što se tartarskog bifteka tiče, nije mi omiljena hrana – ali su ovde prevazišli sve što sam ranije probala: meso je bilo jako sveže, a začini divno uklopjeni. Trebalo je da tražim još! 🙂

Kraj večeri je obeležio Origino, još jedan mošusni parfem, ovaj put s herbalnim umesto voćnog finiša. Ispratio ga je drugačiji srneći gulaš – sa sosom koji je ličio na nešto čokoladno i sadržao egzotične kockice papaje. Sledio je Flamenco, miris koji podseti na čuveni zavodljivi ples u crvenoj haljini, odigran uz vino i gitare – a uz njega osveženje u vidu komizbrota aromatizovanog jasminom i ružom.

Poslednje jelo, pavlova s džinom i jagodama, bio je jestivi odgovor na Rose Omeyadde. Ruže iz Omejade i Damaska su najcenjeniji mirisi ruže u parfemima. Veče smo završili zamišljajući da grickamo puslice u nekoj oazi u pustinji, jer samo tamo rastu retke ruže, koje su glavni sastojak ovog mirisa.

Fotografije su rađene telefonom pri slabom osvetljenju 🙁 Na događaju je bio i fotograf, pa verujem da će bolje fotkice biti objavljene vrlo brzo na FB stranici Salaš 137.

*   *   *

Jutros sam ustala i ponovo uzela kartončić na koji je bio naprskan Ocean Oud, mada se miris zadržao na mojoj ruci… Skuvala sam kafu i krenula da pretražujem ženske parfeme koji u sebi imaju zajedno pačuli, moju staru omiljenu aromu, i Oud, od sinoć omiljenu novu, kojom sam potpuno očarana.

Ne prestajem da razmišljam o tome zašto češće ne obraćamo dovoljno pažnje na kompletno iskustvo koje hrana može da ponudi? Uvek koristimo iste začine, ne igramo se aromama, ne optimizujemo ceo ugođaj onoliko koliko bismo mogli…

Nadam se da vas je ova priča inspirisala da potražite nove ideje za vaša jela upravo u svetu parfema. Ono što bih vam predložila je da taj put započnete sajtovima i filmovima:

  1. Kako sam već pomenula, tu je Juraj i njegov sajt BL’eauOG (www.bleauog.com)
  2. Informacije o mirisnim notama i parfemima možete naći na prilično edukativnom sajtu Pun Miris
  3. Pogledajte i dva hipnotišuća filma: Perfume, o najzavodljivijem mirisu ikada stvorenom & Perfect Sense o ljubavi i čulima.

I pitanje za kraj: koji je vaš omiljen parfem i da li biste mogli da zamislite jelo kreirano “njemu u čast”? 🙂

Moj omiljeni parfem je Angel i u ovom momentu, još uvek nemam ideju o jelu koje bih napravila uz njega. A znam da ću nakon ove večeri intenzivno razmišljati o tome, i svakako pokušati… 😉

5 Komentara

  • Monegal – Next to Me … ima predivnu slanu aromu, i podsjeća na miris morskog (pustinjskog) zraka. Idealan za neku sušenu ribu na nekom citrusu. Probat ćemo ga dok dođeš u Hr 🙂

  • Skroz se slazem u vezi parfema koji sadrze Oud,iako ih nema mnogo kod nas-meni je dugo godina bio omiljeni Juliette Has a Gun:Midnight Oud.Fenomenalan parfem.Odavno ne mogi da ga nabavim,jer ga u mojoj drzavi nema(nisam sigurna za Srbiju),ali se i dalje secam tog markantnog i upecatljivog mirisa marokanske ruze,safrana,zacina,drvenasto-orijentalnih nota…

  • Skoro odličan članak 🙂 Skoro, jer fale neki nazivi parfema. Nishane je turska Niche parfemska kuća, a ne sam parfem. Zanimljiva tema, pogotovo da se probaju parfemi punih stomaka, jer neki teži parfemi na gladan stomaj mogu da izazovu veliku mučninu 🙂

    • Hvala na komentaru 🙂 Ja sam neko ko se razume u hranu, a o parfemima sam pisala ono što sam uspela da zapamtim i zabeležim na samoj večeri. Dobro dođe svaki input ako nisam dobro čula ili sam zaboravila 🙂

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро