Juče sam se žalila na Instagramu kako me neviđeno mrzi da kuvam kad je vrućina. Brza jela, zabušavanje, plupripremljena jela koja držim u zamrzivaču – samo su neki od načina da “skratim proceduru”.
I iskreno, ovo me nervira. Jeste da nam je leto katastrofa i da kiša pada gore nego u novembru – ali ipak ima vrućine. Nekad provedem 2-3 dana tako što živim na različitim varijacijama “grčke salate” – pa se uozbiljim, upalim klimu i skuvam nešto normalno 🙂
Ali nedostaje mi zima, kad mogu da kuvam složena jela satima – a da mi od vrućine ne padne već nizak pritisak 😀 Nedostaju mi konfitirana pačetina, složena praznična jela s mesom ili čak – ručno pravljene lazanje. Ne toliko da ih smažem, koliko da ih pravim…
Do tada, pored onog brzopoteznog lososa s Instagrama, evo i moje omiljene tune – koja se takođe sprema začas. Ako ne nađete tunu, da znate da sosić super ide uz belu morsku ribu, poput orade i brancina – a takođe i uz lignje. Ipak, ne preporučujem da ga koristite uz lososa ili pastrmku – nisu mi kombinacija.
Sastojci:
- 2 šnicle tune, debljine oko 2.5 cm
- miks začina za tunu: so, crni biber, korijander
- maslinovo ulje
- kašika maslaca
- 2 čena belog luka, sitno iseckana
- 50 ml belog vina
- sok od ½ manjeg limuna
- 100 ml neutralne pavlake za kuvanje
- 2 pune kašike kapara iz teglice (oceđenih)
- sveža ili suva mirođija
Priprema:
Svaku šniclu dobro osušite papirnim ubrusom. Začine stavite malo kasnije, u toku pečenja, jer biber ne treba da se obrađuje na jakoj temperaturi.
Dobro zagrejte grill tiganj. Namažite maslinovim uljem tunu, a ne tiganj! Zatim tunu pecite i sve vreme gledajte šniclu sa strane. Kad deluje da je ispečena do pola, okrenite, pa s druge strane pecite isto tako – dok se sa strane ne dobije “pečena boja”. Ovako ćete biti sigurni da je središnja trećina šnicle ostala roze.
U čemu je caka? Kada vama deluje, dok gledate šniclu sa strane, da je ona pečena i da se boja izjednačila – tuna zapravo još uvek nije potpuno ispečena u sredini. Tako i treba da bude, jer tunu nikada ne treba prepeći. Ispravno je da, kada je isečete, gornja 1/3 bude pečena, kao i donja – ali da ona 1/3 koja je u sedini bude polusirova ili sirova.
Prema odresku tune se ponašate kao prema bifteku, dakle odmarate ga pre sečenja. Kada ga sklonite iz tinganja, premažite s malo maslinovog ulja i tek kad odmori, isecite oštrim nožem.
Tunu možete da uradite i Sous Vide, pa da onda samo malo zapečete ne tiganju. Ako se odlučite na ovu opciju idite na temperature od 46 do 50 stepeni, a vreme kuvanja je od 45 do 60 minuta. Spremala sam na oba načina, a na fotografijama koje sada imam uz recept je tuna rađena Sous Vide.
Dok tuna „odmara“ spremite sos. Smanjtite temperaturu ringle, pa u isti tiganj stavite maslac i na njemu propržite beli luk. Sipajte vino i sok limuna, pa redukujte tečnost 2-3 minuta. Dodajte neutralnu pavlaku pa kuvajte još 3 minuta. Umešajte kapar i mirođiju. Servirajte sos preko toplih odrezaka tune i ukrasite svežom mirođijom i limunom.