BACANJE: Kako od nezdrave da se napravi zdrava kuhinja?

Koliko su nas samo puta šminkeri i stilsti iznenadili svojim umećem da promene nečiji izgled? Pravili su od ružnog pačeta labuda, od neugledne devojke lepotice s modne piste, od devojčice iz komšiluka vamp-zavodnice. Priznajem da sam i sama ostala bez teksta u više navrata i ako ne volim TV cirkuzanije. Ipak, zabeležene transformacije od “pre” u “posle” su ostajale kao dokaz da je moguće napraviti čudo za kratko vreme. Čak i kada je u pitanju nezdrava i zdrava kuhinja.

serijal #kuhinja

promena izgleda

Moguće je kada ljudi zaduženi za transformacije znaju svoj posao. A ono što ja sigurno znam jeste kako se dugi niz godina moja kuhinja razlikuje od svih ostalih kuhinja u koje sam mogla da zavirim. Još bolje znam šta bih sve izbacila iz drugih kuhinja i šta bih promenila.

Dakle, ako neko može za par sati da prepravi jednu ženu – ne vidim zašto bi bilo teško za par dana prepraviti jednu običnu kuhinju. U oba slučaja ima malo bola: jednom je to čupanje obrva i možda trajna šminka. U drugom slučaju će to biti bol u duši kada šarene kutijice polete u crne đubretarske kese, a onda i u kontejner.

Kod čupanja obrva pomaže kocka leda, a kod smanjenja bola u duši u ovim prilikama, svakako pomaže striktno držanje određenih pravila:

Pravilo prvo

Nemojte da zucnete ni jednu jedinu reč o bacanju hrane! Ono što planiramo da pobacamo nije hrana, nikada nije bilo hrana i nikada neće biti hrana. Bacamo samo ono što je imitacija hrane. Odavno se zna šta jeste i šta nije hrana.

Imitacije hrane su loše jer doprinose uvećanju “produžetka leđa”, jačanju lošeg imuniteta i razvoju griže savesti, zbog čega im mesto jeste u kanti. I onako samo zauzimaju prostor potreban za smeštaj prave hrane.

Pravilo drugo

Nema krijumčarenja. Nema tajnih pregrada, skrivenih polica, “možda mi zatreba”, “šta ako krziram” i sličnih uobičajenih izgovora. Ako je neka imitacija hrane u vašem frižideru i kuhinji, uvek postoji šansa da će to saznanje biti upotrebljeno protiv vas ili protiv vaših gostiju.

Činjenica je: ako je nešto loše u vašem posedu i ako znate da ga imate – poješćete ga kad tad.

Nema onoga: žaliće se muž, momak, deca ili PMS je za 4 dana. Naćićemo nešto bolje i za njih i za PMS (znam, i ja sam tada blago neuračunljiva, ali jedostavno nemam sladoled u frižideru) 😀

Pravilo treće

Kada se baci ono što ne valja na prazna mesta treba da dođu dobre zamene. Ne dolazi u obzir da ostajemo gladni i željni hrane. Gladovanje je nepotrebno glupiranje jer:

Hrana jeste i treba da bude izvor zadovoljstva. I pri tome mislim “hrana” – ne “imitacije hrane”!

Početak meseca kad legnu plate je idealan momenat za ovakvu kuhinjsku čistku – pa u skladu s tim i post objavljujem tačno na vreme!

Pravilo četvrto

Opraštajte se uz radost i sreću. Šaljete sve gluposti koje su bile u vašem posedu na put bez povratka u ogromnoj crnoj đubretarskoj kesi. A onda će neke čike iz “Gradskog komunalnog” to sve da odvezu daleko, daleko od vas.

Zamišljajte kad god nešto bacite kako ste bacili određenu količinu sala sa stomaka ili delić celulita s butina. Nema bolje vizuelizacije s letom na pragu.

od nezdrave zdrava kuhinja

Kriterijumi za lansiranje u kantu za đubre

Otvorite najveću crnu kesu za đubre koju imate i zamislite da je to vaš koš. Zatim zamislite da ste košarkaš NBA lige koji nikada nije promašio koš. Zadatak je da umesto lopte u koš lansirate sve ono što je nedvosmisleno i jasno džank-fud:

  1. Čips, smoki, grisine i druge slane grickalice
  2. Industrijske keksiće, posebno one poput Wellnessa, Fitnessa, Plazme, i svega ostalog na čemu piše “hidrogenizovana biljna mast” i sojin lecitin (sem crne čokolade, kojoj praštamo sojin lecitin jer naravno jedemo dve kockice dnevno ili ni to)
  3. Hranu iz kesice poput minut pirea i mikseva za kolače
  4. Biljne sireve i biljne pavlake (zato što su i to hidrogenizovane biljne masti = trans masti)
  5. Čokoladice, bombonice i druge slatke industrijske grickalice – s posebnim osvrtom na euro-kremove, mlečne čokolade i barove (skoro sve ima fruktozni sirup ili trans masti)
  6. Kupovne negazirane sokove – a posebno one koji su nafilovani veštačkim zaslađivačima, a imaju reklamicu o vitaminima na tetrapaku.
  7. Gazirani sokovi puni fruktoznog sirupa – Kole, Koka Kole, Pepsiji i sl.
  8. Gazirani sokovi puni aspartama – dobro poznate “ziro” varijante gaziranih pića
  9. Alkoholna pića sa šećerom.
      • Domaću rakiju, belo i crno vino ostavite gde su i bili 🙂
  10. Margarine i sve što sadrži natpis “hidrogenizovane biljne masti”
  11. Ne proputite da se otarasite šlaga i pudinga u prahu.
  12. Bacite kesice sladoleda u prahu – i to sadrži trans masti.
  13. I najslađe za kraj: paštete, salame, viršle – njih se baš potrudite da dobro zakucate u tu kesu za đubre!

Ovo je bilo lako jer je jasno kao dan! Sada idemo na teži deo – bacamo sve one maskirane gluposti koje se prave da su zdrave:

  1. Voćne jogurtiće, od kojih su neki i sa aspartamom a većina sa fruktoznim sirupom. Umete valjda i sami da napravite voćni jogurt koji nije totalni krš?
  2. Kupovne pahuljice za doručak, kupovne muslije – nikome ne trebaju ekspandirane žitarice, dodati šećer a ovi proizvodi često sadrže i biljne masti.
  3. Keksiće iz zdrave hrane jer uopšte nisu zdravi.
  4. Barove poput “Bonžite” sa ekspandiranim žitaricama i hidrogenizovanim biljnim mastima
  5. Kupovni kikiriki puter i ostali slične polu-veštačke “putere” iz samoposluga
  6. 100% voćne sokiće
        • Mali izuzetak: ako se bavite sportom i mršavi ste, sok koji ima samo šećer a nema ostale veštačke gluposti – za vas trenutno ne predstavlja opasnost. I dalje su to nepotrebne prazne kalorije, ali vas prazne kalorije ne treba da brinu baš toliko (samo za sada).
  7. Kupovne hlebove i peciva na kojima se uočava par semenki suncokreta i lana a sastav ne možete tečno da pročitate.
  8. Kupovni kečap i prelive za salate.
  9. Posebno dobro zakucajte u kesu za đubre majonez!
        • Još jače zakucajte u kesu one majoneze sa smanjenim procentom masti!
        • Oni “punomasni” majonezi se prave od rafinisanih nestabilnih i jeftinih polinezasićenih biljnih ulja (suncokretovo, sojino ili kukuruzno), često imaju i hidrogenizovanih biljnih ulja u sastavu. Niskomasni majonezi su više čas hemije nego namaz (pročitajte sami sastav).
  10. Gotove supe, gotovi sosovi i “Vegeta” – nikome ne trebaju pojačivači ukusa
  11. Soja u svim oblicima – sem eventualno prirodnog tamari sosa koji se koristi ultra-ograničeno.
  12. Rafinisana polinezasićena biljna ulja.
  13. Margarine bez trans masti
        • Koliko god se doktorka T.M. sa VMA brukala i ponižavala u pokušajima da ovo proda kao zdravu hranu, nikako nemojte da je slušate jer je tipičan novokomponovani “3 in 1”.
          • Novokomponovani “3 in 1”  je #onokad si istovremeno lekar, glumac i prodavačica.

Pre bacanja priredite sebi mini-čitalački-čas. Pročitajte sastav svakog proizvoda koji bacate za svaki slučaj. Ako ga pročitate bez problema i znate šta ste pročitali – a vi ih lepo vratite u frižider ili u ostavu. Čisto sumnjam da će 5% proizvoda koji imaju foliju i šarenu kutijicu preživeti čitalački čas i neće poslužiti kao košarkaška lopta, a vi mi javite da li sam bila u pravu 🙂

Ostaje nam još da zavirimo u friz!

Umesto košarkaške lopte poslužiće:

  • Gotove pice
  • Lisnato testo (sa margarinom)
  • ŽuŽu smrznuto pecivo
  • Riblji štapići
  • Kupovni bureci i pitice
  • Kupovni sladoled i zamrznuti slatkiši

Pazite da se ne zanesete i slučajno dohvatite neku kesu ili kutiju sa smrznutim voćem ili povrćem! Njih rasporedite na počasna mesta u novonastalom prostoru.

trash-can-basketball

Čestitke svima koji su  prošli kroz ove liste i shvatili da treba da bace samo 2-3 stvari u ovom velikom prolećnom spremanju. Oni koji su ipak dobili praznu kuhinju verovatno sada imaju neodoljivu želju da pucaju u mene 🙂

Da ne bi došli u tu situaciju vrlo brzo vam dostavljam:

  • Uputstvo za popunjavanje praznog prostora u kuhinji
  • Uputstvo za maksimalnu uštede vremena

Želim vam da stvarno budete dobri košarkaši do nastavka!

 

43 Komentara

  • Super clanak. Pazi kad nemam nista od nabrojanog da bacim osim 100% soka od narandze, 2 vrste cokolade (ne crne, nju ne volim na zalost) i vafeln sa karamelom (holandski proizvod, nesto vanserijski ukusno). Elem, htedoh da kazem iako nemam bas mnogo da bacim i lepo se hranim, ipak imam kilograme viska kojih zelim da se oslobodim i sve je to zbog prokletih cokolada i karamela!

  • Hleb , koji ne jedem, kečap, koji takođe ne jedem, ulje, koje imam po navici, po neka pileća viršla.. a i sve ovo nabrojano, nije za mene, mislim, ne koristim. Treba li da budem ponosna jer mi je kuhinja OK? Nisam:(
    Imam želju da izbacim i sve to, al teško će ići; hleb, jede moj muž, i to onako, baš, pileće viršle takođe, ulje, jer on ne voli samo maslinovo i što je najgore, on je fit, a ja, tapacirana:( Nema pravde:( 😀

  • Uh, dobra sam, hleb i majonez idu u kesu… ostalo nemam. A hleb je domaci, mislim spremljen od crnog psenicnog i heljdinog brašna, možda on ipak može da ostane, ne?

    • Ako jedete hleb i ako ne planirate da ga izbacujete – najbolje je da imate domaći.
      Isto važi i za ovsene pahuljice iz pitanja dole.

      Čisto da malo razgraničim – ovaj i naredni postovi su o neprerađenim i neindustrijskim namirnicama. A svako će već prema svom ubeđenju da eventualno izbaci još nešto sa liste 🙂

    • Mirela hajde please napisi vise o tome sta onda koristis umesto tone ovih namirnica koje treba da odbacimo?

  • Ja od svega navedenog imam samo kupovne ovsene pahuljice koje ponekad konzumiram. Ne znam da li treba da ih se rešim? Ili je ok to ponekad?

  • Moj spisak za bacanje: musli (po sastavu je delovao ok, al provericu), supe iz kesice, kecap, majonez, cokolade. Ove stvari koristim par puta mesecno. Vegetu ne koristim uopste, ali su mi supe iz kesice preporucili lekari, zbog niskog pritiska, i sad mi nista nije jasno – znam da nije zdravo, al mislila sam, bolje ista nego nista…
    Suncokretovo ulje i sojin sos koristim mozda jednom mesecno, valjda nije strasno?

    A hleb kupujem u Roggenart-u, da li je on ok?

    • Hleb iz “Rogenarta” ne znam kako prave, ali deluje OK. Imaju beskvasne i od celih zrna. To i “Tonus” je za one koji jedu hleb po svemu sudeći najbolji izbor od onoga što može da se kupi. Ja bih dala prednost “Tonusu” jer je od proklijalih žitarica.

      Od pretežno polinezasićenih ulja ja imam susamovo koje koristim ponekad i tamari sos (japanski). Daleko bilo, što bi bilo strašno?! Za par puta mesečno, ko tako može, ne mora ni da se baci 🙂 Eno i kod mene neki “tomatino” u frižideru – ne piše ništa gadno u sastavu, a ko zna od kad stoji tamo 🙂

      Gotove supe bih već upotrebila za košarku, zbog MSG-a. Radi se samo o soli i tečnosti, a to može da se zameni lako.

  • Ok.Trebalo bi da izbacim iz upotrebe vecinu stvari koje trenutno koristim u svakodnevnoj ishrani.Lista je pooodugacka.E sad ono sto je glavno a na sta se nadam da ces jos vise obratiti paznju u sledecem tekstu ili tekstovima a to su informacija o hrani i namirnicama koje bi trebalo na neki nacin da odmene celokupnu listu stvari koje izbacismo u kos tj. kantu za djubre?!

  • Joooj,imam sve navedeno za bacanje,ne znam da li cu uspeti da materijalno pokrijem tvoje predloge,ali cu ih svakako pratiti,takodje imam zdravstvenih problema koji ne idu bas na ruku vitkoj liniji,tako da je ishrana jedina sansa cimni mi se…20kg hitno dole,cini se kao nemoguca misija,bar do sada,mozda i samo izbacivanje pomogne
    hvala na savetima

  • Na moju sam kuhinju odavno ponosna:) ali mi je ovaj tekst dobro došao da revidiram stvari. Pregledala sve i pronašla stari soja sauce (zašto je on ostao nekad, pojma nemam). Imam dilemu oko pasiranog paradajza, odnosno paradajz pelata iz konzerve (ne kečapa). To je preživjelo, ali svaki puta kada ga koristim nisam baš happy. Šta je sa tim?
    Odletio je u kesu. Od starih starih vremena ostala još jedino staklena teglica od vegete, odavno prazna, ali je preživjela jer može poslužiti za nešto drugo, recimo LCHF brašno kada ga uvedem. Hvala za tekst!

  • Sve ovo nabrojano odavno ne postoji u mom frižideru. Pitanje je šta će od slijedećeg ostati:
    sardina sa povrćem, tuna u konzervi, panceta koja nije domaća, marinirani šampinjoni i paradajz pelato, a tu je svinjska mast.
    Pozdrav svim istomišljenicima!

  • Majo,

    danas nadjoh voćni jogurt, domaće proizvodnje koji nema fruktozni sirup, ni aspartam – sastojci su jogurt, voće i šećer – moglo je i bez tog šećera, ali to je najbolje sto može da se nađe, pa htedoh da podelim ovde otkriće. Radi se o nekom BODRI jogurtiću (mlekara Takovo). Na njemu i ne piče voćnni jogurt već voće sa jogurtom 🙂 Ako spaziš negde obrati pažnju na njega, baš me zanima šta ćeš reći 😉
    Valjda će to dobiti propusnicu da se nadje povremeno u frižidieru 😉

  • Moze mali experiment ??

    Uzmi cijenu tog napitka, onda kupi prirodni jogurt i kolicinu voca koje pise na tom gotovom napitku…Kako moze gotovi jogurt biti jeftiniji od obe namirnice pojedinacno kupljene?????

    • Moze, nazalost…. Oni ne kupuju po maloprodajnim cenama. Btw, mlekara Bodri, me je kao prehrambenog tehnologa, prijatno iznenadila.

  • Ti si fenomenalna! 🙂
    Par godina unazad guglam o zdravoj ishrani,pridrzavam je se,znam dosta o tome,ali u mojoj okolini se svi hrane nezdravo,i uvijek mi se desi period kad navalim na rostilj,program iz pekare,cokolade i ostalo smece od hrane. 🙁 Nemam problem sa kg,tj. mozda imam 3 kg viska,ali to nije strasno za sad. Plasim se da cu u nekim starijim godinama postati gojazna i da losa ishrana moze ozbiljno unistiti moje zdravlje.
    Zahvaljujuci tvojim postovima,postajem sve svjesnija koliko je to stetno. Planiram da zdrav stil zivota postane moja svakodnevica. Srecom,volim da se bavim sportom,a uz sport nekako ide zdrava ishrana,a i jaca karakter. Nekako je bzv da posle treninga dodjes i pojedes picu i pijes koka-kolu 🙂
    Podrska za tvoj sajt!
    Radujem se svakom sledecem postu! 🙂

  • “sem crne čokolade, kojoj praštamo sojin lecitin jer naravno jedemo dve kockice dnevno ili ni to…”

    Aha, jeste, jeste.

    • Vi ljudi koji mozete da jedete cokoladu na KOCKICE mi nikad, ali nikad necete biti jasni. Zavidim, priznajem. =P

  • Koliko se lose hranim sam shvatila otkrivsi tvoj blog. HVALA punooo na prosvetljenju.
    Ja sam student, sto nazalost znaci vezana za stolicu, borim se protiv toga vebama kod kuce, ali sad vidim da moram i u ishrani da menjam neke stvari (skoro sve nazalost)… Nemam problem sa tezinom, ali vreme je za promene, zdravlja radi. Imas li neki savet sta za uzinu i grickanje tokom dana kojih sam u citaonici i sta da veceram a da me “drzi” onda kada moram nocu da ucim? Uz to jos i imam nizak pritisak, pa me majka kljuka slanim suhomesnatim proizvodima kad dodje do pada, ali procitavsi sve ovo ne zelim ikada vise da dotaknem sunku. Tvoji recepti su super, mafine isprobavam sto pre. Naisla sam na netu na razlicite vrste bonziti,ali i za njih treba margarin, cuveni kukuruzni sirup, gomila secera…
    Hvala unapred :))))

    • Ako su domaći suhomesnati “u komadu” i nemaju tonu soli, slobodno (bez preterivanja naravno!).

      Ne moraš da uradiš sve odjednom ako nemaš mogućnosti. Izbegavaj pekare i nosi sa sobom jabuke, mandarine, orahe, bademe – pa i kuvano jaje (bitno je da se ne polomi ljuska). Kuvana jaja mogu da stoje u frižideru nekoliko dana i nemoj da budeš bez njih. Kupuj kada si napolju banane, punomasni jogurt i suvo pečeni kikiriki za “hitnu pomoć).

      U slučaju da si duže napolju i sendvič od Tonus hleba, maslaca i domaćeg suhomesnatog je OK ako nemaš višak kilograma. Bolje od bilo čeka iz pekare, trafike ili grickalica iz samoposluge. Znam da je studentu budžet ograničen pa ti savetujem da ideš na pijace (posebno radnim danom kada je sve malo jeftinije nego vikendom). Kupuj maslac na merenje u prodavnicama mlečnih proizvoda koje možeš da nađeš na pijaci.

      Noću samo nemoj ugljene hidrate: jaja, sir, kupus, šejk od Ella sira, vrlo malo orašastih plodova, neko meso od ručka, sardina u vodi…

  • Hvala puno Majo, tvoj odgovor mi je zaista bio od velike pomoci, Nosila sam voce i orahe ovih dana i sve je ok proslo, nisam pregladnela 🙂 Jos jedno kratko pitanje: Ima li ovaj tekst (na koji cesto nailazim ovih dana) veze sa mozgom: “Mozda malo cudno zvuci ali med i cimet mogu posluziti i kao sredstvo za mrsavljenje. Mesavina jednakih delova meda i cimeta prokuvana u jednoj casi vode, ne dozvoljava masnocama da se taloze u organizmu. Za to je potrebno piti dva puta dnevno po jednu casu ovog napitka, ujutru pola sata pre jela i uvece pola sata pre spavanja.”??

  • Majo koje je bese zlo sojinog lecitina? Mislim, zvuci zloglasno, i sigurna sam da jeste – ali koje mu je tacno nakaradno dejstvo? Ili je u pitanju kontroverznost soje? Ne znam da li mogu da se odreknem povremene mlecne cololadice i cini mi se da je u njima taj lecitin glavni neprijatelj? I kakvu stetu cini kupovni sladoled? Od te dve stvari mi je tesko da se oprostim – sve ostalo – odavno obavljeno 🙂

  • Pre neki dan htedoh da kupim pakovanje “Tonus” štanglica sa susamom…pročitam da sadrže margarin bez trans masti…toliko…Inače tekst je super…treba da se otarasim kupovnog hleba, što mi teže pada i majoneza Tomi kojeg (ali stvarno retko) jedem 🙂

  • Moram da priznam da nisam bas sasvim bez “greha” a najcesce je u vidu majoneza , kecapa , soja sosa …interesuje me jedno ..kada kazes bez ulja kako da izvedem przenje mesa tipa kada sama napravim cevape ili cuftice ili bilo koje meso koje zelim termicki da obradim a da to nije pecenje u rerni…Cak i Jamie Oliver kada sprema koristi maslinovo ulje kao osnovu za przenje …Ja se trudim da to budu manje kolicine ulja jer su sada tiganji za pripremu uglavnom keramicki ili teflonski …Inace veoma koristan tekst ! Hvala 🙂

  • Zašto su ekspandirane žitarice loše? Mislim na pirinač, na prvom mestu. Ne na onaj šareni preliven šećero i ko zna čime, nego onaj obični, bez ukusa, u beloj boji. Obično se kupuje u bio hrani na merenje. Zar ekspandiranje nije samo izlaganje visokom pritisku, bez termičke obrade i dodavanja sastojaka?

  • Sta mislite o kokosovom brasnu? Pise da sadzi neki emuligator (mislim E 220). Da li je svejedno koji kakao kupujemo?

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро